Anastazja Kuś zadebiutowała na mityngu Diamentowej Ligi. Udany start 17-latki

Anastazja Kuś zajęła trzecie miejsce w biegu na 400 metrów podczas prestiżowego mityngu Weltklasse Zürich. Były to przedostatnie zawody w tegorocznym cyklu Diamentowej Ligi.

Urodzona w 2007 roku zawodniczka w lipcu w Bańskiej Bystrzycy wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy U18 na dystansie 400 m oraz została wicemistrzynią w sztafecie szwedzkiej. Udane występy Kuś na Słowacji zaowocowały powołaniem do reprezentacji olimpijskiej i startem w sztafecie 4x 400 m w Paryżu.

Biegaczka z Olsztyna miała minimum na sierpniowe mistrzostwa świata U20 w Limie, ale sztab trenerski uznał, że 17-latka potrzebuje odpoczynku i ostatecznie wycofał ją z rywalizacji w tych zawodach.

Szybka Kuś

Wczoraj Kuś zrobiła kolejny ważny krok na swojej sportowej drodze debiutując w mityngu zaliczanym do Diamentowej Ligi. Zaproszenie przyszło od organizatorów Weltklasse Zürich, jednej z najstarszych imprez lekkoatletycznych z blisko 100-letnią historią.

Na bieżni stadionu Letzigrund Polka spisała się świetnie finiszując z drugim najlepszym czasem w karierze – 52.10. Szybciej pobiegła jedynie w Bańskiej Bystrzycy, gdy z wynikiem 51.89 pobiła rekord kraju U18.

Bieg w Zurychu wygrała Norweżka Henriette Jæger. Ósma zawodniczka igrzysk olimpijskich w Paryżu uzyskała wynik 50.49. Druga na mecie Austriaczka Susanne Gogl-Walli cieszyła się z rekordu kraju 50.60.

Skrzyszowska ósma

Pia Skrzyszowska została zaproszona do Zurychu awaryjnie. W biegu na 100 metrów przez płotki zastąpiła kontuzjowaną halową rekordzistkę świata Bahamkę Devynne Charlton. Pobiegła na dziewiątym torze, mając obok siebie startującą pod protestem Szwajcarkę Ditaji Kambundji.

Na mecie Polka zameldowała się ósma z czasem 12.90. Rywalizację wygrała Portorykanka Jasmine Camacho-Quinn z czasem 12.36 równym rekordowi Polski i byłem rekordowi globu Grażyny Rabsztyn z 1980 roku.

W przyszłym tygodniu w Brukseli odbędzie się finałowy dwudniowy mityng Diamentowej Ligi. Już wiadomo, że nie weźmie w nim udziału Natalia Kaczmarek, która zakończyła sezon weekendowymi startami w Białymstoku i Olsztynie.

Źródło: PZLA, red