DOZ Maraton Łódź z nowym organizatorem. „Chcemy zwiększyć liczbę uczestników łódzkiego maratonu”

Jakiś czas temu poznaliśmy termin 9. DOZ Maraton Łódź, a teraz na specjalnej konferencji prasowej nowi organizatorzy imprezy przedstawili szczegóły kwietniowego wydarzenia. Zmiany, zmiany, zmiany… tak można podsumować zapowiedzi osób odpowiedzialnych za imprezę, którzy chcą ją uatrakcyjnić i tym samym przyciągnąć na start rekordową liczbę uczestników.

Zmiany w formułach biegów

Wkrótce ruszą zapisy do imprezy, w której wystartować ma rekordowa w swojej dziewięcioletniej historii liczba uczestników. Wpisowe dla maratończyków, którzy 7 kwietnia 2019 r. pobiegną ulicami Łodzi, do 30 listopada wynosić będzie jedynie 79 zł.

Przyszłoroczna edycja DOZ Maraton Łódź przyniesie kilka ważnych zmian w formule biegów. Nie będzie półmaratonu, z kolei miejsce sobotniego biegu na 5 km zajmie ponownie niedzielny bieg na dystansie 10 km, który wystartuje równolegle z maratonem. Wzorem poprzedniej edycji imprezy, dystans maratoński będzie można pokonać również na raty w ramach sześcioosobowych sztafet Ekiden. W sobotę poprzedzającą DOZ Maraton Łódź oraz bieg na 10 km, tradycyjnie rozegrane zostaną zawody dla dzieci i młodzieży Kids Run. W programie imprezy jak co roku odbędą się targi Expo oraz rodzinny piknik zdrowotny.

Nowi organizatorzy DOZ Maraton Łódź

Zmiany w formule biegów to niejedyna nowość. Realizacja imprezy powierzona została osobom związanym z łódzkim środowiskiem sportowym, które z powodzeniem od lat tworzą inne wydarzenia biegowe, m.in. Bieg Ulicą Piotrkowską czy Bieg Trzech Króli. – Cieszymy się, że nasza praca została zauważona i teraz będziemy odpowiedzialni za kreację i wizerunek DOZ Maratonu Łódź.  – mówi Jacek Chmiel, nowy dyrektor imprezy.

Dotychczas DOZ Łódź Maraton był obok PZU Maratonu Warszawskiego, PZU Półmaratonu Warszawskiego, PKO Poznań Maratou i Gdynia Półmaratonu biegiem wyróżnionym certyfikatem IAAF Road Race Bronze Label. Przyszłoroczna edycja łódzkiego maratonu jednak nie będzie spełniała wymogów tej odznaki. – Jeśli przez najbliższe 2-3 lata uda nam się zwiększyć frekwencję na maratonie do 5-6 tysięcy uczestników to powrócimy do tego tematu. Oczywiście zaprosimy na start szybkich biegaczy z Elity, ale nie będziemy starali się spełnić wymogów dla biegu IAAF Road Race Bronze Label. Teraz priorytety są inne, chcemy przede wszystkim skupić się na zwiększeniu liczby uczestników łódzkiego maratonu – powiedział nam Jacek Chmiel. Wtóruje mu Robert Blesiński, odpowiedzialny za PR i promocję 9. DOZ Maraton Łódź. – Dla nas organizacja tak dużego przedsięwzięcia to ogromne wyzwanie. Wierzymy głęboko, że uda nam się namówić do startu większą niż w poprzednich latach liczbę biegaczy, a proponowana przez nas formuła imprezy spełni ich oczekiwania – podkreślił.

Jak tłumaczy Michał Drelich, szef Agencji Sport Evolution, która dotychczas była organizatorem łódzkiego maratonu powodem zmiany był  brak zgodności co do wizji rozwoju tej imprezy. – Odstąpienie od projektu nie było decyzją łatwą, bo w ciągu tych minionych 7 lat udało nam się zbudować liczącą się w kraju imprezę biegową, w której co roku brało udział kilka tysięcy biegaczy z kraju i ze świata. – powiedział nam Michał Drelich. – Łódź Maraton jest pierwszym biegiem w Polsce certyfikowanym przez IAAF. W Łodzi byliśmy też świadkami wspaniałych pojedynków sportowych i prób bicia rekordów trasy i Polski przez Karolinę Jarzyńską. W ramach DOZ Maratonu dwa razy zorganizowaliśmy też Mistrzostwa Polski PZLA. Przede wszystkim jednak mamy poczucie, że w ogromnym stopniu przyczyniliśmy się do rozwoju rynku biegowego w Łodzi. Przy okazji tego projektu mieliśmy też okazję poznać i współpracować ze wspaniałymi ludźmi – za ich wsparcie i zaangażowanie serdecznie dziękujemy. Nowym organizatorom życzymy powodzenia. – dodał.

DOZ Maraton Łódź

Prace nad wytyczeniem trasy maratonu trwają. Organizatorzy zadbają, aby po raz kolejny była ona zarówno szybka, jak i atrakcyjna dla biegaczy. Uczestnicy startujący na dystansie 42 km 195 m (indywidualnie i w sztafetach) wyruszą na ulice Łodzi 7 kwietnia 2019 r. punktualnie o godz. 9:00 razem z zawodnikami i zawodniczkami, którzy będą mieli do pokonania dystans 10 km. Wszyscy będą finiszowali w Atlas Arenie.

Bezpłatne treningi i Puchar DOZ Maratonu Łódź

Organizatorzy zapraszają na wspólne treningi, przygotowujące do kwietniowego eventu. Bezpłatne zajęcia DOZ Drużyny odbywać się będą dwa razy w tygodniu, w środy i niedziele, w Parku na Zdrowiu. Pierwszy trening już 4 listopada o godz. 9:00. Zajęcia prowadzić będzie m.in. Joanna Chmiel – specjalistka biegów długodystansowych, była mistrzyni Polski, zwyciężczyni maratonów w Las Vegas w 1998 i 2000 roku. Uczestnicy zajęć zostaną podzieleni na 3 grupy – początkującą, średnio zaawansowaną i zaawansowaną.

Wszystkich, którzy jak najlepiej chcą przygotować się do startu w kwietniowym DOZ Maratonie Łódź organizatorzy zapraszają także – po dwuletniej przerwie – do udziału w Pucharze DOZ Maratonu Łódź, cyklu pięciu imprez biegowych rozgrywanych raz w miesiącu na dystansach od 5 do 25 km. Zawody odbywać się będą w Arturówku i na terenie Lasu Łagiewnickiego. Po każdym biegu przyznawane będą punkty. Osoby, które na koniec cyklu zgromadzą ich najwięcej, otrzymają pamiątkowe puchary.

Kalendarz biegów o Puchar DOZ Maratonu Łódź przedstawia się następująco:

  • 18 listopada 2018 – bieg na 5 km
  • 16 grudnia 2018 – bieg na 10 km
  • 20 stycznia 2019 – bieg na 15 km
  • 17 lutego 2019 – bieg na 20 km
  • 17 marca 2019 – bieg na 25 km

Organizatorzy 9. DOZ Maratonu Łódź, chcąc uatrakcyjnić imprezę i przyciągnąć większą liczbę uczestników, podjęli decyzję o zwiększeniu liczby kategorii branżowych m.in. (zawody mundurowe, prawnicy, nauczyciele, lekarze, małżeństwa), w których będą rywalizować zawodnicy królewskiego dystansu. Najlepsi w tych kategoriach zostaną uhonorowani pamiątkowymi pucharami. – Jest to jeden z naszych pomysłów na wyższą frekwencję. Wprowadziliśmy taką formułę w innych biegach, które organizujemy i widzimy, że przynosi to pozytywny efekt – tłumaczy Jacek Chmiel, dyrektor DOZ Maratonu Łódź.

Biegam – Pomagam

Hasłem przewodnim 9. edycji DOZ Maratonu Łódź jest „MOC biegania”. Mocy zawodnikom dodawać będą na trasie m.in. uczestnicy ponad 50 punktów kibicowania (szkolnych, firmowych i muzycznych), którzy zadbają o atrakcyjną i głośną oprawę oraz żywiołowy doping.

DOZ Maraton Łódź

Mocnym akcentem imprezy ma być charytatywna akcja „Biegam – Pomagam”, w ramach której każdy uczestnik DOZ Maratonu Łódź, już na etapie rejestracji do biegu, będzie miał możliwość dobrowolnego przekazania dodatkowej finansowej cegiełki. Wszystkie ofiarowane przez biegaczy – darczyńców charytatywne wpłaty, posłużą na ufundowanie budowy dedykowanej osobom starszym strefy ćwiczeń przed Centrum Aktywnego i Zdrowego Seniora przy ul. Szpitalnej 6 w Łodzi. Akcji „Biegam – Pomagam”, jak co roku, patronuje DOZ Fundacja dbam o zdrowie, której misją jest pomoc seniorom w zachowaniu dobrego zdrowia i zachęcanie do aktywnego spędzania czasu.

Promocje i zniżki dla uczestników DOZ Maraton Łódź

Do końca bieżącego roku przedstawione zostaną dodatkowe atrakcje dla uczestników DOZ Maratonu Łódź. Zniżki na hotele, promocje w łódzkich restauracjach, darmowa komunikacja miejska czy bezpłatne wejścia do muzeów – to mają być argumenty dla tych, którzy będą kreślili swoje przyszłoroczne plany startowe. Magnesem ma być też niskie wpisowe. Poniżej prezentujemy tabelę opłat dla uczestników DOZ Maraton Łódź (dystans maratoński)

  • I termin – wpłata dokonana do dnia 30 listopada 2018 r. – 79 zł
  • II termin – wpłata dokonana w dniach 1 grudnia – 31 grudnia 2018 – 89 zł
  • III termin – wpłata dokonana w dniach 1 stycznia – 28 lutego 2019 r. – 100 zł
  • IV termin – wpłata dokonana w dniach 1 marca – 1 kwietnia 2019 r. – 120 zł
  • V termin – wpłata dokonana w biurze zawodów w dniach 5 – 6 kwietnia 2019 r. – 150 zł

Sponsorem tytularnym DOZ Maratonu Łódź, już dziewiąty rok z rzędu, jest spółka DOZ S.A. – Angażujemy się w DOZ Maraton Łódź od pierwszej jego edycji z pełnym przekonaniem, że jest to impreza, która ma olbrzymi potencjał rozwojowy i która śmiało może konkurować z innymi dużymi imprezami biegowymi w Polsce i zagranicą. Cieszy nas, że impreza nieustannie się rozwija i zyskuje coraz liczniejsze grono sympatyków. DOZ Maraton Łódź wpisuje się w realizowaną przez DOZ S.A misję troski o zdrowie. Poprzez maraton oraz imprezy towarzyszące promujemy zdrowie oraz zachęcamy do aktywnego, a tym samym zdrowego trybu życia – podkreśla Maciej Słomiński, dyrektor marketingu DOZ S.A.

DOZ Maraton Łódź ponownie wspiera Łódź, Miasto-Gospodarz. Zaangażowanie władz samorządowych to nie tylko pomoc finansowa, ale również wkład w przygotowanie trasy, a także bezpośrednia pomoc przy realizacji i zabezpieczeniu wydarzenia.

 

źródło: red na podstawie materiału DOZ Maraton Łódź