Co działo się na weekendowych zawodach CITY TRAIL?

 

Pierwszy weekend 2018 roku przyniósł trzy biegi przełajowego cyklu CITY TRAIL – w sobotę we Wrocławiu oraz w niedzielę w Katowicach i Szczecinie. Zawody przyciągnęły świetnych biegaczy: Michał Rozmys, Bartosz Nowicki, Dawid Malina, Kamil Karbowiak, Sylwia Ślęzak, Agnieszka Gortel-Maciuk, Katarzyna Golba – to tylko „najmocniejsze” nazwiska, ale na pewno nie wszystkie, na które warto zwrócić uwagę. 
 
Szybki bieg na grząskiej trasie 
Wrocławski Las Osobowicki o tej porze roku jest dość przewidywalny i o ile nie ma mrozu, ścieżki regularnie pokrywa warstwa błota. Tak było i tym razem. Mimo wymagających warunków, zwycięzca zawodów – prowadzący w klasyfikacji generalnej – Kamil Karbowiak uzyskał znakomity rezultat – 15:03. W rywalizacji pań najlepszą okazała się Małgorzata Zieleń, która podobnie jak Kamil Karbowiak – jest liderką cyklu. W biegu wzięło udział 569 zawodników, co jest drugim wynikiem w sześcioletniej historii wrocławskiej edycji CITY TRAIL.
Kamil Karbowiak startował we wszystkich czterech dotychczas rozegranych biegach CITY TRAIL we Wrocławiu w edycji 2017/2018. Trzy razy był najszybszy, raz trzeci. Z sobotniego startu był bardzo zadowolony. – Zabrakło tylko 7 sekund do rekordu trasy, więc gdyby nawierzchnia była zmrożona myślę, że udałoby się go poprawić. To nie zmienia faktu, że jak na te warunki i największe błoto, w jakim tutaj biegałem, rezultat jest bardzo dobry – podkreślił na mecie młodzieżowy mistrz Polski na 10 000 m. – Kiedy postanowiłem wziąć udział w cyklu, przede wszystkim zależało mi na dobrym „przetarciu” przed sezonem letnim i comiesięcznych sprawdzianach – dodał.
Drugie miejsce zajął najlepszy w poprzednich dwóch edycjach – Dariusz Boratyński (czas 15:14), a trzeci był czołowy polski średniodystansowiec, medalista mistrzostw Polski, trzeci zawodnik Młodzieżowych Mistrzostw Europy oraz rekordzista Polski w tej samej kategorii wiekowej na dystansie 1500 m – Michał Rozmys (wynik 15:26).
W rywalizacji pań jako pierwsza na mecie pojawiła się Małgorzata Zieleń. Wynik 18:03 jest najlepszym czasem, jaki dotychczas osiągnęła na wrocławskiej trasie młoda podopieczna Jacka Wośka. Małgorzata jest aktualnie liderką klasyfikacji generalnej – ma na koncie dwa zwycięstwa i dwa drugie miejsca. Drugą lokatę wywalczyła Aleksandra Kaczmarek (18:55), a trzecia była Anna Przyjazna (19:31).
Na trasie CITY TRAIL pojawił się Michał Kopacz, który startuje w biegach górskich i ultramaratonach. Co przyciąga go na „zaledwie” 5-kilometrową trasę w Lesie Osobowickim? – Mam na start CITY TRAIL 6 km. Dzisiaj przybiegłem tutaj z domu, wystartowałem w zawodach i za chwilę wracam – również biegiem. To dobry trening – zaznaczył zawodnik. – Z jednej strony traktuję CITY TRAIL jako pracę nad szybkością, a z drugiej startuję tutaj dla przyjemności – fajna atmosfera, trudna, bo błotnista trasa – te biegi sprawiają mi frajdę.
Tradycyjnie biegowi dla dorosłych towarzyszyły zawody dla dzieci i młodzieży. W pięciu kategoriach wiekowych wzięło udział łącznie 172 młodych sportowców. Kolejne zawody serii CITY TRAIL Wrocław odbędą się: 3 lutego i 3 marca 2018.

Dawid Malina niczym Sergiej Bubka

Sergiej Bubka to legendarny skoczek o tyczce, który w swojej karierze aż 35 razy ustanawiał rekord świata – za każdym razem poprawiając go o 1 centymetr. Skąd porównanie zwycięzcy niedzielnego biegu CITY TRAIL, Dawida Maliny do ukraińskiego mistrza? Dawid poprawił wczoraj swój własny rekord trasy o 1 sekundę – z 15:35 na 15:34! Warto przypomnieć, że Dawid debiutował na trasie CITY TRAIL Katowice w październiku. Odniósł zdecydowane zwycięstwo i zapowiedział, że chce wygrać w klasyfikacji generalnej. W kolejnych dwóch miesiącach nie startował, ale po wczorajszym biegu nadal ma szanse na zwycięstwo w całym cyklu – musi jednak pobiec w lutym i w marcu.

Dzisiejszy bieg nie był dla mnie lekki, bo mam w nogach naprawdę mocne treningi z ostatnich dni, dlatego tym bardziej cieszy mnie ten dzisiejszy rezultat i rekord trasy. Za miesiąc również lekko nie będzie, bo będę startował po ośmiodniowym obozie, ale na pewno powalczę o jeszcze lepszy wynik – podkreślił na mecie halowy mistrz Polski na 5000 m, brązowy medalista na 10 000 m oraz wicemistrz kraju w półmaratonie. – W tym sezonie postanowiłem, że będę pracował nad tym, co jest moim najsłabszym punktem. Schodzę z kilometrażu na rzecz pracy nad wytrzymałością tempową, którą będę szlifował pod starty na 3000 i 5000 m – dodał. Drugie miejsce zajął Oliwier Mutwil (czas 16:19), a trzeci był Kamil Czapla (wynik 16:35).

W rywalizacji pań jako pierwsza na mecie pojawiła się młodzieżowa mistrzyni Polski w biegach przełajowych – Sylwia Ślęzak (czas 18:26). Drugą lokatę wywalczyła czterokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie – Agnieszka Gortel-Maciuk (18:40), a trzecia była Katarzyna Golba, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w chodzie sportowym (18:47).
W biegu brała udział Sylwia Grabowska-Młynarska. – Mam chorą nerkę, więc startuję w CITY TRAIL, żeby wygrać z bólem, który towarzyszy mi od dawna i nie chce mnie opuścić. Po każdym biegu mam satysfakcję, że dałam radę, spędziłam ten dzień aktywnie, a nie w szpitalu. Biegam tutaj ze znajomymi, którzy mnie bardzo dopingują. Motywują również inni biegacze, których spotykam na trasie, zamieniamy dwa słowa i biegniemy dalej razem – często aż do mety – opowiadała po biegu Sylwia Grabowska-Młynarska. – Naszą pasją zarażamy dzieci, które startują w zawodach młodzieżowych. Wkręciły się na tyle, że już chcą biegać na 5 km, ale na to jeszcze muszą trochę zaczekać.
Linię mety biegu głównego minęło 447 zawodników. W CITY TRAIL Junior pobiegło 122 młodych sportowców.
Kolejne zawody serii CITY TRAIL Katowice odbędą się: 4 lutego i 4 marca 2018.

Rekordowo szybki Szczecin 
Od października biegi CITY TRAIL w Szczecinie odbywają się na zmodyfikowanej trasie, która jest zdecydowanie najbardziej wymagającą w całym cyklu. Świadczą o tym rezultaty osiągane przez najszybszych zawodników. We wczorajszym biegu padły dwa rekordy trasy – wśród mężczyzn ustanowił go Bartosz Nowicki – 18:30. Wśród pań – Monika Jackiewicz – 21:51.
Bartosz Nowicki debiutował wczoraj w CITY TRAIL Szczecin. Po biegu przyznał, że przyciągnęła go „legenda” mówiąca o tym, że to najbardziej „rzeźnicka” trasa w zachodniopomorskim.
Rzeczywiście trasa jest wymagająca. Jest dużo zakrętów, co rusz zmienia się podłoże, do tego urozmaicone ukształtowanie terenu wymusza częste zmiany rytmu. To wszystko sprawia, że taki start jest znakomitym treningiem, lepszego dzisiaj nie mogłem zrobić – podkreślił na mecie brązowy medalista Halowych Mistrzostw Europy z 2011 roku na dystansie 1500 m.
Warto wspomnieć, że drugi tym razem Michał Groberski (zwycięzca dwóch poprzednich biegów) to podopieczny Bartosza Nowickiego. Czas Michała to 18:40. Trzecią lokatę wywalczył Piotr Książkiewicz (19:15).
W rywalizacji pań jako pierwsza na mecie pojawiła się Monika Jackiewicz (czas 21:51). Drugą lokatę wywalczyła Jolanta Szwarnóg (22:23), a trzecia była Nikolona Szurgocińska (22:27).
Na szczecińskiej trasie CITY TRAIL pojawia się bardzo charakterystyczna para biegaczy. Startują… bez koszulek! Edyta oczywiście w sportowym staniku. – Zawsze robiłem coś innego niż wszyscy. Zamiast siłki ćwiczyłem na świeżym powietrzu: przerzucanie opon, wspinanie się po linie, przeskakiwanie przez jakieś przeszkody. Jak przyszła zima to zacząłem co niedzielę morsować ze swoją ekipą na Dziewokliczu i później przeczytałem historię o człowieku, który był w stanie przebiec arktyczny maraton w samych szortach i butach. Tak mnie zaciekawiła ta historia, że sam zacząłem ograniczać warstwy, w których ćwiczyłem i zacząłem biegać w samych spodenkach i butach – opowiadał po zawodach Kamil Pasikowski.
W zawodach wzięło udział 660 dorosłych oraz ponad 170 dzieci.
Kolejne zawody serii CITY TRAIL Szczecin odbędą się: 4 lutego i 4 marca 2018. Lokalnym współorganizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Puszczyk Bukowy.
Poza Wrocławiem, Katowicami i Szczecinem w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań i Warszawa. W najbliższy weekend biegi odbędą się w Olsztynie (13 stycznia) oraz w Gdyni i Łodzi (14 stycznia). Informacje o imprezie oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl