Prawnik w Biegu pomaga osobom po wypadkach

Kilka miesięcy działań, dziesiątki zaangażowanych osób, moc pozytywnej energii i zebranych ponad 15 tysięcy złotych to efekty akcji „Prawnik w Biegu”, której inicjatorem jest Marcin Janiak. W lutym przebiegł maraton w Tokio dla poszkodowanych w wypadkach. Dzięki akcji 3 osoby spędzą miesiąc w Akademii Życia prowadzonej przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, gdzie będą uczyły się, jak żyć z niepełnosprawnością. 

Do akcji „Prawnik w Biegu” włączali się i duzi i mali (m.in. społeczność przedszkolna ze Starego Miasta), mieszkańcy Konina i okolic, a także z odleglejszych stron Polski i świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Irlandii i… Tokio! Zespoły KERS i RECEPTA dały koncert, na który zamiast kupowania biletu, trzeba było wrzucić coś do puszki. Pomagały też lokalne firmy. Ambasadorami akcji byli Beata Sadowska, Jerzy Skarżyński, Patryk Szymański, Panrunner i Marek Bystrzycki. Ponad 80 osób wsparło zbiórkę pieniędzy organizowaną na portalu PolakPomaga.pl

– Dzięki zebranym środkom zapewnimy trzem osobom miesięczny pobyt i aktywizację w Akademii Życia. To 24h opieki asystenckiej, intensywnej nauki niezależnego życia, fizjoterapii i wsparcia psychologa. Wszyscy otrzymają zakwaterowanie w specjalnie przystosowanych mieszkaniach treningowych. – informuje Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji.

 Akcja dla tych, którzy biec nie mogą

Fundacja PODAJ DALEJ wspiera osoby, którym niepełnosprawność utrudnia bądź uniemożliwia niezależne życie. Wśród nich są osoby po wypadkach, które nagle straciły sprawność, a wraz z nią sens życia. Wiele miesięcy spędzili w szpitalach, mają za sobą traumatyczne przeżycia. Muszą się nauczyć żyć zupełnie od nowa z rękoma, które nie mają chwytu, z ciałem, które niczego nie czuje.

– Akademia Życia to takie miejsce w połowie drogi ze szpitala do domu. To mieszkania, w których osoby po wypadkach przez kilka miesięcy oswajają się ze swoim nowym życiem. Tu dowiadują się, że niepełnosprawność nie jest barierą w osiąganiu celów, że osoba na wózku możne pracować, podróżować, uprawiać sport, zakładać rodzinę, być szczęśliwym…  – podkreśla Zuzanna Janaszek – Maciaszek.

Plany bliskie i dalekie

Pod koniec czerwca w Koninie odbyło się spotkanie z dziennikarzami, podczas którego Marcin Janiak zapowiedział kolejne akcje biegowe połączone z pomaganiem.  Przed nim 15 września akcja biegowa w Starym Mieście (5 i 10 km), a 4 listopada maraton w Nowym Jorku. Tak jak poprzednio obie akcje będą łączyć bieganie z pomaganiem – będzie można np. kupować koszulki z logotypami akcji.

Marcin Janiak wspólnie z żoną Anią zapraszają wszystkich chętnych do regularnych treningów, które prowadzą dwa razy w tygodniu, aby dobrze przygotować się do zapowiedzianych biegowych akcji.

Więcej o akcji Prawnik w Biegu można przeczytać na https://www.facebook.com/prawnikwbiegu, a o działaniach Fundacji na www.podajdalej.org.pl

mat. pras