Biegi 8. TOP AUTO Białystok Biega wyprzedane. Czy padnie rekord frekwencji?

W najbliższy weekend w stolicy Podlasia odbędzie się 8. edycja imprezy TOP AUTO Białystok Biega, w ramach której zostaną rozegrane zawody na dystansach 5 i 10 km. Oba biegi są wyprzedane, miejsca na Nocną Piątkę skończyły się w poniedziałek, a wczoraj sprzedały się ostatnie pakiety startowe na Szybką Dychę. Łącznie w imprezie weźmie udział około 2 tysiące biegaczy. Zanosi się na rekord frekwencji, bowiem w ubiegłym roku do mety obu biegów dobiegło łącznie 1585 osób. 

Biegowy weekend w stolicy Podlasia rozpocznie się w sobotę o godzinie 16:00 od biegów dziecięcych HomeschoolRUN. Kilkuset najmłodszych fanów ruchu będzie bawić się bieganiem na trzech dystansach – 100 m, 600 m oraz na 1 km.

– Rozwiązania z ubiegłych lat się sprawdziły, dlatego nie może być inaczej. Wszystkie dystanse poprowadzone będą całą szerokością ulicy Świętego Pio. Bardzo duża strefa mety, cztery wyjścia, aby dzieci spokojnie mogły udać się w objęcia rodziców! Do tego pomoc w postaci nauczycieli szkoły językowej Homeschool. – mówi Grzegorz  Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Każdy młody zawodnik, który ukończy swój bieg otrzyma na mecie medal. Wszystkie dzieci już w chwili startu są zwycięzcami! W HomeschoolRun nie będzie prowadzony pomiar czasu. Bieg ma na celu propagowanie aktywności wśród najmłodszych, ma być formą zabawy. Naszym celem jest zaszczepienie wśród najmłodszych pozytywnych emocji, jakie daje ruch i radość z biegania. – podkreśla.

Wieczorem ulicą Św. Pio zawładną dorośli, a ściślej mówiąc ponad 1,2 tysiąca uczestników „Nocnej Piątki”, którzy wystartują punktualnie o godzinie 21:00. Trasa biegu prowadzi przez centrum miasta, uczestnicy przebiegną m.in. obok Pałacu Branickich.  Ubiegłoroczny zwycięzca, Paweł Ochal pokonał 5km w czasie 15:02.

W niedzielę, 23 września głównym wydarzeniem będzie bieg Szybka Dycha. Na liście startowej imprezy znajduje się 779 biegaczy, głównie z Białegostoku, ale co ciekawe, w weekend w stolicy Podlasia biegać będą nie tylko Polacy. – Nasze imprezy cieszą się coraz większą popularnością za naszą wschodnią granicą. Na listach startowych, zarówno Nocnej Piątki jak i Szybkiej Dychy obserwujemy coraz więcej nazwisk biegaczy z Ukrainy, Białorusi, Rosji Litwy. Z roku na rok liczba uczestników z tych krajów rośnie, z czego bardzo się cieszymy. – mówi Grzegorz Kuczyński.

Szybka Dycha wystartuje punktualnie o godzinie 10:00 dokładnie z tego samego miejsca co dzień wcześniej Nocna Piątka. Trasa biegu będzie prowadziła przez centrum Białegostoku. W ubiegłym roku Paweł Ochal pokonał ją w 31:57.

Koszulki obu biegów będą się od siebie różnić kolorami. Biegacze startujący w Nocnej Piątce pobiegną w czarnych koszulkach, a uczestnicy Szybkiej Dychy w pakietach startowych znajdą koszulki w kolorze pomarańczowym.

red

fot. Aleksandra Dudziak Fotografia