Startuje Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

W czwartek punktualnie o godzinie 17:30 rozpocznie się ceremonia otwarcia VI Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich w Lądku-Zdroju. Siedem tras długości od 10 do 240 kilometrów, trzy dni zmagań, trzy tysiące uczestników, spotkania ze znanymi sportowcami, koncert, Expo z udziałem 50 wystawców i tysiące kibiców, to wszystko czeka na nas w czasie zbliżającego się weekendu. Sportowa rywalizacja rozpocznie się 30 minut po ceremonii otwarcia, kiedy to na trasę wyruszą uczestnicy dwóch najdłuższych dystansów: Super Trail (130 km) oraz Biegu 7 Szczytów liczącego 240 km!

W tym roku frekwencja festiwalu przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Łącznie z biegami dla dzieci w zmaganiach weźmie udział 3 000 osób, a co najmniej tyle samo będzie kibicować. DFGB kolejny raz odnotowuje więc dwucyfrowy wzrost frekwencji, co w przypadku dużych imprez i dużej konkurencji w środowisku organizatorów biegów górskich jest imponującym osiągnięciem. To pewnie jeden z powodów dla których do Lądka – Zdroju ciągną również wystawcy. Po raz pierwszy w historii imprezy organizatorzy zmuszeni byli odmówić udziału firmom czy instytucjom, które zgłosiły się zbyt późno. Na Expo pojawią się przedstawiciele firm outdoorowych, suplementacyjnych. Będzie tez bogata oferta gastronomiczna. Tegorocznymi gośćmi festiwalu będą między innymi: Karolina Riemen-Żerebecka, Agata Matejczuk, a w komplecie pojawi się Salomon Suunto Team (Magda Łączak, Natalia Tomasiak, Paweł Dybek, Bartłomiej Przedwojewski i oczywiście Piotr Hercog). Blok spotkań będzie prowadził redaktor naczelny Runner’s World Polska – Marek Dudziński.

Biegacze będą też mogli skorzystać ze strefy regeneracyjnej, gdzie będą masaże oraz zabiegi elektrostymulacji. Na imprezie pojawi się także Fundacja Misja Medyczna, która wspólnie z Ministerstwem Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia będzie czekała na uczestników z projektem „Aktywność Fizyczna” pod hasłem „Z miłości do aktywności” Na stoisku będzie do dyspozycji dietetyk, lekarz, trener personalny oraz mnóstwo niespodzianek. Sobota zakończy się koncertem zespołu Band-a-SKA.

Niedziela to czas dedykowany dla dzieciaków, które będą startowały w zawodach „My First Trail”, ale przede wszystkim dla Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach. Już od kilku edycji na niedzielny poranek zaplanowany jest 10-kilometrowy Trojak Trail, bieg charytatywny z którego całkowity dochód przeznaczony jest właśnie dla ZLO w Piszkowicach. Podopiecznymi zakładu są dzieci niepełnosprawne z głębokim i umiarkowanym upośledzeniem intelektualnym i fizycznym. W placówce przebywa obecnie 48 dzieci, większość z nich jest stale leżąca, bez kontaktu z otoczeniem i wymagająca całodobowej opieki. Ta piękna tradycja pomocy dzieciakom z Piszkowic zrodziła się współpracy z Panią Henryką Szczepanowską, która jest bezgranicznie poświęcona pracy z podopiecznymi placówki, a głównym punktem dnia, obok wspomnianego biegu jest „Licytacja dla Piszkowic”.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

Bieg Trojak Trail, oprócz charakteru charytatywnego, ma również trochę tego górskiego i jest przeznaczony dla każdego amatora. W tym biegu nie czas jest najważniejszy, a pomoc potrzebującym dzieciom, dlatego limit trasy wynosi aż 3 godziny. Zapisy w biurze zawodów trwają do ostatniej chwili – start biegu o godzinie 10:00.

Po biegu, w niedzielę, o godz. 13:00, odbędzie się „Licytacja dla Piszkowic”, na którą zapraszamy  obok mety zawodów w Lądku Zdroju. Kwotę, uzyskaną podczas licytacji, uzupełni dochód z biegu Trojak Trail i w całości zostanie ona przekazana dzieciom z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach.

W ubiegłym roku, wspólnymi siłami, udało Nam się zebrać 17 577 zł! A jak będzie w tym?

Na tegorocznej licytacji znajdą się między innymi:

  • Koszulka z autografem polskiego skoczka Kamila Stocha,
  • Książka „ Mistrz i Małgorzata” z autografem i listem od Justyny Kowalczyk,
  • Olimpijski Numer startowy od biatlonistek z Dusznik-Zdroju,
  • Koszulka meczowa z autografami piłkarzy WKS „Śląsk Wrocław”,
  • Książka z dedykacją, pocztówka z K2 oraz zdjęcie ze szczytu Gasherbruma z widokiem na Broad Peak i K2 od członka Narodowej Wyprawy K2 – Rafała Froni,
  • Koszulka z autografem od Karola Bieleckiego,
  • Zestaw biegacza z dedykacją od Piotra Hercoga

Ostatnim akcentem Festiwalu będzie dekoracja, która rozpocznie się o godzinie 14. Warto zaznaczyć, że dekorowanych będzie niespełna 300 osób – klasyfikacje generalne i wiekowe kobiet i mężczyzn.

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwa ponad 120 osobowa ekipa wolontariuszy i organizatorów na czele z niezmordowaną Załogą Górską – zgranym zespół wolontariuszy, od lat współorganizujących wiele wydarzeć sportowych i kulturalnych w Kotlinie Kłodzkiej, który swoim zaangażowaniem bardzo mocno buduje klimat i renomę imprezy.

Poniżej kilka najważniejszych informacji o imprezie i poszczególnych trasach.

Termin: 19-22 lipca 2018 r.

Miejsce: Festiwal odbywać się będzie na terenie Ziemi Kłodzkiej. Na całość zawodów będzie się składać z sześciu biegów górskich, które będą odbywać się w różnych rejonach Ziemi Kłodzkiej. Baza zawodów będzie zlokalizowana w Lądku-Zdroju.

Trasy: Bieg 7 Szczytów – 240 km; Super Trail – 130 km; K-B-L – 110 km; Ultra 68; Złoty Maraton – 45 km; Złoty Półmaraton – 21 km; Trojak Trail – 10 km i bieg dla dzieci

Szczegóły dotyczące Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich oraz zapisy znajdują się na stronie: www.dfbg.pl

 

Przemysław Ząbecki

Foto: Łukasz Buszka