10. PKO Silesia Marathon dla Rogiewicza i Włodarczyk

10. jubileuszowa edycja PKO Silesia Marathon okazała się być nie tylko urodzinowa, ale i rekordowa pod względem liczby uczestników. W tym roku organizatorzy mogą cieszyć się 10% wzrostem frekwencji, w porównaniu z ubiegłorocznym wydarzeniem. Na metę wszystkich trzech biegów dotarło łącznie ponad 6 500 biegaczy. Dystans maratonu najszybciej pokonali Andrzej Rogiewicz oraz Patrycja Włodarczyk. W półmaratonie triumfowali Paweł Kosek oraz Katarzyna Golba. 

PKO Silesia Marathon jest jedynym tego typu wydarzeniem w Europie, którego trasa biegnie ulicami aż czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich oraz Chorzowa. Z finiszem na legendarnym Stadionie Śląskim. Organizatorzy postarali się tak wytyczyć trasę biegu maratońskiego, aby zawodnicy mieszkający poza Śląskiem mieli możliwość zobaczenia jego najbardziej charakterystycznych miejsc. W tym roku uczestnicy biegu mijali po drodze m.in. katowicki Spodek, zabudowę Strefy Kultury, Dolinę Trzech Stawów, osiedle Nikiszowiec, siedzibę TVP Katowice, Willę Fitznera i wiele obiektów nawiązujących do industrialnej historii tego obszaru.

Największe biegowe wydarzenie na Śląsku rozpoczęło się w sobotę startem Mini Marathonu o Puchar Radia RMF FM. W biegu rozgrywanym na dystansie 4,5 km udział wzięło 1,5 tysiąca osób. W niedzielę na linii startu stanęli już uczestnicy półmaratonu oraz biegu na królewskim dystansie. Większą frekwencję zgromadził półmaraton, w którym udział wzięło ponad 3 tysiące zawodników. O tysiąc biegaczy mniej zdecydowało się pobiec na dystansie dwukrotnie dłuższym. W tej grupie znalazło się także 41 zawodników, którzy PKO Silesia Marathon pokonywali po raz dziesiąty.

Przez większą część biegu maratońskiego na jego czele biegła dwójka zawodników. Andrzej Rogiewicz wraz z Rafałem Czarneckim szybko wypracowali sobie przewagę nad rywalami i wiadomo było, że sprawa zwycięstwa rozegra się pomiędzy nimi. W końcówce biegu Rogiewicz zwiększył tempo i na 40 km wypracował sobie minutę i 15 sekund przewagi. Choć Czarnecki na ostatnim etapie zdołał trochę odrobić, to jednak Andrzej Rogiewicz jako pierwszy minął linię mety na Stadionie Śląskim. Czas zwycięzcy to 2:26:40. Rafał Czarnecki finiszował z wynikiem 2:27:17. Jako trzeci na mecie zameldował się Robert Bojdoł (2:48:43).

Od początku zaczęliśmy mocno z kolegą Czarneckim. Wiedziałem, że będą podbiegi i zbiegi, a trasa jest mocno selektywna, więc starałem się trochę tonować moją ambicję. Nie miałem kryzysu, wszystko ładnie się układało. W trakcie biegu mogłem rozmawiać z panią, która mnie supportowała na rowerze. Bardzo jej dziękuję za wsparcie na trasie. W drugiej części dystansu trochę zwolniłem bo ta część biegu była naprawdę ciężka. Najtrudniejszy był chyba 37 kilometr, gdzie był około kilometrowy podbieg – dzielił się wrażeniami Andrzej Rogiewicz.

W rywalizacji kobiet od początku biegu mocne tempo dyktowała Patrycja Włodarczyk. Triumfatorce sprzed roku przez pierwsze 10 km tempa próbowała dotrzymać Chorwatka Marija Vrasić, potem Włodarczyk biegła już samotnie. Zawodniczka z Jaworzna wygrała zdecydowanie, osiągając czas na mecie 3:00:36. Druga na mecie była Chorwatka, która do zwyciężczyni zaliczyła równo 5 minut straty. Trzecią zawodniczką PKO Silesia Marathon została Lidia Czarnecka (3:07:28).

– Po raz drugi z rzędu udało mi się wbiec na Stadion Śląski jako pierwsza kobieta, a w sumie to mój czwarty tutaj wygrany maraton. Nie udało się pobić mojego rekordu, ale już w połowie trasy wiedziałam że nic z tego nie będzie. Skupiłam się więc na wygranej, to się udało więc bardzo się cieszę. A rekord zostawiam sobie na przyszły rok. Wspaniałe wrażenia i wspaniała atmosfera więc z pewnością tu wrócę – mówiła na mecie Patrycja Włodarczyk.

W biegu na dystansie półmaratonu najszybszym zawodnikiem okazał się Paweł Kosek, który na mecie osiągnął wynik 1:13:09. Na drugim miejscu rywalizację ukończył Damian Drożdż (1:14:21), a na trzecim Martin Sobota (1:17:02). Najszybszą zawodniczką półmaratonu została Katarzyna Golba z wynikiem 1:24:31. Kolejne miejsca na podium zajęły Barbara Żakowiecka (1:25:49) oraz Monika Nawrat (1:29:25).

Pełne wyniki 10. PKO Silesia Marathon

 

GD

Fot. PKO Silesia Marathon