Rekordowy Memoriał Kamili Skolimowskiej – 9.87 w biegu na 100 metrów i 41 200 widzów na Stadionie Śląskim

To było wspaniałe popołudnie dla kibiców lekkiej atletyki. 41 200 widzów z trybun Stadionu Śląskiego oglądało m.in. fenomenalny bieg Ronniego Bakera, który pokonał 100 metrów  w 9.87. To najlepszy wyniki uzyskany w 2018 roku na świecie i najszybszy bieg na polskiej ziemi. Emocji nie zabrakło także w innych konkurencjach – zwyciężali m.in. Piotr Lisek, Ewa Swoboda, Marcin Lewandowski, Michał Haratyk, Paweł Fajdek czy Joanna Fiodorow.

Kto wybrał się w środowe popołudnie na Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim z pewnością nie żałował swojej decyzji. Ciepłe i słoneczne popołudnie w Chorzowie ozdobił wspaniały sportowy spektakl w Kotle Czarownic. Najlepsi lekkoatleci świata stworzyli show, jakiego kibice oczekiwali, a świetna atmosfera na trybunach poniosła lekkoatletów do osiągnięcia wartościowych rezultatów.

Mityng rozpoczął się od stojącego na dobrym poziomie konkursu rzutu oszczepem. Wicemistrz Europy Niemiec Andreas Hofmann rzucił 83.81 i pokonał czwartego oszczepnika kontynentu Marcina Krukowskiego, który osiągnął 83.32. 20-letni Cyprian Mrzygłód ponownie udowodnił, że jest nadzieją polskiego oszczepu, zajmując trzecie miejsce z rezultatem 82.52 (drugi wynik w karierze). W rywalizacji pań Słowenka Martina Ratej rzuciła 61.50 i minimalnie wyprzedziła Łotyszkę Madarę Palameikę (61.07). Maria Andrejczyk była trzecia – 53.59.

Mocnym otwarciem rywalizacji na bieżni był bieg pań na 100 metrów przez płotki. Równych sobie nie miała mistrzyni Europy z Berlina Białorusinka Elvira Herman, która uzyskała 12.87 i o 0.10 pokonała Niemkę Richardę Lobe. Ponowny szybki bieg ma na swoim koncie 20-letnia Klaudia Siciarz, trzecia na mecie z czasem 12.99.

Wielki entuzjazm wywołał w wielotysięcznym tłumie bieg na 100 metrów pań. Rywalizacja, poświęcona jubileuszowi odzyskania przez Polskę niepodległości, zakończyła się triumfem Ewy Swobody. Żorzanka uzyskała najlepszy czas w sezonie – 11.23 – i po chwili zniknęła w tłumie rozentuzjazmowanych kibiców pragnących zdobyć autograf oraz zrobić sobie zdjęcie z idolką.

Memoriał Kamili Skolimowskiej

Godzinę po paniach w blokach startowych stanęli panowie. Fenomenalnie spisał się tutaj Ronnie Baker. Amerykanin świetnie wykorzystał atut szybkiej bieżni Stadionu Śląskiego, która poniosła go po rekordowe osiągnięcie. Na mecie uzyskał rekord życiowy 9.87 i został liderem list światowych! To zdecydowanie najbardziej wartościowy rezultat dziewiątej edycji Memoriału Kamili Skolimowskiej.

Pasjonujący przebieg miał finisz biegu na 1500 metrów. Sofia Ennaoui z wielkim poświęceniem goniła Collen Quigley z USA. Niestety walecznej Polce nie udało się dopaść Amerykanki i nasza wicemistrzyni Europy poniosła minimalną porażkę. Quigley uzyskała 4:03.02, Ennaoui 4:03.28. Wielką nadzieję na kolejny triumf w Kotle Czarownic miała Justyna Święty-Ersetic. Nasza podwójna mistrzyni Europy z Berlina musiała jednak uznać wyższość Caster Semenyi, która zwyciężyła uzyskując rekord życiowy – 50.06. Polka była druga z czasem 51.45. W rywalizacji panów na 400 metrów Steven Gardiner uzyskał świetny wynik 44.43 i zdystansował na mecie Karola Zalewskiego. Na dwukrotnie dłuższym dystansie Marcin Lewandowski osiągnął 1:44.99 i pokonał m.in. trzeciego na mecie Adama Kszczota – 1:45.48.

Memoriał Kamili Skolimowskiej

Także w konkurencjach technicznych nie zabrakło emocji. Michał Haratyk okazał się lepszy od mistrza świata i wygrał pchnięcie kulą. Polak regularnie pchał ponad 21 metrów, triumfując próbą na 21.33. U kobiet Białorusinka Aliona Dubitskaya pchnęła 19.06 i o blisko metr pokonała Paulinę Gubę (18.14). Reprezentant Polski zwyciężył także w tyczce panów. Po pełnym emocji konkursie, w którym niejednokrotnie o powodzeniu decydowały dopiero trzecie skoki, Piotr Lisek popisał się skokiem na 5.85. Później rekordzista kraju mierzył się jeszcze z 5.95, ale poprzeczka trzykrotnie po jego próbach spadała. Trevory Barry wygrał skok wzwyż z 2.27. W rzucie dyskiem bezkonkurencyjny okazał się litewski olbrzym, mistrz świata Andrius Gudžius, który w zwycięskim rzucie uzyskał 66.15.

Paweł Fajdek i Joanna Fiodorow wygrali natomiast memoriałowy konkurs rzutu młotem. Trzykrotny mistrz świata zdystansowała swojego najgroźniejszego rywala, lidera światowych tabel Wojciecha Nowickiego, wygrywając z rezultatem 79.44. Rekordem sezonu popisała się Fiodorow, dla której wynik 74.39 to wyrównanie drugiego rezultatu w karierze. Polka swój rzut świętowała widowiskowym tańcem na rzutni.

W biegu na 100 metrów dzieci wygrała Klaudia Chrostek, w rywalizacji niepełnosprawnych triumfowali Michał Majchrzak oraz Sandra Pieczychlebek. Sebastian Kolat wygrał rywalizację trójkołowców.

 

źródło: www.fundacjakamili.pl

Fot. Facebook/Fundacja Kamili