Ostatnie 700 miejsc na Maniacką Dziesiątkę

11 marca 2018, na otwarcie sezonu biegowego w Poznaniu, odbędzie się 14 edycja Maniackiej Dziesiątki. Ta jedna z ulubionych imprez biegowych, odbywająca się na bardzo szybkiej i pozwalającej bić rekordy życiowe trasie, co roku przyciąga najlepszych zawodników z kraju i zagranicy. W tym roku organizatorzy Maniackiej Dziesiątki przygotowali nową, jeszcze szybszą trasę. Jak co roku, ustalili także limit uczestników wynoszący 5000 osób a do nabycia pozostało już niespełna 700 pakietów startowych. 
 
Jesienią 2004 roku Klub Biegacza “MANIAC” Poznań z inicjatywy Artura Kujawińskiego (pomysłodawcy) podjął decyzję o zorganizowaniu w Poznaniu biegu masowego. Chodziło o to, by każdy miłośnik biegania mógł w miłej sportowej atmosferze pokonać spory dystans i ustanowić rekord życiowy. W inauguracyjnym I Biegu „Maniacka Dziesiątka” wystartowały i ukończyły zawody 362 osoby. Pomyśleć, że na tamte czasy bieg ten, z liczbą 362 uczestników w 2005 roku był jednym z największych biegów masowych w Polsce! 11 marca 2018 na starcie 14. edycji Maniackiej Dziesiątki stanie 5000 biegaczy, choć zainteresowanych z pewnością będzie o wiele więcej.
Zapisy do biegu wciąż trwają, choć warto się pośpieszyć z decyzją o starcie, ponieważ zawody cieszą się dużym zainteresowaniem biegaczy. Świadczy o tym wysokie tempo zapisów. Mimo, że do imprezy pozostały jeszcze ponad 3 miesiące, na liście startowej zgłoszonych jest już blisko 4300 zawodników, a  ustalony przez organizatorów limit uczestników wynosi 5000 osób.
Jednym z kilku powodów, dla których zawodnicy tak chętnie przyjeżdżają co roku do Poznania na Maniacką Dziesiątkę jest płaska i szybka trasa, sprzyjająca osiąganiu dobrych wyników i poprawianiu rekordów życiowych już na samym początku biegowego sezonu. W tym roku organizatorzy po wprowadzeniu pewnych modyfikacji proponują zawodnikom nową trasę, która ma być niesamowicie szybka, bez podbiegów, z mniejszą liczbą zakrętów i z prostymi ze zbiegami.
Rekordzistą 10 kilometrowej trasy jest Kenijczyk Edwin Cheriyot, który w 2016 roku na mecie Maniackiej Dziesiątki uzyskał czas równo 29:00. Wśród kobiet tytuł rekordzistki należy do Katarzyny Kowalskiej, która w 2011 roku pobiegła w czasie 32:43.
Choć na trasie Maniackiej Dziesiątki można poprawiać swoje wyniki, wielu uczestników traktuje imprezę jako świetną zabawę, co radośnie manifestują strojami, w których pojawiają się na biegu. Wyszukane przebrania startujących biegaczy to także charakterystyczna rzecz poznańskiej imprezy.
Więcej informacji na stronie: maniacka.kbmaniac.pl lub na Facebooku