Halowe MŚ 2020 w Lekkiej Atletyce nie dla Torunia

Toruń nie zorganizuje halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce
Rada IAAF zdecydowała dziś, że Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce w 2020 roku odbędą się w chińskim mieście Nankin. Kandydatem do organizacji tej imprezy były także Belgrad oraz Toruń.
Toruń i jego nowoczesna hala chciały w 2020 roku ugościć halowe mistrzostwa świata. Służąca lekkoatletom od 2015 roku Arena Toruń w krótkim czasie zdążyła wpisać się na karty historii Królowej Sportu. Copernicus Cup, zaliczany do elitarnego cyklu IAAF World Indoor Tour, czy rekordy świata U20 Ewy Swobody, Klaudii Siciarz i Konrada Bukowieckiego to sportowe wizytówki toruńskiej hali.
Po wczorajszej wygranej Gdyni w walce o organizację Mistrzostw Świata w półmaratonie, można  było się spodziewać, że Toruń nie otrzyma jednak prawa organizacji MŚ lekkoatletów pod dachem. Nie zdarza się raczej, żeby IAAF przyznawało wielkie imprezy w tym samym roku jednemu krajowi.  Władze miasta jeszcze przed ogłoszeniem decyzji rady IAAF zapowiadały, że jeśli nie powiedzie im się w wyścigu o goszczenie imprezy globalnej – będą nadal ubiegać się o przyznanie im Halowych Mistrzostw Europy 2021.


Halowe Mistrzostwa Świata pierwszy raz w historii odbędą się w Chińskiej Republice Ludowej. Trzeci raz – po pamiętnych dla Polaków mistrzostwach w Maebashi w 1999 roku oraz rozegranych w 2010 w Dosze – halowe mistrzostwa zorganizowane będą w Azji. 
Pokazaliśmy świetną ofertę, ale zdajemy sobie sprawę, że IAAF kierował się również kryterium geograficznym. Wczoraj wygrała Gdynia, dziś Nankin. Jestem jednak przekonany, że prezentacja Torunia przed IAAF wypadła bardzo dobrze i na pewno zapadnie w pamięć. W przypadku kandydowania w przyszłości będzie naszym dużym atutem. – relacjonuje obecny w Monako Piotr Długosielski.
Wczoraj IAAF przyznał także prawo do goszczenia drużynowych mistrzostw świata w chodzie sportowym stolicy Białorusi – Mińsk zorganizuje imprezę w maju 2020 roku. Będzie to pierwsza impreza pod auspicjami IAAF u naszego wschodniego sąsiada.
Najbliższe Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce odbędą się w dniach 1-4 marca przyszłego roku w angielskim Birmingham.
źródło: pzla.pl