XXVIII Strzelecki Bieg Uliczny im. Euzebiusza Ferta

Ruszyły zapisy na 28. edycję Strzeleckiego Biegu Ulicznego im. Euzebiusza Ferta. W biegu, który odbędzie się 16 grudnia o godzinie 11:00 w Strzelcach Opolskich na dystansie 15 kilometrów, wziąć udział może 1000 biegaczy, a lista startowa zawiera już ponad 200 nazwisk. Trasa biegu jest jedyną w Polsce, której fragment przebiega przez budynek! Zawodnicy pobiegną przez korytarz szkoły podstawowej.   
Start i meta będą znajdować się na wysokości parkingu przy Publicznym Gimnazjum nr 2 na ul. Mickiewicza. Trasa będzie taka, jak w poprzednich latach, czyli poprowadzi drogami w rejonie Osiedla Piastów Śląskich. Tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku fragment trasy prowadzić będzie przez szkołę podstawową nr. 7, a konkretnie przez krótki odcinek łącznika między dwoma blokami budynku. Trasa łącznie liczyć będzie 15 kilometrów. Limit uczestników organizatorzy ustawili na 1000 osób, a zapisy elektroniczne przyjmowane są do 12 grudnia na stronie www.online.datasport.pl
Strzelecki bieg organizowany jest ku pamięci Euzebiusza Ferta, najwybitniejszego polskiego maratończyka na przełomie lat 50. i 60. Był mistrzem Polski w tej konkurencji w 1959 i 1960, wicemistrzem w 1958, 1962 i 1963 oraz brązowym medalistą w 1964. Oprócz tego odnosił wiele sukcesów w międzynarodowych zawodach głuchoniemych, gdyż jako 10-letnie dziecko zachorował i musiał się poddać operacji narządów słuchowych. Po zabiegu stracił częściowo słuch.
Euzebiusz Fert (z prawej)      Fot. Wikimedia
Euzebiusz Fert na poważnie biegami zajął się dopiero w wieku 20 lat. Był zafascynowany Januszem Kusocińskim (1907-1940), znanym polskim biegaczem – mistrzem olimpijskim, rekordzistą świata. Decyzję o bieganiu Fert podobno podjął po spotkaniu z mistrzem Kusocińskim.
Biuro zawodów zlokalizowane będzie na Hali Sportowej PSP Nr 1 (byłe PG Nr 2) w Strzelcach Opolskich na ul. Kozielskiej 34. Czynne będzie od godziny 700 – 1020 w dniu biegu.
Organizatorem biegu jest Referat Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich.