Biegowa wspinaczka na Kasprowy Wierch z rekordem trasy

W sobotę 21 października rozegrany został jeden z najtrudniejszych biegów alpejskich w Polsce – PZU Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę. Impreza odbywała się w randze Mistrzostw Polski w Biegu Górskim Skyrunning w Vertical KM czyli w biegu pod górę o przewyższeniu ponad 1 km, oraz finału Pucharu Polski Skyrunning. Tytuły mistrzowskie zdobyli Andrzej Długosz (Ubiquinol/Mlodow) i Dominika Wiśniewska-Ulfik (Alpin Sport Team). 
 
8,5-kilometrowa trasa jubileuszowego X PZU Alpin Sport Tatrzańskiego Biegu pod Górę prowadziła szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego, z Ronda Jana Pawła II w Zakopanym (915 m n.p.m.) przez Myślenickie Turnie, na szczyt Kasprowego Wierchu (1986 m n.p.m.). Przewyższenie wynosiło -+1072 metry a  do biegu wystartowało 344 uczestników, w tym m.in z Niemiec, Słowacji czy Włoch. Dodatkowym utrudnieniem dla startujących był limit czasowy, według którego zawodnicy musieli dotrzeć na Myślenickie Turnie przed upływem godziny.
W ciągu dekady rywalizacji na Kasprowy Wierch zawodnicy zmagali się z różnymi warunkami pogodowymi, także z minusową temperaturą, dużymi opadami śniegu i białym puchem po kolana, który dodatkowo utrudniał biegową wspinaczkę. W tym roku tak ekstremalnie nie było, temperatura oscylowała w okolicach 10 stopni, chociaż końcówka biegu z zacinającym deszczem i ochłodzeniem mocno dała się we znaki uczestnikom.
Z trasą Zakopane-Kasprowy Wierch najszybciej poradził sobie Andrzej Długosz, który na mecie osiągnął czas 00:48:19 i oprócz tytułu Mistrza Polski ustanowił także nowy rekord trasy. Poprzedni rekord należał do Kamila Jastrzębskiego, który w 2014 roku pokonał trasę w 00:49:11. – Było trochę obaw, bo wolno zacząłem. Okazało się jednak, że to była dobra strategia, ponieważ w końcówce miałem jeszcze sporo sił, stąd tak dobry wynik no i naprawdę niezły czas. – mówił na mecie Andrzej Długosz.
Najszybszą zawodniczką okazała się Dominika Wiśniewska-Ulfik, która szczyt Kasprowego Wierchu osiągnęła z czasem 1:02:26. – Cenne zwycięstwo, ponieważ 10 miesięcy temu urodziłam córeczkę i tak naprawdę dopiero wracam do formy. Biegło mi się ciężko i do należącego do mnie od 2014 roku rekordu trasy było daleko (58:31), ale mimo wszystko jestem bardzo zadowolona ze swojego startu – powiedziała zawodniczka.
Sobotni bieg na Kasprowy Wierch był także finałem Pucharu Polski Skyrunning. W klasyfikacji generalnej wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Dominika Bolechowska (Attiq Team Zakopane), wśród mężczyzn Robert Faron (Salco Garmin Team Zalesie).
 
Medaliści MP w Skyrunning Vertical KM:
 
Mężczyźni:
1. Andrzej Długosz (Ubiquinol/Mlodow /Mlodow)                                             48:19
2. Kamil Jastrzębski (DUKLANOWSKITEAM/SKB Kraśnik/Warszawa)           48:56
3. Krzysztof Bodurka ( Alpin Sport Team/AZS AWF Kraków/Nielepice)           50:51
Kobiety:
1. Dominika Wiśniewska-Ulfik (Alpin Sport Team/SKB Kraśnik/Zabrze)        1:02:26
2. Michalina Mendecka (MOSiR Łaziska Górne)                                            1:03:43
3. Katarzyna Golba (AZS AWF Katowice/1Second Team)                             1:05:35