W Warszawie biegali 1 milę. Bieżnia AWF paliła się pod nogami biegaczy

W niedzielę na stadionie warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego odbyły się 2. Otwarte Mistrzostwa Polski w Biegu na 1 Milę, które zgromadziły na starcie prawie 300 biegaczy. Oprawa imprezy stała na bardzo wysokim poziomie, na uczestników czekały m.in. numery startowe z nazwiskami, kamery i profesjonalna relacja telewizyjna z przekazem na wielki telebim, a ze sceny płynął fachowy komentarz dziennikarzy. Mimo, że zmagania zawodników mocno utrudniał żar lejący się z nieba, to zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn zwycięzcy zanotowali lepsze wyniki niż rok temu.   

Jedną z gwiazd imprezy była brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 800 m – Joanna Jóźwik. Znakomita biegaczka, która z uwagi na kontuzję w tym roku ma przerwę w startach uczestniczyła w pierwszych seriach, a także w biegu z celebrytami i dziennikarzami. Wśród uczestników tej serii nie zabrakło przedstawicieli mediów – stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych oraz portali internetowych i gazet. Na liście startowej można było znaleźć nazwiska takich biegaczy jak Tomasz Lipiec, Robert Korzeniowski, Jakub Karasek, Mateusz Jasiński czy Oswald Rodrigo Pereira. Na bieżni warszawskiej AWF biegali również były piłkarz Sebastian Mila oraz raper Quebonafide, którzy stoczyli bój o 2. miejsce w 11. serii. Poza ich zasięgiem był Sławomir Szczęsny, szef Półmaratonu Praskiego.  Silną reprezentację wystawili również blogerzy.

W szranki stanął również Marcin Dulnik redaktor naczelny biegowe.pl – To było niesamowite przeżycie. Mój debiut w zawodach lekkoatletycznych na dystansie 1 mili. Wstyd się przyznać, ale ostatni raz milę biegałem chyba w szkole średniej – mówił po biegu.  – Kompletnie nie wiedziałem, jak rozegrać taki bieg taktycznie. Wziąłem poprawkę na upał i postanowiłem zacząć wolniej i z każdym okrążeniem przyspieszać. Jak się okazało znacznie bardziej popularnym podejściem było „gaz do dechy”, bo rywale szybko mi odjechali. Na szczęście na ostatnich 200 metrach udało mi się dojść Piotra Galusa z radiowej Czwórki, z którym na finiszu toczyliśmy walkę do ostatnich metrów. Oprawa imprezy, atmosfera – na piątkę z plusem. Za rok postaram się to lepiej rozegrać, a przede wszystkim potrenować pod start na tak krótkim dystansie. – podsumował.

Ostatecznie naczelny biegowe.pl z czasem 5:45.62 zajął 13. miejsce w serii MP Dziennikarzy/Blogerów. W kategorii open został sklasyfikowany na 114 miejscu.

Organizatorzy zaplanowali 19 serii startowych, w których łącznie bieg ukończyło 279 osób. Mistrza Polski w Biegu na 1 Milę poznaliśmy w ostatnim rozdaniu. Najszybciej z dystansem mili poradził sobie Daniel Żochowski, który uzyskał czas 4:25.01. Drugie miejsce z czasem 4:31.77 zajął Paweł Rozmianiec, a trzeci był Rafał Wronowski, który osiągnął wynik 4:33.88.  Wśród kobiet po tytuł Mistrzyni Polski sięgnęła Kinga Reda z czasem 5:12.96, druga była Diana Dawidziuk-Gosk (5:21.28) a trzecia Izabela Barwicka (5:31.36).

Okazało się, że wczoraj w upale biegano szybciej, niż przed rokiem podczas premierowej edycji imprezy, która odbyła się w deszczowej i wietrznej aurze. Wśród mężczyzn wynik jest lepszy o 9 sekund, a najszybsza kobieta poprawiła rekord o 28 sekund.

1 Mila

Impreza przyciągnęła sporo kibiców oraz dzieci i młodzieży, dla których organizator przygotował specjalną strefę do gier i zabaw. Poza tym odbyły się również serii biegów dla dzieci, w których udział wzięło wielu młodych adeptów biegania.

2. Otwarte Mistrzostwa Polski Amatorów w Biegu na 1 Milę odbyły się pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

fot. Running Creatives