Finał CITY TRAIL. Złoto dla Łagownik i Boratyńskiego

Marta Łagownik i Dariusz Boratyński wygrali wczorajszy finał cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W pokonanym polu pozostawili innych czołowych zawodników z dziesięciu lokalizacji biegów w całej Polsce. Za zwycięstwo zainkasowali po 2 tysiące złotych i zegarki sportowe Sunnto. 

Biegi przełajowe CITY TRAIL odbywają się w formule cyklu grand prix. W każdej z dziesięciu lokalizacji, którymi w tym roku były Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław na przestrzeni jesienno-zimowych miesięcy rozegranych zostało po 5 imprez. We wczorajszych zawodach wystąpili najlepsi w klasyfikacjach open i w kategoriach wiekowych oraz zawodnicy z minimum wynikowym.

Finałowe zawody odbyły się w bydgoskim parku Myślęcinek na 5-kilometrowej trasie, na której znalazło się  m.in. pięć wymagających podbiegów i technicznych zbiegów.

Silna triathlonistka

Przed biegiem zdecydowaną faworytką była Aleksandra Brzezińska, czołowa polska biegaczka długodystansowa, najlepsza Polka w rozegranym pod koniec marca Warszawskim Półmaratonie Pokoju. Tymczasem na mecie jako pierwsza zameldowała się – z blisko półminutową przewagą – triathlonistka – Marta Łagownik. Zwyciężczyni uzyskała czas 18:11.

Przyznaję, że to była wymagająca trasa. Moje przygotowanie siłowe, mocna sylwetka na pewno miały znaczenie. Jestem triathlonistką. Za tydzień rozpoczynam sezon i wiem, że ten dzisiejszy bieg był dobrym przetarciem – mówiła na mecie zwyciężczyni biegu.

Na kolejnych miejscach finiszowały dwie bydgoszczanki – Aleksandra Brzezińska (18:39) i Olga Ochal (19:07). Pierwsza z nich podkreśliła, że wystartowała z pełnego treningu maratońskiego.

– Wspólnie z trenerem – Błażejem Brzezińskim – zdecydowaliśmy, by nie odpuszczać żadnego akcentu, bo każdy tydzień pracy jest ważny. Mimo to, jestem zadowolona. Uwielbiam cykl CITY TRAIL. Bardzo lubię te przełajowe starty i w żadnym wypadku nie obrażam się na przełaje – wręcz przeciwnie – powiedziała.

Kosztowne zwycięstwo

Męska rywalizacja podczas biegu finałowego była bardzo zacięta. Z numerem „1” startował rekordzista wszech czasów CITY TRAIL – Dariusz Boratyński, który w marcu, na wrocławskiej, szybkiej trasie CITY TRAIL pobiegł 14:25. Wrocławianin wytrzymał presję faworyta i wygrał finałowe zawody z rezultatem 15:56.

– Wynik sprzed dwóch tygodni dodał mi pewności siebie. Wiedziałem, że przyjeżdżam do Bydgoszczy walczyć o wygraną. Dzień przed startem sprawdziłem trasę i nie miałem wątpliwości, co do tego, że „złamanie” 16 minut będzie możliwe pod warunkiem, że od startu będzie inny chętny do szybkiego biegania. Okazało się, że poza mną, Dawid Malina i Marcin Biskup od startu ruszyli mocnym tempem i dopiero w drugiej części dystansu zostaliśmy tylko we dwóch – z Dawidem. Zmienialiśmy się na prowadzeniu, a zwycięstwo wymagało mocnego finiszu. Sporo mnie kosztował ten bieg, ale było warto i bardzo się cieszę, że mogłem rywalizować z zawodnikami z innych miast CITY TRAIL – zaznaczył po zawodach Dariusz Boratyński.

Jako drugi do mety dotarł Dawid Malina z Rybnika (16:00), a trzecie miejsce zaklepał dla siebie Marcin Biskup z Bydgoszczy (16:13).

Zwycięzcy biegu otrzymali nie tylko tytuły najlepszych w cyklu CITY TRAIL w kraju, ale także solidne premie po 2 tysiące złotych oraz zegarki marki Suunto. Dodatkowo nagradzane były poszczególne kategorie wiekowe. Pula nagród wyniosła 25 tysięcy złotych, co jest niespotykaną kwotą, jak na biegi przełajowe w Polsce.

Wielu uczestników finałowego biegu od tygodni planowało udział w tych prestiżowych zawodach, podkreślając, że taka ogólnopolska rywalizacja to wisienka na torcie niemal półrocznych zmagań w przełajowej piątce.

– Jestem bardzo zadowolony. Biegi wyglądały dokładnie tak, jak to sobie wymarzyłem. Ale najbardziej cieszy mnie fakt, że te zawody są ważne nie tylko dla nas, ale także dla naszych biegaczy. Podziękowania, jakie do nas docierają są najlepszym dowodem na to, że warto rozwijać ten pomysł i już dzisiaj myślimy o tym, jak, gdzie i kiedy zorganizować kolejną edycję naszej złotej odsłony – podsumował Piotr Książkiewicz, organizator CITY TRAIL.

Źródło: Fundacja Krok do Natury