Plejada gwiazd w Chorzowie! Memoriał Janusza Kusocińskiego rusza na Śląskim

Gwiazdy polskiej i światowej lekkoatletyki wystąpią dziś na Stadionie Śląskim w Chorzowie, podczas 64. Memoriału Janusza Kusocińskiego. Tegoroczna edycja Memoriału jest jedną z najlepiej obsadzonych w historii, w zawodach wystąpi wielu medalistów olimpijskich oraz mistrzostw świata. Na bieżni chorzowskiego giganta wystąpią m.in. Allyson Felix, multimedalistka IO i MŚ czy Genzebe Dibaba – wielokrotna rekordzistka świata. Na Śląskim zaprezentują się także nasi najlepsi lekkoatleci: Adam Kszczot, Angelika Cichocka, Ewa Swoboda, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic czy Sofia Ennaoui. Start zawodów o godz. 16:00.

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie, który po raz pierwszy gościć będzie Memoriał Janusza Kusocińskiego, kibice będą mogli obejrzeć mnóstwo gwiazd światowego formatu, a wśród nich także najlepszych polskich lekkoatletów. Obsady wielu konkurencji nie powstydziłby się niejeden finał mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich. Na bieżni odnowionego „Kotła Czarownic” zobaczymy utytułowaną Allyson Felix, która przez 14 lat zdobyła aż 25 medali najważniejszych imprez. W 2012 roku została wybrana najlepszą lekkoatletką globu w dorocznym plebiscycie Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).

Dzisiejszy występ Felix na Stadionie Śląskim będzie jej pierwszym startem w Polsce. – Jestem podekscytowana zawsze gdy mam wystartować w nowym miejscu. Po tylu latach kariery takich miejsc jest coraz mniej, dlatego tym bardziej cieszę się ze startu w Chorzowie. Wiem, że kibice w Polsce są świetni, a bieg na 400 metrów, w którym startuję, jest w tym kraju bardzo ważnym i ekscytującym wydarzeniem. – przyznała Allyson Felix. Amerykanka w biegu na 400 metrów zmierzy się z Justyną Święty-Ersetic, Igą Baumgart, Patrycją Wyciszkiewicz i Małgorzatą Hołub-Kowalik, medalistkami MŚ i ME w sztafecie 4×400 m.

Allyson Felix

Emocji nie zabraknie w biegu na 1500 m, gdzie zobaczymy najlepszą lekkoatletkę świata w 2015 roku – Genzebe Dibabę. Etiopka to wicemistrzyni igrzysk w Rio de Janeiro, rok wcześniej dwukrotnie stawała na podium mistrzostw świata, a w latach 2012 – 2018 pięciokrotnie zostawała halową mistrzynią świata. Czoła światowej gwieździe stawią znakomite Polki. Na linii startu obok Etiopki pojawią się Angelika Cichocka oraz Sofia Ennaoui. Ta pierwsza jest aktualną mistrzynią Europy (Amsterdam 2016) i medalistką halowych mistrzostw Starego Kontynentu i Świata. Druga z naszych reprezentantek zdobyła dwa srebrne krążki czempionatu kontynentu młodzieżowców (U23), stawała także na podium Halowych Mistrzostw Europy.

Genzebe Dibaba

W biegu na 800 m nie zabraknie dwukrotnego wicemistrza świata oraz halowego mistrza świata z Birmingham, Adama Kszczota. Memoriał Janusza Kusocińskiego będzie także okazją do zobaczenia w akcji czołówki polskich lekkoatletów, którzy zmierzą się w interesujących pojedynkach ze swoimi rywalami z największych światowych imprez. W rywalizacji tyczkarzy Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski zmierzą się z Francuzem Renaud’em Lavillennie. W konkursie rzutu dyskiem wystartują m.in. mistrz olimpijski z Londynu (2012) Niemiec Robert Harting i lider tabeli tegorocznych wyników Litwin Andrius Gudzius. Zmierzy się z nimi Piotr Małachowski. W konkursach rzutu młotem zobaczymy Anitę Włodarczyk, Pawła Fajdka i Wojciecha Nowickiego. W pchnięciu kulą Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk rywalizować będą z Tomem Walshem i Ryanem Crouserem.

Kolejną gwiazdą Memoriału Janusza Kusocińskiego jest inna amerykańska lekkoatletka, specjalistka od skoku w dal, Brittney Reese. Do historii światowej lekkoatletyki przeszedł konkurs mistrzostw świata w Daegu (2011) gdy Reese oddała tylko jeden mierzony skok i zapewniła sobie złoto. Podobnie jak Felix także Reese w Chorzowie wystartuje pierwszy raz w karierze w naszym kraju. – Cieszę się z mojej podróży do Polski. Widziałam zdjęcia nowego stadionu w Chorzowie i mogę powiedzieć, że wygląda świetnie! Mam nadzieję, że kibice tłumnie przybędą na zawody i każdy będzie mógł zobaczyć jak skaczę 7 metrów. Mam taki plan! Nie mogę się doczekać startu na Memoriale Kusocińskiego! – zapewnia Brittney Reese.

Memoriał Janusza Kusocińskiego – upamiętniający naszego mistrza olimpijskiego z 1932 roku w biegu na 10 000 metrów – rozegrany zostanie po raz 64. Stadion Śląski w Chorzowie po raz pierwszy będzie gospodarzem tej imprezy. Wcześniejsze edycje rozgrywane były na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, a w ostatnich latach mityng gościł w Szczecinie. Dzisiejsza rywalizacja rozpocznie się o godz. 16:00 a transmisję z zawodów przeprowadzi TVP Sport.

Kolejną wielką lekkoatletyczną imprezą, która zostanie rozegrana na Stadionie Śląskim będzie Memoriał Kamili Skolimowskiej. Zawody odbędą się 22 sierpnia.

64. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego – Program minutowy

16:00        Bridgestone / dwa biegi

16.20        Ceremonia otwarcia

16.30        rzut młotem mężczyzn

16.40        bieg na 100 metrów mężczyzn

16.50        skok w dal kobiet

17.00        bieg na 1500 metrów mężczyzn

17:10        bieg na 400 metrów mężczyzn / SERIA B

17.15        skok wzwyż mężczyzn

17:20        bieg na 400 metrów kobiet / SERIA B

17.30        bieg na 3000 metrów – bieg memoriałowy

17.40        skok o tyczce mężczyzn

17.45        rzut dyskiem mężczyzn

18.00        bieg na 800 metrów kobiet

18.20        bieg na 100 metrów kobiet

18.15        bieg na 100 metrów kobiet

18.30        skok w dal meżczyzn

18.45        rzut młotem kobiet

18.50        bieg na 110 metrów przez płotki mężczyzn

18.55        pchnięcie kulą mężczyzn

19.10        bieg na 400 metrów mężczyzn / SERIA A

19.20        bieg na 400 metrów kobiet / SERIA A

19.35        bieg na 1500 metrów kobiet

19.50        bieg na 800 metrów mężczyzn

 

GD