Sensacyjni zwycięzcy maratonu w Paryżu. Ponad 50 tysięcy uczestników

Dzisiejsza 47. edycja maratonu w Paryżu zakończyła się niespodziewanym zwycięstwem Etiopczyka Mulugeta Umy. 26-latek w trzecim starcie na królewskim dystansie pokonał faworyzowanego Kenijczyka Titusa Kipruto. Wśród kobiet najlepsza okazała się debiutantka Mestawut Fikir.

Kipruto wypuścił zwycięstwo z rąk

Jeszcze tuż przed 40 km na prowadzeniu w Paryżu był Titus Kipruto, doświadczony maratończyk, ósmy zawodnik mistrzostw świata w Budapeszcie i czwarty na mecie ubiegłorocznego maratonu w Tokio.

Kenijczykowi nie wystarczyło jednak sił, aby wygrać bieg. Wyprzedził go Etiopczyk Mulugeta Uma, który wpadł na metę z czasem 2:05:33 i cieszył się z nowego rekordu życiowego. Poprzedni wynoszący 2:06:07 ustanowił przed rokiem w Sewilli.

Kipruto finiszował z wynikiem 2:05:48, a trzecie miejsce zajął jego rodak Elisha Rotich (2:06:54).

Pierwszym Europejczykiem w stawce był Szwajcar Matthias Kyburz, który osiągnął wynik 2:07:44. Miał wielkie powody do radości, bowiem wypełnił minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. 34-letni biegacz błysnął formą już w połowie marca, gdy wywalczył tytuł mistrza kraju w półmaratonie z nowym rekordem życiowym 1:02:25.

Efektowny debiut Etiopki

Wśród kobiet najlepsza okazała się Etiopka Mestawut Fikir, która w debiucie osiągnęła metę w czasie 2:20:45. Na ostatnich metrach 24-latka pokonała swoją rodaczkę Enat Tirusew (2:20:48), która na królewskim dystansie wystartowała również po raz pierwszy.

Trzecie miejsce wywalczyła Kenijka Vivian Cheruiyot, mistrzyni olimpijska na 5000 m z 2016 roku, czterokrotna mistrzyni świata na 10 000 i 5000 m. 40-letnia biegaczka wystartowała w maratonie po raz pierwszy od pięciu lat. Osiągnęła wynik 2:21:46.

Trasa dzisiejszego maratonu różniła się od tej, którą zaplanowano na igrzyska olimpijskie. Start zlokalizowany był na Polach Elizejskich, a meta w pobliżu Łuku Triumfalnego.

Maraton na igrzyskach w Paryżu rozpocznie się w Hotel de Ville, dalej olimpijczycy pobiegną w stronę Wersalu, a następnie wrócą do Paryża. Metę wyznaczono na Placu Inwalidów. Mężczyźni pobiegną 10 sierpnia, kobiety dzień później.

Ponad 50 tysięcy finiszerów

Do udziału w 47. edycji paryskiego maratonu zgłosiło się ponad 54 tysiące biegaczy, wśród których aż 46% stanowili debiutanci na tym dystansie. Około 30% uczestników przyjechało do Paryża z innych krajów, głównie z Wielkiej Brytanii, USA i Belgii, a średnia wieku biegaczy wyniosła 38 lat.