Blisko 11 tysięcy biegaczy oddało hołd warszawskim powstańcom

28. Bieg Powstania Warszawskiego zgromadził na starcie blisko 11 tysięcy uczestników. Na dłuższym,  10-kilometrowym dystansie najszybszym zawodnikiem był Kamil Karbowiak (30:30), a wśród pań Izabela Trzaskalska (35:07). W biegu na 5 kilometrów triumfowali Piotr Milewczyk (15:36) oraz Ewa Jagielska (16:32). W tym roku Bieg Powstania Warszawskiego odbył się na zmienionej trasie, a biegacze startowali i kończyli zmagania tuż przy Torze Łyżwiarskim na Stegnach.

Bieg Powstania Warszawskiego wchodzi w skład Warszawskiej Triady Biegowej czyli cyklu imprez biegowych, upamiętniających największe wydarzenia w historii naszego kraju. Pozostałe dwa biegi to Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Niepodległości. Bieg Powstania Warszawskiego budzi najwięcej emocji wśród biegaczy. Co roku organizatorzy przygotowują odpowiednią oprawę, uczestnicy biegną z powstańczymi, biało-czerwonymi opaskami na ramieniu a na trasie towarzyszą im liczne grupy rekonstrukcyjne. W tle słychać powstańcze piosenki, a odśpiewanie w gronie kilkunastu tysięcy biegaczy narodowego hymnu dodatkowo potęguje wrażenie. Co roku, na Bieg Powstania Warszawskiego przybywają także uczestnicy tamtych wydarzeń sprzed 74 lat.

Honorowymi starterami tegorocznego biegu byli prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski oraz wiceprezes związku Powstańcu Warszawskich Eugeniusz Tyrajski, który podczas powstania walczył w pułku Baszta w rejonie Stegien. Właśnie w tym miejscu miał swój start i metę tegoroczny 28. Bieg Powstania Warszawskiego. – Przed 74 laty robiliśmy to, co do nas należało – spełnialiśmy swój obowiązek. A udziałem w tym biegu przedłużacie etos Powstania Warszawskiego. Za to jestem wam wdzięczny – mówił Eugeniusz Tyrajski.

Bieg Powstania Warszawskiego

Jako pierwsi, o godzinie 20:30 wyruszyli na trasę uczestnicy biegu na dystansie 5 kilometrów. Mimo wieczornej już pory, bieg, co też stało się już tradycją, rozgrywany był w ciężkich, upalnych warunkach. Walka o zwycięstwo w tym biegu trwała do ostatnich metrów. Trójkę pierwszych zawodników na mecie rozdzieliła zaledwie sekunda! Jako pierwszy linię mety minął Piotr Mielewczyk, który uzyskał czas 15:36, taki sam jak drugi na mecie Jacek Wichowski. Trzeci z wynikiem 15:37 był Daniel Żochowski. Wśród pań najszybszą zawodniczką okazała się Ewa Jagielska, tegoroczna wicemistrzyni Polski na 5 kilometrów. Jagielska na mecie uzyskała czas 16:32, wyprzedzając Natalię Mierzlikin (18:28) i Sarę Dytłow (19:03).

fot. Aktywna Warszawa
fot. Aktywna Warszawa

O godzinie 21:10 ruszyła rywalizacja na dystansie 10 kilometrów. Najszybciej z trasą i panującymi ciężkimi warunkami poradził sobie Kamil Karbowiak. Zawodnik Kotwicy Brzeg na mecie osiągnął rezultat 30:30. – Można było odczuć sobotnie słońce. Najpierw biegłem na czas, ale po półmetku wiedziałem, że nie będzie on rewelacyjny – mówił na mecie Kamil Karbowiak. Na drugim miejscu rywalizację ukończył Paweł Matner (33:18), a na trzecim Tomasz Blados (34:04). Wśród pań triumfowała przygotowująca się do startu w maratonie na mistrzostwach Europy w Berlinie, Izabela Trzaskalska. Zawodniczka AZS UMC Lublin na mecie także zwracała uwagę na pogodę. – Kiepsko mi się biegło w tej pogodzie. Stopy mnie paliły, ale mam nadzieję, że za dwa tygodnie w Berlinie będzie lepiej – powiedziała Izabela Trzaskalska, mistrzyni Polski w maratonie. Trzaskalska na mecie uzyskała wynik 35:17, wyprzedzając Annę Łapińską (35:35) i Justynę Śliwiak (37:41).

Wieczorne zawody 28. Biegu Powstania Warszawskiego poprzedził rano 5. Bieg Zdobycia PAST-y, w którym udział wzięło około 700 osób. Do pokonania po schodach mieli dziewięć pięter w historycznym budynku przy ul. Zielnej 39. Uczestnikom biegu upamiętniającego ciężkie walki i zdobycie przez powstańców warszawskich budynku PAST-y 20 sierpnia 1944 roku, towarzyszyły odgłosy walk i eksplozji. Ponadto z głośników można było usłyszeć piosenki związane z Powstaniem Warszawskim, a medale wręczali wolontariusze przebrani w mundury, w jakich walczyli Powstańcy. 9 pięter najszybciej pokonał Adrian Bednarski (36,53) a wśród pań najszybciej na mecie zameldowała się Aneta Żernauczuk (51,71).

5. Bieg Zdobycia PAST-y

Pełne wyniki 28. Biegu Powstania Warszawskiego

Pełne wyniki 5. Biegu Zdobycia PAST-y

 

GD

Fot. Facebook/AktywnaWarszawa