Garmin Ultra Race Trójmiasto – nowa impreza na mapie biegów ultra

Na przestrzeni dwóch lat zawody Garmin Ultra Race wyrobiły sobie doskonałą markę wśród zawodników i na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych biegów ultra w Polsce. Nadchodząca, trzecia już edycja imprezy cieszy się ogromnym zainteresowaniem i mimo, iż impreza odbędzie się dopiero w połowie września (14-16) zaczyna brakować już miejsc na listach startowych!

W wyniku szybkiego rozwoju Garmin Ultra Race w Radkowie organizatorzy postanowili rozszerzyć popularną już imprezę o kolejną edycję. W tym roku oprócz wrześniowej rywalizacji w Górach Stołowych na amatorów trailowych biegów czekają kolejne zawody pod szyldem Garmin Ultra Race. Już 8 grudnia biegacze spotkają się na starcie pierwszej, mikołajkowej edycji Garmin Ultra Race Trójmiasto, której start i metę będzie zlokalizowana w Gdańsku. Zapisy na to wydarzenie ruszyły 10 lipca i trwają na stronie www.ultrarace.pl

– Zawodnicy będą mieli do wyboru jeden z czterech dystansów: ok. 80 km i ok. 50 km poprowadzonych przez malownicze tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku, Sopocie, Gdyni oraz ok. 25 km i ok. 10 km w Lasach Oliwskich – stanowiących południową część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie zadrzewienie terenu przekracza 95%, a cechą charakterystyczną są doliny o nachyleniu zboczy do 40%! Podobnie jak podczas radkowskiej edycji imprezy będą w niej mogli wziąć udział również najmłodsi, którzy wystartują w zawodach biegowych Garmin Ultra Kids na trzech dystansach: 200, 500 i 1000 metrów. – powiedział Filip Szołowski, organizator zawodów.

Garmin Ultra Race

Nie bez powodu to właśnie Gdańsk będzie gościł zawodników chcących zmierzyć się z wymagającymi dystansami, ale także nachyleniami. Tereny, na których rywalizować będą biegacze są wprost stworzone do przeprowadzenia tego typu imprezy. Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego choć leżą w odległości dosłownie kilku kilometrów od Zatoki Gdańskiej, ukształtowaniem terenu przypominają krajobraz iście górski. Trójmiejski Park Krajobrazowy to środowisko chłodnych północnych zboczy, głębokich dolin z potokami o charakterze podgórskim, torfowisk, czystych śródleśnych jezior i głazów, które umożliwiły zachowanie interesującej flory i fauny. Położenie tak dużego cennego przyrodniczo obszaru, jakim jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, bezpośrednio na styku z dużą aglomeracją miejską stanowi ewenement na skalę Polski.

Dzięki typowo górskiej rzeźbie terenu przy wytyczaniu tras było w czym wybierać i zostały one poprowadzone tak, że na zawodników czekać będzie spora suma przewyższeń, a tym samym nie lada wyzwanie. Selektywne trasy będą pełne tego co najbardziej cieszy biegaczy ultra, czyli podbiegów i zbiegów, ale również bardziej płaskich fragmentów poprowadzonych malowniczymi ścieżkami Parku.

– Trasy jakie chcemy zaproponować zawodnikom będą naprawdę wymagające i urokliwe z doskonałymi widokami, a przewyższenia będą sięgały niemal 2000 metrów. Ponadto staramy się o przyznanie punktów do najbardziej prestiżowej imprezy na świecie Ultra Trail du Mont Blanc, które pomogą zawodnikom zdobyć kwalifikacje na tę imprezę. Dodatkowo przeprowadzimy klasyfikację generalną imprezy w Radkowie i Trójmieście, gdzie do wyniku końcowego będzie liczyła się suma czasów na danym dystansie. – dodaje Szołowski.

Aby wziąć udział w zawodach trzeba będzie wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na oficjalnej stronie cyklu: www.ultrarace.pl. Więcej informacji znajduje się na facebookowym profilu imprezy www.facebook.com/ultraracepl.

Organizatorem zawodów jest Miasto Gdańsk, AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku oraz Labosport Polska.

 

mat.pras

Fot. Maratomania.pl/Labosport