Rekordowy 6. Letni Bieg Piastów

Do rywalizacji w 6. Letnim Biegu Piastów zgłosiła się rekordowa liczba blisko 1,5 tysiąca zawodników z całej Polski i zagranicy. W dwudniowych zmaganiach na trasach w Górach Izerskich, uczestnicy rywalizowali na trzech dystansach – 11, 22 i 50 km. Odbyły się także wyścigi dla dzieci na krótkich dystansach i marsz nordic-walking. W Jakuszyckim Ultramaratonie triumfowali Piotr Basiński i Małgorzata Moczulska. Jakuszycki Półmaraton wygrali Jacek Sobas i Dominika Stelmach. Zwycięzcami Jakuszyckiej Jedenastki zostali Krzysztof Tschirsch i Katarzyna Ślusarczyk. Swój setny maraton świętował 66-letni jeleniogórzanin Wiesław Dul.

Prawie 1,5 tysiąca zgłoszonych zawodników z całej Polski, jak również z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Francji, Ukrainy i Irlandii, piękne trasy, wiele atrakcji dla rodzin, koncert – w sobotę i niedzielę na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie odbył się 6. Letni Bieg Piastów. Trasy biegów prowadziły w znacznej części leśnymi ścieżkami oraz malowniczymi drogami Gór Izerskich, gdzie zimą prowadzi szlak narciarskiego Biegu Piastów.

Sobotnią rywalizację rozpoczął start Jakuszyckiego Ultramaratonu na dystansie ok. 50 kilometrów. Najszybszym zawodnikiem najdłuższego dystansu 6. Letniego Biegu Piastów okazał się Piotr Basiński , na mecie meldując się z wynikiem 3:38:56. Na drugim miejscu zawody ukończył Łukasz Wróbel (3:39:28), a na trzecim Mariusz Kupczak (3:45:27). Wśród pań triumfowała Małgorzata Moczulska, której pokonanie Jakuszyckiego Ultramaratonu zajęło 4:22:25. Drugą zawodniczką na mecie okazała się Marta Sonnek (4:42:40), a trzecia była Paulina Basińska (4:52:55).

Letni Bieg Piastów - Piotr Basiński

W ramach Jakuszyckiego Ultramaratonu, swój 100. maraton przebiegł 66-letni jeleniogórzanin Wiesław Dul, który startuje w Jakuszycach od 1979 roku. Zaprosił do udziału i kibicowania wielu znajomych i przyjaciół z biegowych szlaków, którzy otrzymali od niego specjalne medale. Z kolei Dul został przez nich uhonorowany figurką, która upamiętnia jego biegowy jubileusz.

Letni Bieg Piastów - Wiesław Dul

W rywalizacji Jakuszyckiego Półmaratonu na dystansie około 22 km, z wynikiem 1:21:10 wygrał zwycięzca ubiegłorocznego ultramaratonu – Jacek Sobas. Drugie miejsce zajął pierwszy przed rokiem, Pavel Brydl z Czech (1:22:31), a na trzecim finiszował Mateusz Jaszczak (1:23:09). – Bardzo lubię Karkonosze i startuję tu często. Na trasie było trochę błota, a ja założyłem leciutkie obuwie typowo na asfalt, ale na podbiegach liczy się lekkość buta i tutaj była moja przewaga. Z Pavlem startowałem wielokrotnie i wiele razy był lepszy, ale dziś udało mi się z nim wygrać z czego bardzo się cieszę – powiedział na mecie Jacek Sobas.

Letni Bieg Piastów - Jacek Sobas

Wśród pań najlepszą zawodniczką Jakuszyckiego Półmaratonu została Dominika Stelmach. Utytułowana zawodniczka na trasie w Górach Izerskich uzyskała wynik 1:29:52. Na drugim miejscu zmagania ukończyła Patrycja Włodarczyk (1:36:19), a na trzecim Karolina Obstój (1:37:50). – Uwielbiam tutaj trenować i startować. Pogoda była idealna, trasa fantastyczna bo w stu procentach biegowa i można było zrobić naprawdę fajny trening przy okazji podziwiając Góry Izerskie. Polecam wszystkim start tutaj, trasa nie jest specjalnie technicznie trudna – powiedziała na mecie Dominika Stelmach, przygotowująca się do mistrzostw Świata w biegach alpejskich.

Letni Bieg Piastów - Dominika Stelmach

W niedzielę na trasę wyruszyli uczestnicy Jakuszyckiej Jedenastki. Zwyciężył Krzysztof Tschirsch, na mecie notując czas 45:02. Drugi był Pavel Brydl (45:30) a trzeci – Michał Domowicz (45:57). Wśród pań z wynikiem 52:38 zwyciężyła Katarzyna Ślusarczyk, przed Elżbietą Kowalewską (53:26) i Teresą Krajewską-Wiśniak (56:30).