Znamy kadrę USA na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Roi się od faworytów

Na około 3 tygodnie przed rozpoczęciem zawodów lekkoatletycznych na Igrzyskach XXXIII Olimpiady w Paryżu, Amerykańska Federacja Lekkiej Atletyki (USATF) ogłosiła nazwiska 126 sportowców, którzy będą rywalizować na Stade de France. Amerykanie zaliczają się do faworytów w wielu konkurencjach, zwłaszcza w sprinterskich.

W składzie reprezentacji USA na igrzyska w Paryżu znajduje się czterech obecnych mistrzów olimpijskich, na czele z dwukrotnym złotym medalistą w pchnięciu kulą i rekordzistą świata Ryanem Crouserem oraz rekordzistką świata w biegu na 400 m przez płotki Sydney McLaughlin-Levrone. Katie Moon jest obrończynią tytułu mistrzyni olimpijskiej w skoku o tyczce, a Valarie Allman będzie walczyć o drugie z rzędu złoto w rzucie dyskiem.

Będzie podwójne złoto dla Lylesa?

Gwiazdą amerykańskiej drużyny bez wątpienia jest Noah Lyles, który na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Budapeszcie wygrał zarówno bieg na 100, jak i 200 m, oraz pomógł USA wygrać sztafetę 4×100 m. 26-latek ma na koncie tylko jeden medal olimpijski, w Tokio wywalczył brąz na 200 m. Eksperci z serwisu Athletics Weekly wskazują, że w Paryżu Lyles jest głównym faworytem do złotych medali zarówno na setkę jak i na dystansie dwa razy dłuższym. Będzie również kluczowym zawodnikiem w sztafecie.

Pozostali sprinterzy USA to również gwiazdy światowego formatu. Fred Kerley i Kenny Bednarek są poważnymi kandydatami do zwycięstwa na 100 i 200 m. Fred Kerley zdobył tytuł mistrza świata na 100 m w Oregonie, podczas gdy Kenny Bednarek poprawił swój rekord życiowy na 200 m do 19,59 na próbach i zdobył srebro mistrzostw świata w 2022 roku.

Inni indywidualni złoci medaliści z Budapesztu, którzy jadą do Paryża, to Crouser i Moon, a także mistrzyni świata w biegu na 100 m Sha’Carri Richardson. Amerykanka powalczy o swoje pierwsze medale olimpijskie indywidualnie na 100 m i w sztafecie 4×100 m.

Richardson nie będzie rywalizować na 200 m, na tym dystansie liderką reprezentacji jest Gabby Thomas. To wicemistrzyni świata z Budapesztu i brązowa medalistka z Tokio. Ma najszybszy czas na świecie w tym roku – 21,78 w półfinale trials, a jej rekord życiowy 21,60 sprawia, że jest drugą najszybszą Amerykanką w historii i numerem 4 na światowej liście wszech czasów.

Żelazną faworytką do złota na 400 m przez płotki wydaje się Sydney McLaughlin-Levrone. Amerykanka pod koniec czerwca pobiła własny rekord świata na tym dystansie, który teraz wynosi 50.56.

Najpoważniejszą konkurentką Natalii Kaczmarek w walce o medale na 400 m wydaje się Kendall Ellis, która wśród reprezentantek USA legitymuje się najlepszym rekordem życiowym (49.46). W kadrze jest także Alexis Homles, która w minioną niedzielę (7 lipca) przybiegła czwarta na mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu z wynikiem 50.02.

Holloway celuje w złoto

Nadzieją medalową kadry USA jest również Grant Holloway, trzykrotny mistrz świata w biegu na 110 m przez płotki, który zdobył srebro na Igrzyskach w Tokio. Jego wynik 12,86 podczas eliminacji olimpijskich w Eugene być może zapowiada jego pierwszy złoty krążek olimpijski. Zwyciężczyni ostatnich dwóch tytułów mistrza świata w pchnięciu kulą kobiet, Chase Jackson, jest rekordzistką USA i w swoim debiucie olimpijskim powalczy o zwycięstwo.

Inni powracający medaliści z Tokio to amerykański rekordzista w biegu na 400 m przez płotki Rai Benjamin, który ustanowił rekord 46,17 i zdobył srebro w Tokio. Benjamin wygrał krajowe eliminacje z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie 46,46.

Zawodnicy w konkurencjach rzutowych, Joe Kovacs i Chris Nilsen, mają ogromne międzynarodowe doświadczenie, a Kovacs ma na swoim koncie dwa tytuły mistrza świata. Posiadacz najlepszego wyniku na świecie w pchnięciu kulą w tym roku – 23,13, Kovacs ma dwa srebrne medale olimpijskie z Rio 2016 i Tokio, i jest drugim najlepszym miotaczem w historii, zaraz za Crouserem. Nilsen zdobył srebro w skoku o tyczce w Tokio i Oregonie. Gwiazda pchnięcia kulą kobiet, Raven Saunders, zdobyła srebro w Tokio i zajęła piąte miejsce w Rio w 2016 roku.

Dominatorzy

Reprezentacja USA zdominowała tabelę medalową na ostatnich dwóch Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce, zdobywając łącznie 33 medale w Eugene i 29 krążków latem ubiegłego roku w Budapeszcie, w tym 12 złotych. Amerykańscy sportowcy zajęli również pierwsze miejsce w tabeli medalowej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2021 roku. Wywalczyli aż 26 medali, w tym 7 złotych.

Źródło: USATF