Wiktoria Gadajska wicemistrzynią świata juniorów na 400 m ppł!

Bohaterką ostatniego wieczoru rozgrywanych w Limie mistrzostw świata U20 była Wiktoria Gadajska, która w finałowym biegu na 400 m przez płotki wywalczyła srebrny medal. Zawodniczka z Radomia jako pierwsza polska juniorka w historii uzyskała na tym dystansie wynik poniżej 57 sekund.

Piorunujący finisz

Finałowy bieg na 400 m przez płotki był niezwykle emocjonujący. Startująca z dziewiątego toru Gadajska na ostatnią prostą wbiegła na siódmej pozycji, z dużą stratą do rywalek. Jednak wtedy zaczęła fantastyczny finisz i szybko wyprzedzała kolejne zawodniczki, a na kratach zdołała zepchnąć z podium Hannah Van Niekerk z RPA. Polka uzyskała czas 56.87 i poprawiła ustanowiony w tym roku w Bydgoszczy własny rekord kraju U20.

fot Enzo Santos Barreiro for World Athletics

Złoty medal w Limie zdobyła Francuzka Méta Tumba z nowym rekordem raju 55.59.  Ze srebrnego początkowo cieszyła się Amerykanka Jasmine Robinson, ale kilka minut później sędziowie podjęli decyzję o jej dyskwalifikacji. Spowodowało to przesunięcie Wiktorii Gadajskiej na drugie miejsce, a Van Niekierk na trzecie (56.98).

Polacy blisko podium

Niecałe dwie godziny później zawodniczkę RLTL GGG Radom ponownie zobaczyliśmy na bieżni stadionu w Limie. Gadajska pobiegła na ostatniej zmianie kobiecej sztafety 4x 400 m, w skład której wchodziły również Dominika Duraj, Wiktoria Gajosz i Zofia Tomczyk. Polki walczyły ofiarnie, ale nie udało im się nawiązać kontaktu z liderkami. Finiszowały jako czwarte z czasem 3:34.80. Złote medale zawisły na szyjach Amerykanek (3.30.74), srebrne trafiły do Australijek (3:31.47), a brązowe do Brytyjek (3:32.80).

Blisko brązowych medali byli sprinterzy (Jakub Szarapo, Michał Kijewski, Jan Śmietanka i Stanisław Strzelecki) w finale sztafety 4 x 400 m. Jeszcze na ostatniej prostej pachniało trzecim miejscem dla biało-czerwonych, ale szybszy od Strzeleckiego okazał się rywal z Australii. Ostatecznie Polacy finiszowali z wynikiem 3:06.37. Wygrali Amerykanie z czasem 3:03.56, przed RPA (3:05.22) i Australią (3:05.53).

Na piątym miejscu zakończyła zmagania sztafeta 4 x 100 m w składzie Oliwia Zimoląg, Klaudia Chrostek, Inga Kanicka i Jagoda Żukowska. Polki uzyskały wynik 44.95 i po dyskwalifikacji drugich na mecie Australijek awansowały na czwarte miejsce. Złote medale zdobyły Jamajki (43.39), srebrne Szwajcarki z rekordem kraju 44.06, a brązowe Kanadyjki (44.60).

Finał trójskoku Olga Szlachta rozpoczęła od próby niemierzonej, a w drugiej serii uzyskała 13.16. W kolejnych skokach zawodniczka z Ostrowa Wielkopolskiego nie poprawiła już swojego rezultatu i ostatecznie zajęła szóste miejsce. Z wynikiem 13.75 złoty medal wywalczyła Sharifa Davronova z Uzbekistanu.

Cztery medale Polaków

Polscy lekkoatleci zakończyli mistrzostwa świata juniorów w Limie z dorobkiem czterech krążków – 3 srebrnych i 1 brązowego. W klasyfikacji medalowej uplasowali się na 21. miejscu. Wygrali Amerykanie z 16 medalami, przed Etiopią (10) i Chinami (11).

Przypomnijmy, że oprócz Wiktorii Gadajskiej srebro w Limie wywalczyła sztafeta mieszana 4x 400 m i dziesięcioboista Hubert Trościanka. Brąz w konkursie skoku w dal zdobyła Julia Adamczyk.

Kolejna edycja czempionatu odbędzie się latem 2026 roku na Hayward Field w Eugene, w amerykańskim Oregonie.

Źródło: PZLA, World Athletics, red