Breza oraz Megier mistrzami Polski w biegu na 10 000 metrów

Olimpia Breza (Remus Kościerzyna) i Maciej Megier (AZS AWFiS Gdańsk) zdobyli w Ustce złote medale mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów. Ozdobą zawodów był pasjonujący finisz biegu kobiet, w którym Breza na mecie uzyskała identyczny czas jak obrończyni tytułu Julia Koralewska.

Breza lepsza o o włos

Wiele emocji dostarczył finisz biegu kobiet. Na dwa okrążenia przed metą wyraźną przewagę nad rywalkami miała Olimpia Breza z klubu Remus Kościerzyna.

Gdy wydawało się, że 22-latka spokojnie będzie mogła biec po złoty medal krajowego czempionatu do walki o obronę tytułu ruszyła Julia Koralewska. Biegaczka z Gdańska zaczęła odrabiać starty do Brezy by na wyjściu z ostatniego wirażu dogonić rywalkę. Breza musiała na finałowej prostej odpierać ataki rywalki. Na metę panie wbiegły w tej samej chwili. Obu zmierzono taki sam czas – 33:49.64. Po dokładnej analizie okazało się, że o 0.006 sekundy szybsza była kościerzynianka, która tym samym zdobyła pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski seniorek.

Trzecie miejsce zajęła w Ustce Angelika Mach. Doświadczona biegaczka uzyskała wynik 33:58.43. Różnica dzieląca złotą i srebrną medalistkę jest oczywiście najmniejsza w historii.

Megier ze złotym medalem

W rywalizacji panów złoty medal zdobył debiutujący na dystansie 10 000 metrów Maciej Megier. Zawodnik z Gdańska po dobrym biegu finiszował pierwszy z czasem 29:10.40. Drugie miejsce zajął Patryk Kozłowski (29:17.53), a trzeci, z rekordem życiowym 29:26.64, był Wiktor Antosz.

Jeden z faworytów rywalizacji – Mateusz Kaczor – nie ukończył biegu. Przed nim za dwa tygodnie start w mistrzostwach kraju w maratonie, podczas których powalczy o przepustkę na igrzyska w Paryżu.