Moc atrakcji i emocji podczas Enea IRONMAN 70.3 Gdynia

Do historii przeszła już kolejna edycja zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. I choć z wydarzeń całego weekendu, najbardziej spektakularnym wyczynem był rekord świata Danieli Ryf, to gdyńska plaża obfitowała w o wiele więcej niesamowitych przeżyć. Na mecie zameldowała się także Katarzyna Stankiewicz, Maciej Dowbor, Tomasz Jachimek, Robert Motyka oraz parę tysięcy uczestników, którzy startowali w zawodach. Nie zabrakło także mnóstwa atrakcji dla kibiców.

Triathlonowe święto rozpoczęły dzieci – w piątkowe popołudnie odbył się Kids Aquathlon. Ponad dwustu uczestników miało do pokonania od 50 do 400 metrów pływania oraz od 200 do 2000 metrów biegu. Impreza została zorganizowana we współpracy z UNICEF pod hasłem ZaWody dla Afryki. 10 złotych z każdego zakupionego pakietu startowego zostało przekazane organizacji na budowę studni z wodą pitną w Afryce.

„Gdy postawię sobie cel, chcę do niego dobrnąć”

Sobota upłynęła w Gdyni pod hasłem rywalizacji na dystansie sprinterskim. Sportowcy mieli do pokonania 750 metrów pływania, 20 kilometrów na rowerze oraz 5 kilometrów biegu. Jako pierwszy na mecie zameldował się Piotr Ławicki z czasem 1 godziny i 28 sekund. Rywalizację kobiet wygrała Paulina Klimas z czasem 1 godziny 5 minut i 9 sekund. Wśród ponad 800 zawodników byli między innymi aktor Tomasz Karolak i Katarzyna Stankiewicz, piosenkarka i ambasadorka Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, która w Gdyni zadebiutowała w zawodach triathlonowych.

IRONMAN

– Ukończyłam triathlon przed czasem, tym samym spełniając wyznaczony cel.  To jest dla mnie niebywałe uczucie szczęścia. Jeśli ja to zrobiłam, każdy może. Nigdy nie uprawiałam sportu, pół roku temu zaczęłam od zera. Najbardziej bałam się pływania, największe oczekiwania kierowałam w stronę roweru. Realia okazały się zupełnie odwrotne, popłynęłam, jak na moje możliwości bardzo żwawo. Rower natomiast zabrał mi najwięcej czasu. Miałam dwa duże kryzysy, ale nie wyobrażałam sobie, że mogłabym to przerwać – gdy postawię sobie cel, chcę do niego dobrnąć. Udało się! – skomentowała swój występ Kasia Stankiewicz.

IRONMAN

Rok 2018 został ogłoszony „Rokiem Muzyki w Triathlonie”. Z tej okazji Katarzyna Stankiewicz wraz z zespołem Varius Manx nagrała utwór „Breath”, który stał się hymnem zawodów. Przy trasie biegowej zagrało kilkanaście zespołów muzycznych zagrzewających sporowców do walki i dalszego biegu.

W sobotę do rywalizacji przystąpiły także sztafety, a wśród nich drużyna, w której biegł prezydent miasta Gdyni – Wojciech Szczurek. Etap pływacki pokonał prezenter Maciej Dowbor, a na rowerze jechał piłkarz Jarosław Bieniuk. Na mecie osiągnęli czas 1 godziny 25 minut i 29 sekund.

Na starcie niedzielnego Enea IRONMAN 70.3 Gdynia mieliśmy okazję podziwiać najlepszych triathlonistów na świecie. W kategorii PRO zaprezentowali się między innymi Timothy O’Donnell (USA), który zwyciężając ustanowił nowy rekord trasy – 3:47:40.

Jako drugi przybył na metę Nils Frommhold (3:52:57), znany już z triumfu w Gdyni w 2015 roku. Na ostatnim stopniu podium uplasował się Marcus Liebelt z czasem 3:53:27. W rywalizacji kobiet, nie miała sobie równych Daniela Ryf – Szwajcarka finiszowała z czasem 3:57:54, który jest nowym rekordem świata na dystansie IRONMAN 70.3. Drugą zawodniczką na mecie była wracająca do sportu, po urodzeniu córki, Mirinda Carfrae (4:20:46), trzykrotna Mistrzyni Świata na dystansie IRONMAN, jedna z najlepszych triathlonistek w historii. Jako trzecia, zawody ukończyła, Ewa Komander (4:25:40), która równocześnie zdobyła tytuł Mistrzyni Polski. Najszybszym z Polaków, rywalizujących w ramach Mistrzostw Polski na dystansie IRONMAN 70.3,  był Tomasz Brembor (04:00:01).

Pokazy lotnicze Red Bull i moc atrakcji dla kibiców

Na wszystkich kibiców czekała masa atrakcji. Motywem przewodnim Strefy Rodzinnej Enea, były Hawaje. Na Plaży Miejskiej odbywały się pokazy tańca Hula, warsztaty budowania zamków z piasku i konkursy dla dzieci. Wieczorem, strefa zmieniała się w plenerowe Kino Letnie z Wiśniowski. Wydarzenia przyciągały fanów sportu, turystów oraz mieszkańców Gdyni.

W sobotę i w niedzielę nad Plażą Miejską miały też miejsce niesamowite pokazy lotnicze. Na niebie, parokrotnie zaprezentował się Łukasz Czapiela, jedyny polski pilot startujący w renomowanych zawodach lotniczych Red Bull Air Race, który prezentował niezwykłe akrobacje lotnicze.

IRONMAN

Dodatkowych emocji na trasie Enea IRONMAN 70.3 Gdynia dodawał „Pojedynek Nie Na Żarty”. W ramach akcji charytatywnej na rzecz UNICEFu zmierzyli się Tomasz Jachimek oraz Robert Motyka – kabareciarze walczyli o kwotę 15 000 złotych. Zwyciężył Jachimek, a czek został przekazany na rzecz zakupu sprzętu sportowego dla potrzebujących dzieci. Na metę wbiegł osiemnaście minut przed Motyką.

Enea IRONMAN 70.3 Gdynia

Kolejna edycja Enea IRONMAN 70.3 Gdynia już 9-11 sierpnia 2019 roku. Z niecierpliwością czekamy na kolejne rekordy, niezapomniane sportowe emocje i moc atrakcji.