Jessica Hull pobiła rekord świata na 2000 m

Pięć dni po tym, jak w Paryżu została piątą najszybszą kobietą na dystansie 1500 m w historii, Jessica Hull stała się najszybszą na świecie biegaczką na 2000 m. Podczas rozegranego w piątek (12 lipca) mityngu Diamentowej Ligi w Monako Australijka uzyskała wynik 5:19.70 i poprawiła dotychczasowy rekord świata o prawie dwie sekundy.

Chociaż 2000 m nie jest oficjalnym dystansem, to federacja World Athletics uznaje ustanawiane na nim rekordy świata. Poprzedni najlepszy wynik należał do Burundyjki Francine Niyonsaby, która czas 5:21.56 uzyskała we wrześniu 2021 roku.

Bieg w Monako prowadzony był przez pacemakerów, którzy pierwsze 1000 m pokonali w 2:39.88. Australijka pozostawała skoncentrowana i skupiona na biegu. W utrzymywaniu tempa pomagała jej technologia świateł LED umieszczonych wokół bieżni.

W końcówce Hull biegła za Heather MacLean z USA, ale gdy i ona zakończyła swoją pracę pretendentce nie pozostało nic innego jak podjąć walkę czasem. Ostatecznie przekroczyła linię mety z wynikiem 5:19.70 i poprawiła poprzedni rekord świata o prawie dwie sekundy.

To było niesamowite. Kiedy zostałam sama na ostatnim okrążeniu, wszyscy mi kibicowali – mówiła Jessica Hull. – Patrzyłam tylko na światła, mając nadzieję, że mnie nie dogonią – dodała.

Grad rekordów

To był bardzo szybki bieg także dla reszty zawodniczek. Druga Melissa Courtney-Bryant pobiła rekord Wielkiej Brytanii – 5.26.08, trzecia Edinah Jebitok rekord Kenii – 5.26.09, a czwarta Cory Ann McGee z USA została rekordzistką Ameryki Północnej – 5.28.78.

W minioną niedzielę podczas mityngu Diamentowej Ligi w stolicy Francji Australijka zajęła drugie miejsce podczas biegu na 1500 m, w którym Kenijka Faith Kipyegon ustanowiła fantastyczny rekord świata – 3.49.04. Hull była tuż za jej plecami, ustanawiając rekord kraju (3.50.83).

Hull wyrasta na jedną z głównych kandydatek do medalu olimpijskiego na średnich dystansach. Igrzyska w Paryżu rozpoczną się 26 lipca. Początek zmagań lekkoatletów zaplanowano na 1 sierpnia.

Źródło: World Athletics