Wings for Life 2024. Dominika Stelmach najlepsza na świecie!

Dominika Stelmach i Japończyk Tomoya Watanabe to globalni zwycięzcy biegu Wings for Life, który odbył się dzisiaj (5 maja) w formule stacjonarnej i wirtualnej. Pokonali odpowiednio 55,02 i 70,09 km. Lokalny bieg w Poznaniu wygrał Dariusz Nożyński z ósmym wynikiem na świecie (63,22 km).

Fizycznie i wirtualnie wszystkich uczestników Wings for Life w Polsce tradycyjnie ścigał Adam Małysz, zasiadający w Samochodzie Pościgowym. Wśród „złapanych” przez Kapitana Wąsa byli m.in.: olimpijka Monika Pyrek (9,6 km), modelka Zuza Kołodziejczyk (12,6 km), profesjonalny dunker i aktualny Mistrz Świata Piotr Grabo Grabowski (8,8 km).

Stelmach wróciła do korzeni

Najdłużej uciekającą kobietą na świecie przed Samochodem Pościgowym została powracająca do Poznania po 9 latach Dominika Stelmach (55,02 km), która w piątek w ramach rozgrzewki wygrała 32. Bieg Konstytucji 3 Maja w Warszawie. Z kolei lokalnym numerem 1 w kategorii mężczyzn został Dariusz Nożyński (63,22 km). Globalnie Wings for Life zwyciężył Japończyk Tomoya Watanabe (70,09 km).

fot. Dawid Kramski

Najszybszą uczestniczką na wózku była Anna Płoszyńska (20,3 km), a uczestnikiem Paweł Tęcza (29,8 km).

– To tutaj, zaraz po pierwszym zwycięstwie w Wings for Life World Run (w Poznaniu) zaczęła się moja przygoda z profesjonalnym bieganiem. Wróciłam do korzeni po 9 latach, żeby znów pobiec dla tych, którzy nie mogą, ale też dla wszystkich, którzy z różnych powodów przestali wierzyć w siebie – powiedziała zaraz po biegu Dominika Stelmach, Globalna Zwyciężczyni Wings for Life 2024.

Wings for Life z rekordem frekwencji

Największy bieg na świecie ruszył punktualnie o 13:00 lokalnego czasu zapisując się na kartach historii z kolejnym rekordem frekwencyjnym. Łącznie, 265 818 uczestników biegło, spacerowało i jechało na wózkach w tym samym czasie, w 192 krajach.

fot. Damian Kramski

Bieg Flagowy niezmiennie odbył się w Poznaniu, gdzie lista startowa zapełniła się w 9 minut od otwarcia rejestracji. W 26 innych miastach Polski powstały grupowe Biegi z Aplikacją. Chętni, by biec dla tych, którzy nie mogą wystartowali także solo, w innych miejscach w kraju.

Jak podali organizatorzy, w tegorocznej edycji imprezy wzięło udział około 20 tys. Polaków – 9 tys. w stolicy Wielkopolski i ponad 11 tys. w formule wirtualnej z aplikacją solo i w 26 biegach grupowych. Po raz pierwszy w lokalnej historii Wings for Life World Run liczba uczestników biegu wirtualnego przewyższyła tę obecną na linii startu biegu w w Poznaniu.

Dzięki opłatom startowym, w sumie zebrano 8,1 mln na badania Fundacji Wings for Life skupiającej się na odnalezieniu skutecznej metody leczenia urazów rdzenia kręgowego.

fot. Rafał Oleksiewicz

– Formuła Wings for Life World Run jest wyjątkowa, bo pozwala nam być jednością – z całym światem i z pełnosprawnymi sportowcami. Możemy rywalizować jak równy z równym, bez użalania się. Wszyscy mają równe szanse i wszyscy ukończą bieg, bo to meta ściga zawodników – mówi uczestniczący na wózku Jan Folga, ambasador biegu.

Kolejna edycja Wings for Life World Run odbędzie się 4 maja 2025. Zapisy na Bieg z Aplikacją są już otwarte. Rejestracja na Biegi Flagowe zostanie uruchomiona w listopadzie.

Źródło: Wings for Life