Przed 41. Biegiem Lechitów w Gnieźnie ciężko o miejsce w hotelu. Organizator uruchomi pole namiotowe tuż przy strefie startu

16 września odbędzie się 41. Bieg Lechitów, półmaraton zaliczany do cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Wszystko wskazuje na to, że impreza zanotuje frekwencyjny rekord. Ze względu na tak duże zainteresowanie biegiem coraz ciężej w Gnieźnie znaleźć nocleg. Dlatego organizator zdecydował się uruchomić w Ostrowie Lednickim, tuż obok strefy startowej, pole na którym będzie mogło stanąć nawet 50 namiotów. – Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z niego bezpłatnie. Na miejscu będzie dostęp do prądu i toalet. Będzie można również skorzystać z depozytu i zostawić w nim np. rower.  – informuje Andrzej Krzyścin, dyrektor biegu.

Gnieźnieński bieg idzie na rekord frekwencji. W ubiegłym roku do mety dotarło 3310 biegaczy, a z danych serwisu datasport.pl wynika, że start w tegorocznej imprezie opłaciło ponad 4 tysiące osób.  – Mamy sygnały, że w Gnieźnie szybko wyczerpują się miejsca noclegowe. Postanowiliśmy uruchomić pole tuż obok linii startu, gdzie spokojnie zmieści się kilkadziesiąt namiotów. To całkiem nowy pomysł, sami jesteśmy ciekawi, jak wielu biegaczy zdecyduje się skorzystać z takiej możliwości. – mówi Andrzej Krzyścin, szef 41. Biegu Lechitów. – Jeśli będzie duże zainteresowanie nie wykluczamy, że w przyszłym roku zorganizujemy na polu imprezę integracyjną np. z ogniskiem dla nocujących w Ostrowie Lednickim. – dodaje.

Bieg Lechitów

Ostrów Lednicki, siedziba pierwszych Piastów to miejsce, z którego wystartują uczestnicy 41. Bieg Lechitów. Zawodnicy pobiegną historycznym Szlakiem Piastowskim, by po pokonaniu dystansu 21,0975 km zameldować się na mecie zlokalizowanej na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie. W dniu biegu organizator zorganizuje przejazd uczestników autobusami z Gniezna na linię startu. – Niewątpliwym atutem noclegu w strefie startowej będzie to, że nie trzeba będzie rano troszczyć się o dojazd do Ostrowa Lednickiego. Bieg rusza o godzinie 11:00, spokojnie będzie można przygotować się do startu. – podkreśla Andrzej Krzyścin.

Organizator radzi, aby po przyjeździe na miejsce zadzwonić do ochrony terenu pod numer 885 640 523, aby np. uzgodnić miejsce rozstawienia namiotu.

Bieg z historią w tle

Impreza, jak przystało na bieg z historią, posiada charakterystyczną oprawę nawiązującą do historii pierwszej stolicy Polski. Na trasie spotkać można biegnących wojów w strojach z piastowskiej epoki, a wręczenie nagród najlepszym zawodnikom odbywa się w historycznej oprawie na Placu Świętego Wojciecha u podnóża Katedry. Zwycięzcy zasiadają na królewskim tronie i otrzymują królewskie insygnia. Następnie udają się na przejażdżkę konną bryczką. Zgromadzeni na Placu Świętego Wojciecha uczestnicy Biegu Lechitów mogą podziwiać specjalny pokaz walki średniowiecznych wojów.

Bieg Lechitów wchodzi w skład Korony Polskich Półmaratonów oraz Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Podczas tegorocznej edycji rozegrane zostaną także 21. Mistrzostwa Polski Lekarzy. Impreza zdobywa coraz większą popularność. W 2017 roku została trzecim najchętniej wybieranym biegiem w cyklu Korony Polskich Półmaratonów.

Organizatorem 41. Biegu Lechitów jest Klub Sportowy „Altom” Gniezno przy wsparciu Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Sponsorem Generalnym biegu jest PKO Bank Polski, a Sponsorem Strategicznym jest firma ALTOM.

mat. pras