ASICS wyprodukował buty, które nadają się do recyklingu

Jak podaje ASICS, każdego roku produkowanych jest 23,9 miliarda butów, które finalnie trafiają na wysypiska śmieci lub są spalane. W odpowiedzi na ten problem japońska marka wprowadziła na rynek buty Nimbus Mirai, które można poddać recyklingowi. Producent zapewnia, że użyte technologie nie mają wpływu na jakość i wydajność obuwia.

W języku japońskim słowo „mirai” oznacza przyszłość. Zostało dodane do nazwy modelu Nimbus, aby podkreślić  zaangażowanie ASICS w wywieranie pozytywnego wpływu na przyszłe pokolenia biegaczy.

Marka dąży do tego, aby buty produkowane były w obiegu zamkniętym, który oznacza maksymalne wykorzystanie zasobów oraz minimalizowanie emisji i odpadów. W takim systemie surowce i materiały są używane wielokrotnie, a produkty są projektowane z myślą o łatwym naprawianiu, ponownym wykorzystaniu lub recyklingu po zakończeniu swojego cyklu życia.

Jak to możliwe?

Nowy model ASICS jest jednym z najbardziej zaawansowanych w portfolio tej firmy. Cholewka z jednolitego materiału, została wykonana w taki sposób, że można ją łatwo oddzielić od reszty buta. Aby to ułatwić, użyty został specjalny rodzaj kleju. Z testów japońskiego producenta wynika, że do ponownego użytku można odzyskać 87,3% materiału poliestrowej cholewki Nimbusa Mirai.

fot. ASICS

Dodatkowo, Nimbus Mirai posiada podeszwę środkową FF Blast Plus Eco stworzoną w około 24% ze źródeł odnawialnych, takich jak resztki z przetwarzania trzciny cukrowej.

Buty, które można zwrócić do sklepu

Jak czytamy w komunikacie prasowym, biegacze będą mogli oddać buty Nimbus Mirari w sklepach stacjonarnych marki lub za pośrednictwem kuriera, aby nadać im nowe życie.

Nie wiadomo, czy zwrócenie pary będzie wiązać się z jakimś dodatkowym benfitem, a także czy taka możliwość będzie dostępna w Polsce. W komunikacie prasowym czytamy, że zużyte buty Nimbus Mirai będzie można przynosić do sklepów stacjonarnych w Wielkiej Brytanii, Holandii i Francji.

Buty ASICS Nimbus Mirai można kupić na stronie internetowej asics.com. Kosztują 180 euro, czyli około 780 złotych.

Źródło: ASICS