Półmaraton w Ołomuńcu: Rachik i Fisikovici znów najlepsi! Słaby występ Brzezińskich

Włoch Yassine Rachik znów błysnął na biegu z cyklu EuroHeores. Tym razem po raz trzeci w tym roku nie dał szans rywalom i zdecydowanie wygrał wczorajszy jubileuszowy półmaraton w Ołomuńcu wyróżniony złotą odznaką IAAF. W jego ślady poszła Mołdawianka Lilia Fisikovici, chociaż o zwycięstwo musiała mocno powalczyć. Błażej i Aleksandra Brzezińscy startu w Ołomuńcu raczej nie zaliczą do udanych.

Rachik wciąż jest w gazie

Podobnie jak w poprzednich dwóch półmaratonach z cyklu EuroHeroes, które  odbyły się w Karlowych Warach i Czeskich Budziejowicach rywalizację mężczyzn na trasie 10. Mattoni Olomouc Half Marathon zdominował Yassine Rachik. Reprezentant Włoch znów z łatwością oderwał się od reszty zawodników i samotnie mknął do mety. Przed biegiem zapowiadał walkę o wynik 1:02, ale już pierwsze kilometry wskazywały, że o takim czasie Rachik mógł raczej pomarzyć.

W szybkim bieganiu wczoraj w Ołomuńcu na pewno nie pomagała wysoka temperatura. Mimo, że start zaplanowano na godzinę 19:00, to powietrze wciąż było bardzo mocno nagrzane. Mogło mieć to wpływ na słabszą postawę niektórych zawodników.

Włoch jednak zaprezentował się z bardzo dobrej strony i ostatecznie jako pierwszy w historii projektu EuroHeroes wygrał trzy kolejne biegi zaliczane do cyklu. Do mety dotarł z wynikiem 1:04:26. Po biegu 25-latek podkreślił, że sobotni start kosztował go wiele sił. – Ciężko biegło się samotnie, zwłaszcza w takim upale – ocenił.

Kolejny na mecie Roman Romanienko z Ukrainy stracił do lidera prawie półtorej minuty. Podium uzupełnił Irlandczyk Paul Pollock, który finiszował z czasem 1:06:12.

Na dziesiątym miejscu z czasem 1:11:01 bieg zakończył Błażej Brzeziński– Półmaraton w Ołomuńcu pokazał mi, że po formie którą budowałem całą zimę do kwietniowego maratonu we Wiedniu nie ma ani śladu – podsumował swój start biegacz z Bydgoszczy. – Cóż mogę powiedzieć o rezultacie? W takim i lepszym tempie niejednokrotnie pokonywałem „trzydziestki” w przygotowaniach do maratonu. Jednak dla mnie największym pozytywem na chwilę obecną jest to, że ta cholerna łydka, przez którą zmarnowałem pierwszą część sezonu, ma się dobrze – dodał.

Fisikovici wydarła zwycięstwo

Rywalizacji kobiet od początku ton nadawała Brytyjka Stephanie Twell. Szybko objęła prowadzenie, ale w drugiej części dystansu wyraźnie opadła z sił. Słabość liderki wykorzystała Lilia Fisikovici, liderka rankingu EuroHeroes.

Na trasie starałam się trzymać Stephanie, ale już na ósmym kilometrze nie czułam się najlepiej, dlatego wyraźnie odstawałam. W okolicy 12 kilometra odzyskałam kontakt z Brytyjką, a w końcówce zdołałam przyspieszyć i wygrać. Jestem bardzo szczęśliwa ze zwycięstwa – powiedziała na mecie Lilia Fisikovi, która podobnie jak Rachik również jako pierwsza wygrała trzy biegi EuroHeroes pod rząd. Jej czas na mecie w Ołomuńcu to 1:13:32.

Kolejne miejsca na podium w Ołomuńcu zajęły Ukrainki. Druga z wynikiem 1:14:35 finiszowała Olga Kotovska, a trzecie miejsce wywalczyła Daria Michaiłowa (1:14:57). Mocny bieg w pierwszej części dystansu kosztował Twell bardzo dużo sił. Ostatecznie Brytyjka do mety dotarła jako piąta z czasem 1:15:57. Aleksandra Brzezińska z wynikiem 1:16:35 była siódma.

Do mety półmaratonu w Ołomuńcu dobiegło 6481 zawodników, wśród nich 82 biegaczy z Polski. Ponad 3,5 tysiąca uczestników zgromadził towarzyszący imprezie głównej bieg rodzinny dm family run bez pomiaru czasu.

Wśród biegaczy amatorów z Polski najszybszy był Przemysław Bogacz ze Szczecina, który uzyskał czas 1:24:30. Drugą Polką na mecie po Aleksandrze Brzezińskiej była Maria Bahranowska z wynikiem 1:35:21.

We wrześniu ostatni bieg EuroHeroes

Sobotni półmaraton w Ołomuńcu to trzeci tegoroczny bieg z cyklu EuroHeroes, który jest wspólnym projektem RunCzech i European Athletics. Służy wspieraniu i promocji biegaczy z krajów europejskich, dlatego w biegach w Karlowych Warach, Czeskich Budziejowicach, Ołomuńcu i Uściu nad Łabą nie startują m.in. zawodnicy z Afryki.

Ostatnią imprezą w cyklu EuroHeroes w 2019 roku będzie Mattoni Usti nad Labem Half Marathon zaplanowany na 21 września.

red