Bieg Kobiet Zawsze Pier(w)si – bieg z przesłaniem

Fot. Bieg Kobiet Zawsze Pier(w)si
Ponad 1 200 uczestniczek wzięło udział w Biegu Kobiet Zawsze Pier(w)si rozegranym w warszawskim Parku Szczęśliwickim. Zawodniczki miały do pokonania dwie pętle składające się na dystans blisko 5 km. Impreza promowała profilaktyczne badania mammograficzne wśród kobiet. 
Różowo zrobiło się w niedzielne przedpołudnie w Parku Szczęśliwickim w Warszawie. Różowa wstążka jest bowiem międzynarodowym symbolem walki z nowotworem piersi, a właśnie promocja badań mammograficznych wśród kobiet była ideą przewodnią Biegu Kobiet Zawsze Pier(w)si. Nieprzypadkowy był także termin tego wydarzenia, bowiem to październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, w krajach rozwiniętych i rozwijających się. W Polsce odnotowuje się ok. 17 tysięcy nowych przypadków zachorowań rocznie. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata. Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi.
Trzy lata temu, pierwsza edycja biegu zgromadziła na starcie 60 zawodniczek, w niedzielę w biegu udział wzięło ponad 1 200 dziewczyn. – To tylko pokazuje, że coraz częściej chcemy biegać, a przy okazji coraz częściej chcemy też mówić między nami kobietami o profilaktyce przeciwko nowotworom, bo oprócz biegania i doświadczania endorfin przede wszystkim uczymy się świadomości. Bieg Kobiet Zawsze Pier(w)si to nie jest standardowy bieg jakich wiele, jest to bieg z przesłaniem. Nie chodzi nam tutaj o bicie rekordów, ale o uczenie się dbania o swoje zdrowie. – powiedziała Marzena Michalec, organizatorka Biegu Kobiet Zawsze Pier(w)si.
Problem jaki mamy z profilaktyką, jest naprawdę ogromny. Zbyt rzadko stosujemy profilaktykę zdrowotną i potem mamy problemy. Boimy się badać bo boimy się, że coś się wykryje, a jak się potem wykryje to z reguły już jest za późno. I dlatego wszystkie działania które wspierają profilaktykę, we wszystkich tak naprawdę dziedzinach, uczą nas samoświadomości i dlatego warto o nich mówić i je wspierać. – powiedziała aktorka, Paulina Holtz.
Choć udział w Biegu Kobiet Zawsze Pier(w)si miał przede wszystkim charakter zabawy i edukacji to jednak na trasie biegu toczyła się sportowa rywalizacja. Pierwszą zawodniczką na mecie z czasem 19:24 była Anna Żuchowska. Drugie miejsce z wynikiem 20:10 zajęła Beata Kądziołka, na trzecim miejscu przybiegła Marta Jastrzębska-Majak (20:45).
Podczas wydarzenia dostępny był mammobus, w którym kobiety mogły wykonać bezpłatne badania. Organizatorki imprezy na swojej stronie internetowej www.kobietawbiegu.pl udostępniły także specjalny poradnik – „Co robić jeśli wykryłaś guza w piersi?„. Poradnik, który powstał we współpracy z lekarzami ze Szpitala Specjalistycznego im. dr. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu można pobrać TUTAJ 

Pełne wyniki Biegu Kobiet Zawsze Pier(w)si