4F z kolekcjami dla 6 reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Dzisiaj (4 czerwca) w Warszawie odbyła się prezentacja kolekcji odzieży i akcesoriów PARIS stworzonych przez markę 4F specjalnie dla reprezentacji narodowych Grecji, Ukrainy, Słowacji, Łotwy, Chorwacji oraz Kosowa na Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024. 

Należąca do OTCF S.A. marka 4F przygotowała dla komitetów olimpijskich kompletne kolekcje złożone z zestawów odzieży na ceremonię otwarcia i medalowe, a także strojów do noszenia na co dzień (casual) i treningowych. Całość dopełnią dopasowane do reszty buty i akcesoria.

2,5 roku maratonu prac

Kolekcje PARIS zostały stworzone od podstaw przez zespół projektantów 4F w ścisłej współpracy z Komitetami Olimpijskimi i trzema Komitetami Paralimpijskimi, a także olimpijskimi sportowcami.

– Zaprezentowane dzisiaj kolekcje to efekt trwającego 2,5 roku maratonu prac zespołu 4F obejmujących m.in poszukiwanie inspiracji i badanie trendów, analizę archiwów, znajdowanie nowych rozwiązań technologicznych i materiałów – mówi Justyna Tomczyk, członkini zarządu OTCF S.A., do której należy marka 4F.

fot. Borys Synak

Wspólnymi mianownikami łączącymi kolekcje PARIS są celebracja różnorodności, francuska elegancja i tradycyjne motywy narodowe w nowoczesnym wydaniu. Za punkt wyjścia projektanci przyjęli proces polaryzacji światła, w którym rozproszenie, skupianie i przenikanie się barw stało się metaforą symbiozy kultur i narodów na czas trwania igrzysk.

Kluczowe elementy graficzne nawiązują do ognia olimpijskiego – symbolu czystości, prawdy i sportowej rywalizacji. Przypominają o 100 latach, które minęły, od czasu, kiedy Paryż gościł Letnie Igrzyska VIII Olimpiady w 1924 roku. Olimpijski znicz w stolicy Francji ponownie zapłonie już 26 lipca.

– Będą to już w sumie ósme igrzyska, na których będziemy obecni jako sponsor i partner Komitetów Olimpijskich. To 14 lat zbierania doświadczeń i rozwijania standardu olimpijskich kolekcji, które tworzymy z najnowocześniejszych, ultralekkich materiałów, w oparciu o przemyślany w najdrobniejszych szczegółach design – mówi Igor Klaja, Prezes Zarządu OTCF S.A, założyciel marki 4F. – W Paryżu będziemy bardzo widoczni za sprawą setek olimpijskich sportowców, którzy nosić będą starannie zaprojektowane stroje z logo 4F. Uczestnictwo w największej imprezie sportowej świata to ważny element naszej strategii ekspansji zagranicznej i budowy silnej marki, która inspiruje i wspiera zawodowców oraz amatorów w realizacji sportowych marzeń – dodaje

Kolekcje dopracowane w każdym detalu

Kolekcje PARIS powstały z materiału, którego bele zostały najpierw zadrukowane w nieregularny, gradientowy print z efektem spray’u, po czym poszczególne elementy odzieży zostały losowo skrojone. Dzięki temu, każda sztuka odzieży różni się od siebie, jednocześnie tworząc razem spójną, niepowtarzalną całość. Projektanci postawili na przeźroczystości, pastelowość odcieni oraz ultralekkie, fakturowane materiały, które nadają kolekcji świeżości oraz lekkości.

fot. Borys Synak

Sylwetki defiladowe to ukłon w stronę francuskiej elegancji, wzbogaconej o techniczne tkaniny i wykończenia. Zależało nam na stworzeniu formalnych, ale wciąż swobodnych, energetyzujących kolorem sylwetek, które pięknie zaprezentują się na Sekwanie podczas ceremonii otwarcia. Wśród poszczególnych elementów dominują mieszanki lnów, bawełny i tencelu, które zestawione z zaawansowanymi technicznie dzianinami tworzą klasyczne sylwetki ze sportowym twistem.

Wszystkie stroje na ceremonię otwarcia dla Grecji, Ukrainy, Słowacji, Łotwy, Chorwacji i Kosowa zostały uszyte w Polsce.

fot. Borys Synak

Z kolei zestawy odzieży na ceremonie medalowe nawiązują formą do college’owych uniformów w stylu lat osiemdziesiątych. Bomberkowe bluzy z niską stójką, spodnie z przeszyciami z przodu i rozpinaną nogawką to ponadczasowa klasyka, która, podobnie jak wartości olimpijskie, mimo upływu lat pozostaje bez zmian. Projekty dresów reprezentacyjnych zostały wykonane z perforowanej, pochodzącej w 100% z poliestru z recyklingu tkaniny, która zapewnia oddychalność i komfort noszenia nawet przy bardzo wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza.

Źródło: OTCF S.A.

fot. w nagłówku Borys Synak