Ostatnie 300 miejsc na 28. Bieg Powstania Warszawskiego!

Już za nieco ponad tydzień, 28 lipca, odbędzie się 28. Bieg Powstania Warszawskiego, który jest jednym z nieodłącznych elementów obchodów rocznicowych. Blisko 12 tysięcy osób, tradycyjnie już biegnąc ulicami stolicy, uczci pamięć o uczestnikach zrywu z 1 sierpnia 1944 roku.

Bieg Powstania Warszawskiego, drugi z cyklu Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”, podtrzymuje pamięć o tragicznej przeszłości Warszawy, która wpłynęła na losy kolejnych pokoleń Polaków. 1 sierpnia 1944 padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy.

– Wszystko na świecie przemija powoli, i pamięć o szczęściu i o tym co boli. Wszystko przemija, tak chce przeznaczenie. Jedno tylko zostaje – wspomnienie. I właśnie tym biegiem wspominamy to, co działo się 74 lata temu. Dla nas to są wspomnienia bardzo bolesne, kiedy ginęli nasi serdeczni koledzy. Mam szczególny sentyment do tegorocznego biegu z uwagi na trasę, która została poprowadzona na Mokotowie, gdzie uczestniczyłem w walkach – mówił podczas konferencji Eugeniusz Tyrajski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Bieg Powstania Warszawskiego

Rokrocznie na ulicach Warszawy, w otoczeniu płonących zniczy, cześć bohaterom oddają tysiące sportowców. Bieg ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą wpisuje się spektakularnie w obchody kolejnych powstańczych rocznic, niezwykle ważnych dla każdego mieszkańca stolicy.

Dzisiaj na konferencji prasowej przedstawiono medal, który zawiśnie na szyjach biegaczy.

Zostało już tylko około 300 pakietów startowych!

W czwartek, 19 lipca, zapisanych było już blisko 11 700 osób. Limit uczestników wynosi 12 000. By znaleźć się na liście startowej wystarczy wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny dostępny na stronie: www.aktywnawarszawa.pl. Zgłoszenie online będzie możliwe aż do wyczerpania limitu miejsc.

Osobiste zapisy są prowadzone w dniach i godzinach pracy biura zawodów, które jest zlokalizowane na Torze Łyżwiarskim Stegny w sali gimnastycznej (ul. Inspektowa 1). Więcej informacji o zapisach i pracy biura: TUTAJ.

Nowa trasa biegu

W tym roku zawodnicy zmierzą się z nową trasą, na którą wyruszą w sobotę, 28 lipca. Biegacze mają do wyboru dwa dystanse – 5 lub 10 kilometrów. Obie trasy posiadają atesty PZLA. Wspólny start znajdować się będzie na ul. Pory.

O godz. 20.30 na trasę wyruszą biegacze na krótszym dystansie. Trasa prowadzić będzie ul. Sikorskiego, dalej czeka nawrót przejazdem na wysokości ul. Czarnomorskiej, następnie prosto do ul. Witosa, na wysokości ul. Beethovena czeka kolejny nawrót. Dalej pobiegną zachodnią jezdnią ul. Witosa do skrzyżowania z ul. Sobieskiego. Następnie skręcą w prawo we wschodnią jezdnię ul. Sobieskiego, a na wysokości ul. Beethovena nastąpi zmiana jezdni na zachodnią, na której po około 500 metrach nastąpi nawrotka i dobieg do ul. Idzikowskiego, gdzie po skręcie w prawo biegacze zakończą wyścig.

Sportowcy, którzy zmierzą się z dystansem 10 kilometrów wystartują o godz. 21.10. Dla nich trasa przebiegać będzie ul. Sikorskiego, dalej czeka nawrót przejazdem na wysokości ul. Czarnomorskiej, następnie skręcą w prawo w ul. Jana III Sobieskiego, na wysokości Al. Wilanowskiej czeka nawrót przejściem dla pieszych (bez blokowania Al. Wilanowskiej), a po dobiegnięciu do ul. Witosa skręcą w prawo. Na wysokości ul. Beethovena czeka kolejny nawrót i dalej pobiegną zachodnią jezdnią ul. Witosa do skrzyżowania z ul. Sobieskiego. Następnie skręcą w prawo we wschodnią jezdnię ul. Sobieskiego, a na wysokości ul. Beethovena nastąpi zmiana jezdni na zachodnią, na której po około 500 metrach czeka nawrotka i dobieg do ul. Idzikowskiego, gdzie po skręcie w prawo usytuowana jest meta.

Bieg Powstania Warszawskiego

Powstańcze walki nie tylko w centrum miasta

W tym roku trasa 28. Biegu Powstania Warszawskiego, z uwagi na miejskie inwestycje, przebiegnie odmiennie niż w latach ubiegłych, gdy prowadziła obok miejsc, gdzie toczyły się najcięższe walki. Jest to rozwiązanie tymczasowe wynikające z przedłużającej się przebudowy ulicy Miodowej i pl. Krasińskich, spowodowanej nieoczekiwanymi znaleziskami archeologicznymi na wysokości Pałacu Krasińskich. Co istotne, nowa trasa przebiega również przez miejsca, w których były prowadzone walki powstańcze.

– Pamiętajmy, że nie tylko w centrum Warszawy toczyły się walki podczas Powstania Warszawskiego. Także Mokotów i Sadyba objęte były działaniami bojowymi. Biegacze ze szczegółami historycznymi będą mogli osobiście zapoznać się podczas najbliższego Biegu Powstania Warszawskiego, który z racji remontu ul. Miodowej w tym roku organizowany jest w okolicach Toru Łyżwiarskiego „Stegny” – mówi Paweł Lech, przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady m.st. Warszawy.

Choć bieg odbędzie się na innej trasie, co najważniejsze nie zatraci ducha historii i zgromadzi tłumy warszawiaków, chcących oddać hołd uczestnikom powstańczego zrywu.

Bieg Powstania Warszawskiego

5. Bieg Zdobycia PAST-y

W tym roku po raz piąty odbędzie się również Bieg Zdobycia PASTY-y, stanowiący prolog do odbywającego się w godzinach wieczornych Biegu Powstania Warszawskiego. Inicjatywa ta upamiętnia bohaterstwo powstańców i zaciętość walk o zdobycie budynku przy ul. Zielnej 39.  Wydarzenie to ma tym bardziej wzniosły i wzruszający charakter, ponieważ od pięciu lat zawodników wspierają swoją obecnością kombatanci. W biegu na 9 piętro historycznego budynku weźmie udział ponad 700 osób.

Bezpłatna komunikacja miejska

W dniu biegu dla uczestników, za okazaniem numeru startowego, obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska. Dodatkowo zostanie zapewniona specjalna linia autobusowa, która będzie kursowała z Metra Wilanowska do pętli autobusowej Stegny.

Autobusy kursować będą w odstępach 10 minutowych:
• od godz. 19.00 z Metra Wilanowska do pętli autobusowej Stegny,
• od godz. 21.00 z pętli autobusowej Stegny do Metra Wilanowska.

Uwaga! Uczestnicy biegu korzystający z linii metra M1 oraz M2 muszą pobrać jednorazowe wejściówki, dostępne przed wejściem na stację, na ścianie przy bramkach kontrolnych.

Zejście do kanału burzowego przy ul. Karowej

63 uczestników 28. Biegu Powstania Warszawskiego będzie mogło wziąć udział w niecodziennej lekcji historii. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. zorganizuje zejście do kanału burzowego przy ul. Karowej. Zwiedzający zobaczą fragment podziemnego labiryntu, którego korytarze służyły powstańcom jako drogi łączności, ewakuacji i do przeprowadzania akcji bojowych. Spacer będzie upamiętnieniem powstańców i wielu pracowników warszawskich wodociągów, którzy kanałami przeprowadzali uczestników walk i ludność cywilną.

Bieg Powstania Warszawskiego
Szczegółowe informacje, jak można wziąć udział w tym wydarzeniu dostępne są na stronie www.aktywnawarszawa.pl.

Zostań wolontariuszem 28. Biegu Powstania Warszawskiego

Trwa nabór chętnych, którzy podczas 28. Biegu Powstania Warszawskiego będą wspierać organizatorów i uczestników. Wolontariat to szansa na udział w przygotowaniach jednej z większych patriotycznych imprez biegowych w Polsce i zdobycie nowych doświadczeń i bezcennych wspomnień.

Do zadań wolontariuszy będzie należało m.in.:
• praca w punktach informacyjnych,
• wsparcie biura zawodów,
• wsparcie biura prasowego,
• opieka nad kombatantami,
• obsługa mediów i gości VIP,
• obsługa szatni i depozytów,
• wręczanie wody na półmetku i w strefie mety,
• wydawanie posiłków regeneracyjnych,
• wręczanie medali.

Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każdy, kto skończył 14 lat. Wystarczy przesłać zgłoszenie na adres: wolontariat@aktywnawarszawa.waw.pl. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, wiek, numer kontaktowy oraz czas dyspozycyjności (od godz. 16.30 do 01.00).

Szczegółowe informacje na temat 28. Biegu Powstania Warszawskiego dostępne są na stronie www.aktywnawarszawa.pl.

 

mat.pras