Jakie ograniczenia dla biegaczy po 28 grudnia?

Zaraz po świętach czeka nas zapowiadana przez rząd tzw. narodowa kwarantanna. Wczoraj zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów regulujące kwestie obostrzeń, które będą obowiązywały po 28 grudnia 2020 roku. Co z tych przepisów wynika dla biegaczy?

Rozporządzenie nie wprowadza zmian, jeśli chodzi o kwestie zasłaniania ust i nosa. W dalszym ciągu amatorzy planując bieganie m.in. po ulicach, drogach, bulwarach i promenadach powinni założyć np. maseczkę lub buff. W przeciwnym razie w przypadku zatrzymania przez służby narażą się na mandat lub pouczenie. Tak jak dotychczas bez zasłoniętej twarzy będzie można biegać po lasach.

Zgodnie z przepisami możemy biegać np. z przyjaciółmi w grupie, ale nie większej niż 5-osobowa i z zachowaniem obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz dystansu 1,5 metra.

Zamknięte dla amatorów będą m.in. baseny, siłownie, centra fitness. Z obiektów tych korzystać będą mogli za to członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych.

W dalszym ciągu nie będą odbywać się imprezy biegowe dla amatorów. Rozporządzenie stanowi, że organizowanie współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne wyłącznie dla zawodników pobierających stypendium sportowe, członków kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub paraolimpijskiej, uprawiających sport w ramach ligi zawodowej, a także dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Dodatkowym warunkiem organizacji wydarzeń sportowych jest brak udziału publiczności.

Bez przeszkód odbywać mogą się za to biegi wirtualne. W listopadzie otrzymaliśmy z Centrum Informacyjnego Rządu wyjaśnienie, że w przypadku, gdy „uczestnicy pokonują wskazany dystans na własnej trasie, we własnym zakresie i o wybranej przez siebie porze, można je traktować jako aktywność indywidualną.”

red