W sobotę Mistrzostwa Polski mężczyzn w biegu na 10 km

W najbliższą sobotę, 4 sierpnia podczas 25. Biegu Św. Dominika w Gdańsku odbędą się 9. Mistrzostwa Polski w Biegu Ulicznym na 10 km mężczyzn. Na starcie staną medaliści z ostatnich lat, z obrońcą tytułu – Marcinem Chabowskim na czele. W stawce zawodników zabraknie natomiast naszych najlepszych maratończyków, którzy na zgrupowaniu wykonują ostatnie szlify formy przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Berlinie. 

Od 2010 roku najlepsi polscy biegacze walczą w Gdańsku o medale MP w biegu ulicznym na dystansie 10 km. Tegoroczna rywalizacja tradycyjnie toczyć się będzie podczas rozgrywanego w tym czasie 25. Biegu Św. Dominika, który jest jednym z punktów 758 edycji gdańskiego Jarmarku Św. Dominika. Mistrzostwa Polski zgromadzą na starcie 28 najlepszych długodystansowych biegaczy w kraju, którzy powalczą o miejsca na podium.

Wielkim faworytem jest z pewnością Marcin Chabowski. Zawodnik STS Pomeranii Szczecin legitymujący się rekordem życiowym 28:55, będzie bronił tytułu mistrzowskiego zdobytego przed rokiem. W sumie w swojej kolekcji Chabowski posiada aż pięć złotych medali na tym dystansie, które zdobył….w pięciu startach (2010, 2011, 2013, 2015, 2017). Skuteczność ma więc 100 procentową. – Mimo tego, że jestem coraz starszy, a młode wilki robią wiele, żeby odebrać mi tytuł czuję się dość dobrze przygotowany. Czas pokaże, czy na tyle, aby kolejny raz zdominować mistrzostwa. Jeżeli tak się stanie to znaczy, że system szkolenia PZLA nie zdaje egzaminu i nie mamy następców na szybkie bieganie w Polsce. Jedno jest pewne, Mistrz Polski będzie musiał wiele wycierpieć w Gdańskim sierpniowym piekle. Cytując Pudziana: „tanio skóry nie sprzedam” – mówi Marcin Chabowski.

Marcin Chabowski - Mistrzostwa Polski na 10 km 2015

Do walki o złoty medal włączy się także Szymon Kulka, brązowy medalista sprzed roku i Mistrz Polski z 2016 roku. Biegający policjant z Ropy swój najlepszy czas na dystansie 10 km (28:36) ustanowił w 2016 roku. W tym sezonie podczas rozegranych w Łomży Mistrzostw Polski na dystansie 10 000 m Kulka zdobył tytuł wicemistrzowski, osiągając czas 29:31. – Wszystko zależy od dyspozycji dnia. Mistrzostwa Polski w Gdańsku to nie tylko Marcin Chabowski, ale też inni zawodnicy, których stać na zwycięstwo. Ze swojej strony co mogę zapewnić, że dam z siebie wszystko a na co to wystarczy, okaże się na mecie – mówi Szymon Kulka.

W Łomży tytuł Mistrza Polski na 10 000 m z wynikiem 28:56 zdobył Tomasz Grycko, który w Gdańsku będzie kolejnym kandydatem do podium. Zawodnik UKS Bliza Władysławowo, który w biegu na 10 km może pochwalić się rekordem życiowym 29:29, stawał już na podium  gdańskich Mistrzostw Polski, w 2016 roku zdobywając srebrny medal. – Postaram się powalczyć. U mnie coraz lepiej jeżeli chodzi o dyspozycję, ale miałem też mały kryzys ze względu na ciężkie treningi, dlatego mam nadzieję, że zdążę się zregenerować do soboty – powiedział Tomasz Grycko. Z kolei o swój pierwszy medal na dystansie 10 km powalczyć będzie chciał Adam Nowicki. Zawodnik MKL-u Szczecin swój najlepszy czas 29:22 ustanowił w 2016 roku. Podczas tegorocznego Biegu OSHEE zajął trzecie miejsce z wynikiem 29:31.

Tomasz Grycko

Bez medalu MP na 10 km do tej pory pozostaje także trzykrotny z rzędu (2016, 2017, 2018) brązowy medalista w biegu na 10 000 m – Dawid Malina. Ubiegłoroczne Mistrzostwa Polski dla biegacza z Rybnika nie były najszczęśliwsze, z powodu kłopotów żołądkowych musiał wycofać się z biegu. Z pewnością więc w tym roku będzie chciał się odegrać, żeby to jednak zrobić, Dawid Malina musiałby pobiec szybciej niż jego dotychczasowa życiówka na dystansie 10 km – 31:08 z 2015 roku.

Swojej szansy na medal poszuka z pewnością brązowy medalista z 2014 roku – Emil Dobrowolski. Zawodnik LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża swój dotychczas jedyny medal zdobył z wynikiem 30:20, który w ostatnich trzech latach jednak nie dawał miejsca na podium. Dobrowolski potrafi jednak pobiec szybciej, co pokazał w 2016 roku uzyskując w Poznaniu rekord życiowy 29:27.

W stawce biegaczy rywalizujących o medale Mistrzostw Polski zabraknie m.in. srebrnego medalisty sprzed roku Artura Kozłowskiego czy też pięciokrotnego medalisty (2 srebrne i 3 brązowe) – Arkadiusza Gardzielewskiego. Obaj zawodnicy wraz z Henrykiem Szostem, Mariuszem Giżyńskim, Yaredem Shegumo i Błażejem Brzezińskim przygotowują się do biegu maratońskiego na rozpoczynających się już 6 sierpnia Mistrzostwach Europy w Berlinie.

Czasy czasami, ale trzeba pamiętać, że o miejscach na podium może też decydować panujący ostatnio ogromny upał. Bieg Elity mężczyzn wystartuje w sobotę o godzinie 17:30, więc o ile nie nastąpi gwałtowne ochłodzenie, z pewnością warunki będą bardzo ciężkie.

Łączna pula nagród pieniężnych dla uczestników różnych biegów wchodzących w skład 25. Biegu Dominika wynosi 60 tysięcy złotych, przy czym zwycięzca biegu elity zainkasuje 6 tysięcy złotych.

GD