Bohaterowie ME w Berlinie na Memoriale Kamili Skolimowskiej

Już w środę, 22 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozpocznie się Memoriał Kamili Skolimowskiej. W Kotle Czarownic wystąpi plejada gwiazd światowej lekkoatletyki, a kibice będą mieli okazję podziękować polskim medalistom zakończonych niedawno mistrzostw Europy w Berlinie. Wstęp na trybuny jest bezpłatny. 

Podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w szczególny sposób zostanie uhonorowane 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileuszowi poświęcone będą świetnie obsadzone biegi kobiet i mężczyzn na dystansie… 100 metrów. W rywalizacji kobiet dwukrotna mistrzyni olimpijska i trzykrotna mistrzyni świata Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce zmierzy się m.in. z najlepszą polską sprinterką Ewą Swobodą. W biegu mężczyzn najszybszy w tym roku na świecie Ronnie Baker stoczy pojedynek z legendarnym Jamajczykiem Asafą Powellem.

W Memoriale Kamili Skolimowskiej wystąpi plejada gwiazd światowej lekkoatletyki, z medalistami zakończonych niedawno mistrzostw Europy na czele. Dwukrotna złota medalista z Berlina Justyna Święty-Ersetic oraz pozostałe „Aniołki Matusińskiego” (lub jak same o sobie mówią „Grażynki”) ze złotej sztafety zmierzą się w biegu na jedno okrążenie z utytułowaną Caster Semenyą.

Triumfator biegu na 800 m w zeszłorocznych mistrzostwach świata w Londynie Pierre-Ambroise Bosse spróbuje zrewanżować się „profesorowi” Adamowi Kszczotowi za niedawną porażkę w stolicy Niemiec podczas mistrzostw Europy. Choć szyki pokrzyżować im może świeżo upieczony srebrny medalista na 1 500 m Marcin Lewandowski. Dwukrotny mistrz olimpijski i trzykrotny złoty medalista mistrzostw świata w trójskoku Christian Taylor podczas Memoriału wystartuje… w biegu na 400 metrów, gdzie jego rywalem będzie m.in. czwarty w Berlinie Karol Zalewski. Na 1500 metrów pobiegnie wicemistrzyni Europy Sofia Ennaoui, natomiast na 100 m przez płotki szósta zawodniczka Starego Kontynentu Karolina Kołeczek będzie rywalizować ze złotą medalistką Białorusinką Elvira Herman.

Formę mistrza Europy Michała Haratyka i wicemistrza Konrada Bukowieckiego sprawdzi mistrz świata Tom Walsh, z kolei wśród kobiet rywalizować będą m.in. mistrzyni Europy Paulina Guba oraz czwarta w Berlinie Klaudia Kardasz. Wicemistrz Europy w rzucie młotem Paweł Fajdek spróbuje wziąć rewanż złotym medaliście z Berlina Wojciechu Nowickim a ich rywalem będzie trzeci na Starym Kontynencie Węgier Bence Halasz. Znakomity dyskobol Piotr Małachowski postara się udowodnić mistrzowi Europy Andriusowi Gudžiusowi i Robertowi Hartingowi, że nieudane mistrzostwa Europy to był wypadek przy pracy.

Renaud Lavillenie to bez wątpienia najbardziej utytułowany skoczek o tyczce ostatniej dekady. Ma w dorobku medale olimpijskie i mistrzostw świata, jest absolutnym rekordzistą świata (6.16). W zakończonych mistrzostwach Europy w Berlinie do swojej bogatej kolekcji dorzucił brąz skacząc najlepszy wynik w sezonie 5,95m. W ostatnich latach Lavillenie jest częstym gościem na polskich mityngach lekkoatletycznych. Francuz lubi startować w naszym kraju, a w czerwcu na Stadionie Śląskim podczas memoriału Kusocińskiego poszybował na 5.91. Po berlińskich mistrzostwach tyczkarz jest w wybornej formie, a to może oznaczać, że w Chorzowie kibice będą świadkami naprawdę wysokich lotów. Szczególnie, że obok Francuza na skoczni pojawią się inni znakomici tyczkarze z Piotrem Liskiem, który niedawno skoczył 5.94 m, i Pawłem Wojciechowskim na czele.

Memoriał Kamili Skolimowskiej odbędzie się 22 sierpnia na Stadionie Śląskim, początek zmagań o godzinie 16:00.

Program minutowy 9. Memoriału Kamili Skolimowskiej

16.15        Ceremonia otwarcia

16.30        Rzut oszczepem K i M

16.45        Skok o tyczce M

16.55        Pchnięcie kulą K

17.00        100m dzieci

17.10        Skok wzwyż M

17.15        100m ppł K

17.30        100m K niepełnosprawnych

17.35        Rzut dyskiem M

17:45        100m M niepełnosprawnych

18.00        100m K finał

18:10        100m K trójkołowców na wózkach

18.20        100m M trójkołowców na wózkach

18.30        Pchnięcie kulą M/Pchnięcie kulą z platformy M

18.35        1500m K

18.45        Rzut młotem K i M

18.50        100 m M

19.00        400m K bieg B

19.15        400m K bieg A

19.30        400m M

19.45        800m M

19.50        Ceremonia wręczenia nagród

 

źródło: www.fundacjakamili.pl

Fot. Fundacja Kamili Skolimowskiej / Marek Biczyk – pzla.pl