Tomasz Grycko i Aleksandra Brzezińska najszybszymi Polakami w Raciborzu

704 zawodników z Polski i zagranicy ukończyło 4. edycję RAFAKO Półmaratonu Racibórz, który odbył się w niedzielę, 26 sierpnia. Najszybszym zawodnikiem okazał się Abel Kibet Rop z Kenii, a najszybszą zawodniczką Aleksandra Brzezińska. Trasa zawodów prowadziła centralnymi ulicami miasta, a bieg główny poprzedził Mini RAFAKO Półmaraton, z którego dochód przekazany zostanie na leczenie i rehabilitację 10- letniej Natalki. 

Przygotowania do największego sportowego święta w Raciborzu trwały długo przed rozpoczęciem biegu. W tym roku organizatorzy wprowadzili trochę zmian. Tym razem zawodnicy wybiegli z bieżni nowo wyremontowanego stadionu miejskiego, a finiszowali nieopodal bramy wjazdowej na teren aquaparku H2Ostróg. Na korytarzach krytej pływalni mieściło się biuro zawodów oraz całe zaplecze biegu. Po wyczerpującej trasie biegacze mogli relaksować się w aquaparku i strefie SPA. Miasteczko biegowe znajdowało się przed biurem zawodów. Tam odbywały się liczne atrakcje dla całych rodzin. Kto w tym dniu wziął udział w imprezie, na nudę narzekać nie mógł. Dodano również nową kategorie, czeki o takie samej wartości jak w kat. Open otrzymali najlepsi Polacy. Do wyboru były także pakiety (standard lub premium).

Organizatorzy dwoili się i troili, aby zapewnić zawodnikom najlepsze warunki podczas rywalizacji. Trasa należała do stosunkowo płaskich, bo biegła głownie centralnymi ulicami miasta. Zawodnicy mieli okazję nie tylko bić rekordy życiowe, ale zwiedzić najładniejsze zakątki Raciborza. Organizatorzy zadbali również, aby punkty nawadniania i odżywiania były dobrze zaopatrzone i sprawnie obsługiwane przez prawie 200 wolontariuszy.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Paweł Januszewski (lekkoatleta, mistrz olimpijski) i Justyna Święty podwójna Mistrzyni Europy na 400 m, Ewa Bugdoł wielokrotna Mistrzynie Polski w triathlonie długim, którzy wzięli udział w biegu charytatywnym na 2 km. Na trasie biegu głównego, z zawodnikami o podium walczyli m.in. Agnieszka Janasiak, czołowa biegaczka długodystansowa, zwyciężczyni Wings for Life w 2016 roku. Zaproszeni goście chętnie rozdawali autografy, pozowali do zdjęć. Atrakcji nie brakowało, ale wszyscy czekali na jedno – ogłoszenie wyników.

Wśród mężczyzn najszybszym zawodnikiem został Kenijczyk Abel Kibet Rop, który na mecie uzyskał czas 1:04:45 i o 2 sekundy wyprzedził swojego rodaka – Silasa Mweticha (1:04:47). Trzecie miejsce zajął Tomasz Grycko (1:05:15). Wśród pań z wynikiem 1:16:58 triumfowała Aleksandra Brzezińska. Na drugim miejscu rywalizację zakończyła Ruth Chemisto Matebo z Kenii (1:18:23) a na trzecim Ewelina Paprocka (1:19:00).

RAFAKO Półmaraton Racibórz - Aleksandra Brzezińska

Po rozdaniu nagród, nadeszła chwila, na którą czekali wszyscy zawodnicy – losowanie nagrody głównej Toyoty Aygo. Nowym właścicielem samochodu został Łukasz Przybyła z Raciborza.

Pełne wyniki RAFAKO Półmaraton Racibórz

 

mat.pras