7. Charytatywny Bieg Fundacji Tesco: wybiegali 220 tysięcy złotych

W sobotę, 1 września na krakowskich Błoniach odbył się 7. Charytatywny Bieg Fundacji Tesco. Wydarzenie zgromadziło na starcie ponad 3,5 tysiąca biegaczy, którzy wystartowali w biegu głównym na dystansie 10 km, biegu rodzinnym o długości 3,5 km oraz w biegu na szpilkach na 100 m. Najmłodsi uczestniczyli w biegach dziecięcych. Wszystko po to, by zebrać pieniądze na zakup  „nerkoserca” dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. 

Carpe Diem

7. Charytatywny Bieg Fundacji Tesco przyciągnął na start małych i dużych, kobiety i mężczyzn, biegaczy amatorów i tych biegających profesjonalnie. W sumie ponad 3,5 tysiąca uczestników włączyło się w zabawę, w której jednak cel był jak najbardziej poważny. Wszyscy zbierali pieniądze na zakup urządzenia o nazwie „Carpe Diem”, nerkoserca dla najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Sprzętu, który służy do precyzyjnego dializowania najmniejszych maluchów, jest bowiem dostosowany do niewielkiej wagi (od 2,5 kg do 8 kg) noworodków i niemowląt.

– Naszym celem w tym roku jest zebranie środków na zakup nerkoserca o łacińskiej nazwie „Carpe diem” – mówił prof. Przemko Kwinta, kierownik Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. –Będzie to pierwszy aparat do dializ noworodków i niemowląt w Polsce. Nerkoserce to rodzaj zminiaturyzowanej sztucznej nerki dostosowanej do masy ciała noworodków i niemowląt, która dodatkowo wspiera pracę serca. Służy do dializy, czyli pozwala usunąć nadmiar wody i szkodliwych substancji z organizmu dziecka i jest on niezwykle istotny w intensywnej terapii i ratowaniu życia bardzo małych pacjentów.

Biegali i pomagali

Wszyscy chętni, by wybiegać fundusze niezbędne do zakupu urządzenia mieli do wyboru kilka dystansów. Bardziej zaprawieni w bieganiu wzięli udział w biegu głównym na dystansie 10 km, dla tych, dla których był to jeszcze zbyt długi dystans, mogli pokonać 3,5 km w biegu rodzinnym. Miłośnicy dobrej zabawy i większych wrażeń ścigali się na szpilkach w biegu na dystansie 100 m. I wcale to nie były tylko kobiety… wśród 32 uczestników znalazł się jeden mężczyzna. Z powodzeniem poradził sobie z tym zadaniem zajmując drugie miejsce oraz pierwsze… w kategorii mężczyzn. Swoich sił w biegach dziecięcych próbowali także najmłodsi, a imprezie towarzyszyło wiele konkursów, warsztatów i atrakcji promujących zdrowy tryb życia.

Zebrali 220 tysięcy

W akcję włączyło się szerokie grono partnerów i sponsorów. Dzięki wszystkim uczestnikom sobotniego biegu udało się zebrać 220 tysięcy złotych, które Fundacja Tesco przeznaczyła na zakup „nerkoserca”. „Carpe Diem” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu będzie pierwszym urządzeniem tego typu w Polsce.

Bieg Fundacji Tesco

W Europie posiada je zaledwie około 40 szpitali. Jego koszt to ok. 250-280 tys. zł. Szpital ma nadzieję, że nowoczesny aparat będzie w Krakowie za 6 do 9 miesięcy.

Dzięki sześciu poprzednim edycjom Biegu Charytatywnego Fundacja Tesco przekazała już 835 000 zł na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie. Gdyby nie zaangażowanie m.in. 7 914 biegaczy, którzy wystartowali w poprzednich edycjach biegu i przebiegli łącznie 43 012 km, niemożliwe byłoby wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziału szpitala, a także zakup Prodrobota – trenażera do nauki chodu i karetki neonatologicznej „N”. Dzięki wsparciu uczestników, partnerów i wolontariuszy biegu, dzieci leczą się w przyjaznych warunkach i korzystają z nowoczesnej aparatury.

Sportowa rywalizacja

Chociaż głównym celem sobotniej imprezy na krakowskich Błoniach było zebranie pieniędzy na zakup „nerkoserca”, to jednak podczas biegu odbywała się zacięta, sportowa rywalizacja. I tak: w Biegu na Szpilkach na dystansie 100 m triumfowała Karolina Giza (00:11) przed Krzysztofem Stecem (00:16) oraz Anną Jamioł (00:16). W Biegu Rodzinnym na dystansie 3,5 km zwyciężył Maciej Lubieniecki (11:00), drugie miejsce zajął Michał Kaczmarek (11:02) a trzecie miejsce Dominik Piwowarczyk (11:04). Wśród pań najszybsza okazała się Agnieszka Cader (12:58) przed Magdaleną Nabielec (13:16) i Moniką Kornobis (14:20). W biegu na 10 km wygrał Paulo Veretsky (30:53) przed Adamem Czerwińskim (32:09) i Andrzejem Lachowskim (33:08). Najszybszą zawodniczką na mecie była Valentyna Kiliarska (36:23), na drugim miejscu rywalizację ukończyła Karolina Giza (36:51) a na trzecim Maria Sławik (37:56).

Wyniki 7. Charytatywnego Biegu Fundacji Tesco

GD