Grodziski Półmaraton „Słowaka” zachwycił biegaczy! Perfekcyjna organizacja i pokaz „Żelaznego”

12. Hunters Grodziski Półmaraton „Słowaka” zgromadził na starcie blisko 3 tysiące zawodników. Impreza słynie wśród biegaczy ze znakomitej organizacji, nie dziwi więc, że pakiety startowe rozeszły się w ciągu 2 godzin. Tegoroczną edycją organizatorzy półmaratonu w Grodzisku wywindowali jednak poprzeczkę na poziom, który ciężko będzie przebić. Uczestnicy prześcigają się w komplementowaniu organizacji oraz świetnej atmosfery stworzonej przez mieszkańców Grodziska i obiecują powrót za rok. To może oznaczać, że w przyszłym roku pakiety startowe rozejdą się jeszcze szybciej! Zwycięzcami Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka” zostali Kamil Makoś (1:12:29) oraz Sylwia Telatyńska (1:24:36).

W zgodnej opinii uczestników 12. edycji Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka”, to właśnie ta impreza wysuwa się na czołowe miejsce pod względem organizacji, wśród wszystkich półmaratonów w Polsce. Ogromna w tym zasługa organizatorów biegu, którzy zrobili więcej niż wszystko, aby zachwycić blisko 3 tysiące biegaczy, którzy dziś pojawili się w Grodzisku. Zasługa to także mieszkańców tej miejscowości, którzy wbrew trendowi narzekania na blokujących miasto biegaczy, pokazali jak wspaniale można uczestniczyć w imprezie, współtworząc fantastyczną atmosferę biegowego święta.

Już wcześniej pisaliśmy o tym, jak organizatorzy Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka”, chyba jako pierwsi w Polsce, zdecydowali się ukrócić proceder handlu pakietami startowymi, które na rynku wtórnym osiągały kosmiczne ceny. Kierując się dobrem biegaczy, zmienili zasady przepisywania pakietów startowych. Dziś potwierdzili, że organizując bieg na pierwszym miejscu stawiają jego uczestników, a ci odwdzięczają się jak mogą, na profilu biegu kierując same pozytywne i pełne podziękowań komentarze. – 5 lat jeżdżę po różnych miejscowościach i biegach – ale to co u Was przeżyłem to szacun. Mistrzostwa Świata dla organizatorów i dla mieszkańców Grodzisk Wielkopolski. Jesteście najlepsi. Czapki z głów. Warto było prawie 400 km przejechać by przeżyć Takie Święto biegowe. Dla mnie tytuł stolicy biegowej w Polsce należy do Was. – wpisów o podobnej treści jest już prawie dwieście. Organizatorzy Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka” nie muszą się więc martwić o przyszłoroczną frekwencję, prędzej o to, czy serwery wytrzymają gdy uruchomią zapisy…

Od samego początku biegu w czołówce biegli późniejsi jego zwycięzcy. O ile Sylwia Telatyńska już od 3 kilometra biegła samotnie, powiększając przewagę nad rywalkami, o tyle Kamil Makoś dość długo rywalizował z ubiegłorocznym triumfatorem, Krzysztofem Szymanowskim. Makoś przewagę zaczął zyskiwać od 14 kilometra, gdy urwał się rywalowi i ostatecznie zwyciężył z czasem 1:12:39. Krzysztof Szymanowski przybiegł na drugim miejscu, osiągając wynik 1:13:06. Trzecim zawodnikiem grodziskiego półmaratonu został Marcin Zagórny (1:13:27).

Sylwia Telatyńska do samego końca powiększała przewagę, wygrywając z wynikiem 1:24:36. Druga na mecie Tetiana Rybalchenko z Ukrainy uzyskała czas 1:25:53. Na trzecim miejscu na mecie zameldowała się Iwona Maciąg, która 12. Grodziski Półmaraton „Słowaka” ukończyła z wynikiem 1:27:23.

Zmagania na trasie tegorocznego półmaratonu toczone były w bardzo wysokim upale, ale organizatorzy stanęli na wysokości zadania, przygotowując odpowiednią ilość wody na punktach nawadniania (co jak pokazują ostatnie przykłady z innych imprez biegowych, nie jest wcale takie oczywiste) oraz kurtyny wodne, które pomogły biegaczom w walce z wysoką temperaturą. Swoje punkty nawadniania oraz kurtyny wodne przygotowali dodatkowo mieszkańcy Grodziska, organizując także kolorowe i głośne punkty kibicowania. Na mecie każdy spośród blisko trzech tysięcy biegaczy dostał medal i tzw. bogaty catering, czyli tacę, na której były m.in. pyry z gzikiem, chleb ze smalcem, ogórek, kiełbasa z bułką, placek na kruszonce, piwo grodziskie oraz napój. Na koniec organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę, którą był zachwycający pokaz powietrznych akrobacji w wykonaniu znanej grupy akrobacyjnej „Żelazny”. Poprzeczka organizacyjna powędrowała więc bardzo wysoko…

12. Grodziski Półmaraton „Słowaka” ukończyło 2763 biegaczy, poprawiając ubiegłoroczną frekwencję – 2681 uczestników.

Pełne wyniki biegu

 

GD