Mykola Iukhymchuk i Monika Kaczmarek zwycięzcami Bełchatowskiej Piętnastki

Bełchatowska Piętnastka
Mykola Iukhymchuk z Ukrainy był najszybszy w 21. edycji Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka”. To drugi sukces tego biegacza we flagowej imprezie biegowej Bełchatowa, wcześniej dokonał tej sztuki w 2015 r. Iukhymchuk powtórzył tym samym osiągnięcie Henryka Szosta, który triumfował w latach 2010-2011. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Monika Kaczmarek, która „Bełchatowską Piętnastkę” wygrała po raz trzeci w ostatnich czterech latach. 
Mykola Iukhymchuk to biegacz, który ma za sobą wiele sukcesów w biegach na terenie naszego kraju. W ubiegłym roku stanął na drugim stopniu podium „Piętnastki”. Za to ostatnio wygrał m.in. maraton w Poznaniu, a do Bełchatowa również przyjechał z zamiarem przekroczenia linii mety jako pierwszy. Iukhymchuk objął prowadzenie już na samym początku rywalizacji i nie oddał go końca, prowadząc na każdym kilometrze niedzielnych zmagań. Do mety przybiegł z czasem 45:43.
Ciekawa rywalizacja toczyła się za jego plecami, gdzie o miejsce na podium z trzema reprezentantami Ukrainy rywalizował Robert Głowala. Początkowo biegacz z Garwolina był piąty, a po pierwszym okrążeniu zajmował miejsce trzecie. Na 10 km był ponownie piąty, lecz utrzymywał stały kontakt ze swoimi rywalami. Po przebiegnięciu 12,5 km Głowala zaatakował z trzeciej pozycji Pawela Oliynyka (Ukraina) i uczynił to na tyle umiejętnie, że na finiszu mógł świętować zajęcie drugiego miejsca z czasem 47:47. Oliynyk był trzeci (48:12) i szybszy o dziesięć sekund o Sergii Okseniuka (Ukraina) oraz o dwanaście od swojego rodaka, Kolodymyra Timashova.
Na szóstej pozycji zameldował się bełchatowianin, Tomasz Owczarek (51:18). Nasz rodzimy biegacz poprawił swój ubiegłoroczny wynik (51:53), a ponadto wygrał po raz siódmy z rzędu klasyfikację „Najszybszy bełchatowianin”. Jego rezultat jest drugim najlepszym wynikiem w historii Bełchatowa na trasie „Piętnastki”, a rekord miasta należy od 1988 r. do Władysława Dończyka. Zawodnik TKKF Spartakus Bełchatów pokonał wtedy trasę biegu w czasie 49:49.
Wśród pań na dystansie głównym najszybsza była Monika Kaczmarek z Łodzi (53:51), która za swoimi plecami pozostawiła Marię Hudak (Ukraina, 55:05) oraz Angelikę Mach z Babic (55:53). Między tymi dwiema biegaczkami miały miejsce ciekawe zmagania, ponieważ jeszcze na 10 km to Polka była druga w kategorii kobiet, lecz za 2,5 km zawodniczka z Lwowa prowadziła o dziesięć sekund. Tę przewagę zdołała już obronić i poprawić swój ubiegłoroczny wynik, kiedy to była jedenasta. Najszybsza bełchatowianka – Paulina Kołatek (01:06:34) – zajęła czternastą lokatę w kategorii kobiet.
W biegu rekreacyjnym na dystansie jednego okrążenia „Bełchatowskiej Piętnastki”, czyli 5 km, pierwsze miejsce zajął Maciej Jagusiak z Łodzi (16:20), drugi był Yuriy Blahodir (Ukraina, 16:28), a trzeci Robert Sobczak (Łódź, 17:25). U pań rywalizację wygrały dwie nastoletnie bełchatowianki, nadzieje Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego, 15-letnia Aleksandra Dawidziak (19:30) i 16-letnia Wiktoria Konieczna (19:57). Podium uzupełniła Wanda Panfil-González, znamienita polska lekkoatletka, maratonka, mistrzyni świata z 1991 roku (20:06).
Tegoroczną nowością w „Piętnastce” była obecność na trasie pacemakerów, którzy utrzymując stałe tempo dostosowane do określonego czasu ułatwili innym uczestnikom biegu na osiągnięcie często nowych rekordów życiowych. „Zająców” było pięciu – Jakub Manikowski, Paweł Drążek, Wojciech Sowała, Artur Jadwiszczak i Sławomir Kacprzak – i każdy z nich ze swej misji wywiązał się w stu procentach, co znalazło odzwierciedlenie w wielu ciepłych słowach kierowanych pod ich adresem.
Bełchatów był także i w tym roku miejscem podsumowania „Cyklu Biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego”, a zarazem ostatnim akcentem rundy jesiennej. W jej trakcie biegacze mogli uczestniczyć m.in. w łódzkim maratonie oraz łowickim półmaratonie. Wśród nagradzanych mieliśmy bełchatowskie wyróżnienia, co cieszy, a zarazem wpisuje się w główną ideę „Piętnastki” czyli popularyzację biegów długodystansowych i masowych, jako najbardziej dostępnej formy rekreacji fizycznej. Dekoracji nagrodzonych dokonywali Pani Prezydent Mariola Czechowska, Wiceprezydent Łukasz Politański oraz Bogdan Krawczyk z łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego.
W obu biegach – na 5 i 15 km – wystartowało blisko 1200 osób, a ukończyło je ponad 1100. Organizatorami wydarzenia byli Miasto Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu oraz Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny.
źródło: Miejskie Centrum Sportu
Fot. Bełchatowska Piętnastka/Facebook