Wrocławski topór już czeka na biegaczy

Organizatorzy 36. PKO Wrocław Maratonu, który odbędzie się 9 września przedstawili trasę biegu oraz jej profil. Na pierwszy rzut oka wyraźnie układa się w kształt topora. Na liście startowej imprezy aktualnie znajduje się ponad 4,8 tysiąca biegaczy, jednak opłatę startową dotychczas wniosło nieco ponad 4 tysiące osób. 

Link do mapy w wyższej rozdzielczości

– Z myślą o zawodnikach nieznacznie zmodyfikowaliśmy ubiegłoroczną trasę maratonu. Korekta wynika z przesunięcia startu biegu na tor żużlowy Stadionu Olimpijskiego. Trasa nadal jest bardzo płaska. W odróżnieniu od poprzednich lat zawodnicy przebiegną przez most Grunwaldzki oraz most Pokoju mijając m.in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Katedrę św. Jana Chrzciciela, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. – informują organizatorzy 36. PKO Wrocław Maratonu.

Link do profilu trasy w wyższej rozdzielczości

Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że na trasie znajdzie się 8 punktów pomiaru czasu, 8 punktów odżywiania i 7 punktów odświeżania. W przypadku upałów pojawią się dodatkowo kurtyny wodne. Przy każdym punkcie odżywiania i odświeżania znajdować się będą punkty medyczne oraz toalety. Nie zabraknie oczywiście oznaczeń kilometrowych.

Na medalach krasnale

W tym roku, podobnie jak podczas 6. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu, na finiszu 36. PKO Wrocław czekać będą medale z wizerunkiem krasnala. Tym razem jednak będzie to krasnal trzymający flagę narodową, ponieważ maraton stanowi część obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Maratoński medal wraz z wcześniejszym, z półmaratonu, stworzą większą całość. – Skrzat półmaratoński jest wesoły, z elementami w jaskrawym kolorze, z przymrużeniem oka i w tanecznej pozie, nawiązującej do stylistyki disco, w której odbywał się PKO Nocny Wrocław Półmaraton. Krasnal dla maratończyków trzyma biało – czerwoną flagę i kwiat, ma elementy wojskowego umundurowania – jest może trochę poważniej, ale wciąż z uśmiechem, bo przecież Święto Niepodległości to bardzo radosny dzień – wyjaśnia Wojciech Gęstwa, dyrektor PKO Wrocław Maratonu.

Medal PKO Wrocław Maraton

Kto pobiegnie w 36. PKO Wrocław Maratonie?

Z danych udostępnionych przez serwis datasport.pl wynika, że wśród zapisanych na tegoroczną edycję PKO Wrocław Maratonu najwięcej jest mieszkańców Wrocławia (998), ale do stolicy Dolnego Śląska wybiera się również liczna grupa biegaczy z Warszawy (169), Krakowa (154) i Poznania (87). Na liście startowej są również biegacze z innych krajów m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy, Włoch, Czech i Irlandii.

PKO Wrocław Maraton to bieg zaliczany do Korony Maratonów Polski, którą oprócz wrocławskiego biegu tworzą jeszcze Maraton Dębno, PZU Cracovia Maraton, PZU Maraton Warszawski oraz PKO Poznań Maraton.  Aby uzyskać tytuł zdobywcy Korony, należy ukończyć pięć powyższych maratonów w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu zgłaszanego we wniosku. Kolejność maratonów jest dowolna. W ubiegłym roku koronę zdobyło 2656 biegaczy.

PKO Bieg Rodzinny dla każdego

Imprezą towarzyszącą 36. PKO Wrocław Maratonowi będzie PKO Bieg Rodzinny. To propozycja zarówno dla mieszkańców Wrocławia jak i rodzin, które przybyły do Stolicy Dolnego Śląska razem ze swoimi najbliższymi – maratończykami.  W tym roku limit uczestników ustalono na 2 tysiące osób. Amatorzy biegania, którzy wyruszą na trasę bezpośrednio po starcie 36. PKO Wrocław Maratonu ok. godz. 9.15, będą mieli do pokonania dystans ok. 1,5 km

– Wydarzenie ma charakter otwarty, liczy się udział, a nie wynik. Mogą w niej wziąć udział wszyscy chętni – niezależnie od wieku. Zachęcamy do startu wspólnie ze znajomymi i bliskimi! Każdy z uczestników, który się zapisze otrzyma pamiątkową koszulkę techniczną wysokiej jakości – idealną do biegania. – zachęcają organizatorzy.

Zapisy na 36. PKO Wrocław Maraton wciąż trwają na tej stronie internetowej. Z uwagi na to, że liczba zapisanych na bieg przekroczyła już 4 tysiące pakiet startowy kosztuje 160 złotych.

Ubiegłoroczną edycję PKO Wrocław Maratonu ukończyło 4630 biegaczy.

red

fot. wroclawmaraton.pl