9. PGE Bieg Siedleckiego Jacka w mocnej obsadzie

W niedzielę, 26 sierpnia odbył się 9. PGE Bieg Siedleckiego Jacka. W imprezie, w skład której wchodziła rywalizacja na dystansie półmaratonu, biegu na 5 km oraz zmagania Nordic Walking i biegi dziecięce, udział wzięło blisko 1500 uczestników. Zawody przyciągnęły na start czołówkę polskich biegów, a także reprezentantów Ukrainy, Litwy, Białorusi i Holandii. Najlepszymi zawodnikami w półmaratonie okazali się Paweł Ochal i Olga Kalendarova-Ochal, a w biegu na dystansie 5 km triumfowali Łukasz Kujawski i Katarzyna Rutkowska.

Półmaraton

Jako pierwsi, już o godz. 8:30 na ulice Siedlec wyruszyło 305 uczestników biegu na dystansie 21,097 km. Jako pierwszy na mecie zameldował się Paweł Ochal, który półmaraton przebiegł w czasie 1:07:38. Na drugim miejscu z wynikiem 1:09:10 finiszował Przemysław Dąbrowski, na trzecim Andrzej Leończuk – 1:09:28.

Wśród pań z dużą przewagą wygrała przygotowująca się do czekających za tydzień mistrzostw Polski w półmaratonie Olga Kalendarova-Ochal, która 21 km i 97 m pokonała w czasie 1:18:50. Na drugim miejscu rywalizację ukończyła Katarzyna Pobłocka (1:26:05), a na trzecim Mariola Sudzińska (1:26:30).

Bieg Siedleckiego Jacka - Paweł Ochal

Bieg na 5 km

Wiele emocji przyniosła rywalizacja na dystansie 5 km. Walka była zacięta, ostatecznie najszybszy okazał się Łukasz Kujawski, który na metę wpadł z czasem 14:55, drugi linię mety minął Damian Roszko (15:08). Na trzecim miejscu finiszował Przemysław Dąbrowski (15:51), który zaledwie godzinę wcześniej ukończył bieg na dystansie półmaratonu. W Siedlcach wywalczył więc miejsce na podium zarówno w półmaratonie, jak i na dystansie 5 km.

Jeszcze bardziej zaciętą rywalizację kibice oglądali wśród kobiet. Na starcie stanęły znakomite zawodniczki, z reprezentantkami Polski w niedawnych mistrzostwach Europy, Katarzyną Rutkowską oraz Izabelą Trzaskalską na czele. W Siedlcach wystartowała także Ewa Jagielska, aktualna wicemistrzyni Polski w biegu na 5 km oraz Anna Gosk, najlepsza Polka w tegorocznych półmaratonach w Warszawie i Białymstoku. Losy końcowego zwycięstwa ważyły się do ostatniego metra i ostatecznie o kolejności na podium zadecydowała… sekunda. O tyle Katarzyna Rutkowska (15:56) wyprzedziła druga na mecie Izabelę Trzaskalską (15:57).  Jako trzecia linię mety minęła Ewa Jagielska (16:06).

Bieg Siedleckiego Jacka

W biegu na dystansie 5 km udział wzięło 593 zawodników i zawodniczek.

Nordic Walking

Milośnicy spacerowania z kijkami ścigali się na dystansie 5 km i podobnie jak biegacze, pokonali trasę wiodącą ulicami Siedlec. Najlepszy czas, spośród 67 startujących zawodników uzyskał Grzegorz Rychlik, który 5 km pokonał w czasie 31:08. Drugi był Dariusz Borkowski (31:18), a trzeci Sylwester Męczyński (31:57). Wśród pań triumfowała Jolanta Zapałowska (33:51), druga była Alicja Słowińska (34:15), a trzecia Agnieszka Romańczuk (35:05).

Biegi dziecięce i młodzieżowe

Podczas 9. PGE Biegu Siedleckiego Jacka rywalizowali także najmłodsi fani biegania. W zależności od kategorii wiekowej, a na starcie stanęły maluchy w wieku już od 5 lat oraz młodzież w wieku lat 12, uczestnicy pobiegli na dystansach 200 m, 400 m, i 900 m. W sumie w biegowych zabawach udział wzięło ok. 500 osób.