Wysoki poziom sportowy zmagań młodych lekkoatletów w Lublinie

Podczas rozegranych w weekend zmagań lekkoatletów na 30. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w rzucie oszczepem Roch Krukowski osiągnął najlepszy rezultat na świecie, dobrze spisała biegająca na 400 metrów Anastazja Kuś, a minimum na mistrzostwa świata do lat 20 wypełniła sprinterka Oliwia Kasprzak.

W imprezie wystartowało blisko 950 młodych zawodników reprezentujących przeszło 250 klubów z całej Polski. Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski U18, które tradycyjnie odbywają się w ramach olimpiady młodzieży miały w tym sezonie wyjątkowe znaczenie. Wyniki z imprezy zadecydują, kto ostatecznie pojedzie reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy U18 w Bańskiej Bystrzycy. W ostatnich miesiącach o wskaźnik postarało się liczne grono młodych lekkoatletów i finalną selekcją były właśnie zawody w Lublinie.

Kasprzak jedzie na mistrzostwa

Oliwia Kasprzak zaimponowała w Lublinie już podczas biegu eliminacyjnego. Wygrała z czasem 11.66, czyli trzecim najlepszym wynikiem w historii polskiego sprintu juniorek młodszych. Wrocławianka nie zwolniła tempa w finale. Kontrolowała bieg i zwyciężyła z wyraźną przewagą nad rywalkami śrubując czasem 11.64 rekord życiowy. Tym wynikiem podopieczna Kamila Kobiałki zapewniła sobie też prawo startu w sierpniowych mistrzostwach świata U20 w peruwiańskiej Limie. Drugie miejsce wywalczyła Maja Woźniak (11.96), która minimalnie pokonała Marię Puławską (11.98).

fot. Tomasz Kasjaniuk/ PZLA

Świetnie spisywał się w Lublinie Jakub Foremny. Sprinter Bolesłavii już w eliminacjach pokonał 100 metrów w czasie 10.55 wysuwając się na czoło krajowych tabel w tej konkurencji. W finale pobiegł nieco wolniej, ale czas 10.66 dał mu pewne zwycięstwo i złoty medal. Pasjonującą walkę za jego plecami stoczyli Eryk Krakowski i Nikodem Dymiński. Ten drugi popisał się świetnym finiszem i rzutem na taśmę, już w kratach, zapewnił sobie srebro. Uzyskał czas 10.80. Trzeci na mecie był Krakowski, który także osiągnął 10.80, ale wicemistrzostwo kraju przegrał o tysięczne części sekundy. Uraz z eliminacji wykluczył z walki o czołowe lokaty dotychczasowego lidera polskich tabel Patryka Radwana. Po piątkowym triumfie na setkę Foremny w niedzielę zwyciężył jeszcze w biegu na 200 metrów.

Waleczna Kuś

Pasjonujący był finał biegu na 400 metrów kobiet. Na początku ostatniej prostej na chwilę na prowadzenie objęła Zofia Tomczyk, ale walki nie odpuściła Anastazja Kuś. Olsztynianka odparła atak rywalki z Opoczna i wygrała z wartościowym czasem 52.68. Drugie miejsce Tomczyk okrasiła czasem 53.27. Brązowy medal zdobyła Lena Pajęcka – 54.72.

W rywalizacji panów na 400 metrów zdecydowane zwycięstwo odniósł Stanisław Strzelecki, który uzyskał czas 47.26 i na mecie pokonał Bartłomieja Adamczyka (47.78) i Oliwiera Frąckowiaka (48.88). W biegu mężczyzn na dystansie 400 metrów przez płotki na ostatniej prostej na czoło rywalizacji wysunął się Maksymilian Siekaczyński. Płotkarz z Otwocka wygrał z rekordem życiowym 53.36 zapewniając sobie kwalifikację do mistrzostw Europy juniorów młodszych. Drugie miejsce zajął Filip Kosmacz (53.51), a trzecie Stanisław Pająk (53.76).

W finale biegu na 800 metrów panów Łukasz Zaczyk, zdecydowany faworyt rywalizacji, bez problemu zwyciężył osiągając czas 1:50.91. Drugie miejsce zajął Sebastian Słowikowski (1:52.76), a trzeci był Iwo Urbanowicz (1:56.77).

Dla kogo medale w konkurencjach technicznych?

Lider polskich tabel i obrońca mistrzowskiego tytułu w skoku w dal Krzysztof Grochowski bez problemu zwyciężył w Lublinie. Już w pierwszej serii uzyskał wynik 7.40, który zapewnił mu złoty medal. Trzykrotnie rekord życiowy poprawiał drugi w zmaganiach Jakub Mazur – srebro zdobył ostatecznie z wynikiem 7.12. Brązowy medal wywalczył Emilian Mikuśkiewicz (6.97).

W ciekawym konkursie trójskoku pewne zwycięstwo odniósł Szymon Wziątek. Lider polskich tabel zdobył złoty medal poprawiając w Lublinie rekord życiowy. Słupszczanin pierwszy raz w karierze przekroczył 15 metrów uzyskując wynik 15.02. To najlepszy rezultat jakiegokolwiek polskiego juniora młodszego w tej konkurencji od 14 lat. Srebro wywalczył Emilian Mikuśkiewicz (14.21), a brąz Krzysztof Rybnik (14.09).

W konkursie skoku wzwyż panów pierwsze skrzypce grali zawodnicy z Aleksandrowa Łódzkiego – Dominik Zdrajkowski i Michał Boczkowski-Lesiak. Panowie jako jedyni zaliczyli 1.91 i walczyli o zwycięstwo. Zdrajkowski, który dopiero w trzecim podejściu zaliczył 1.97 napędzony tym skokiem bez problemu pokonał 2.00 i 2.04 poprawiając rekord życiowy oraz zapewniając sobie złoty medal. Boczkowski-Lesiak skończył konkurs z wynikiem 2.00.

Po dwóch pierwszych kolejkach finałowego konkursu rzut młotem odnotowano tylko siedem ważnych prób. W gronie zawodników z dwoma iksami był też faworyt Jan Pracharczyk. Młociarz Skry zmobilizował się i w trzeciej próbie posłał młot na 69.04, a w piątej poprawił się jeszcze na 71.11 i zdobył złoty medal. Srebro wywalczył Jan Delewski (68.06), a brąz Bartłomiej Michalski (60.68).

fot. Tomasz Kasjaniuk/ PZLA

Już pierwszym rzutem na 80.60 złoty medal i pozycję lidera światowych tabel wśród oszczepników z kategorii U18 zapewnił sobie Roch Krukowski. Po emocjonującym konkursie drugie miejsce wywalczył Bartosz Ceglarek (65.47), a trzecie Aleksander Wojna (61.46).

Na wysokim poziomie stała rywalizacja w siedmioboju. Świetnie spisywała się Zuzanna Kozan, ale świetna próba w rzucie oszczepem Adrianny Wasilewskiej sprawiła iż dotychczasowa liderka przed biegiem na 800 metrów spadła na drugie miejsce. Dzięki dobrej postawie w kończącym zmagania biegu z trzeciego na drugie miejsce awansowała Laura Wiesztor, a Kozan – świętująca w niedzielę urodziny – wróciła na pierwszą lokatę. Mistrzyni Polski zgromadziła 5354 pkt., druga Wiesztor – 5323 pkt. Brązowy medal wywalczyła Wasilewska (rekord życiowy – 5276 pkt.).

Generalnym sponsorem polskiej lekkiej atletyki jest Grupa ORLEN.

Źródło: PZLA

fot. Tomasz Kasjaniuk/ PZLA