Złote Kolce 2018 dla Włodarczyk i Nowickiego. Biegacze też uhonorowani

Anita Włodarczyk oraz Wojciech Nowicki zwyciężyli w rankingu „Złote Kolce”, organizowanym od 1970 roku przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Przegląd Sportowy. Rekordzistka świata w rzucie młotem statuetkę odebrała już po raz dziewiąty, a siódmy z rzędu! Dla Nowickiego było to pierwsze takie wyróżnienie w karierze. Na podium stanęli także biegacze. Wśród pań na drugim miejscu uplasowała się Justyna Święty-Ersetic, a wśród panów drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Trenerem roku wybrany został wybrany Aleksander Matusiński, szkoleniowiec żeńskiej sztafety 4×400 metrów.

We wtorkowy wieczór w Centrum Olimpijskim PKOL odbyła się gala wręczenia statuetek Złotych Kolców, najbardziej prestiżowego rankingu w polskiej lekkoatletyce, organizowanego od 1970 roku. O miejscach w rankingu decydują punkty, które zawodnicy otrzymują za zajmowane miejsca na najważniejszych zawodach lekkoatletycznych (zarówno w sezonie letnim jak i halowym) w kraju i na świecie. Dodatkowe punkty można uzyskać za pobicie rekordów świata, Europy czy Polski, a także za wysokie pozycje na listach najlepszych wyników w sezonie.

Tegoroczny ranking zdominowali młociarze. Wśród pań po raz dziewiąty, a siódmy z rzędu zdobyła Anita Włodarczyk. Rekordzistka świata w rzucie młotem jest samodzielną liderką w liczbie zdobytych statuetek. Włodarczyk o dwa triumfy wyprzedza Królową Lekkoatletyki, zmarłą w czerwcu Irenę Szewińską, która siedmiokrotnie (również pod rząd!) zdobywała Złote Kolce w latach 1971-1977. Wśród panów laureatem został Wojciech Nowicki, dla którego jest to pierwszy triumf w rankingu PZLA i Przeglądu Sportowego.

W gronie nominowanych sportowców silną reprezentację stanowili biegacze, dla których był to bardzo udany sezon. Dzięki medalom m.in. Justyny Święty-Ersetic (złoto na 400 m), Sofii Ennaoui (złoto na 800 m), Adama Kszczota (złoto na 800 m), Marcina Lewandowskiego (srebro na 1500 m) oraz kobiecej sztafety 4×400 (złoto), polscy lekkoatleci na mistrzostwach Europy w Berlinie zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej.

Wspomniana Justyna Święty-Ersetic zajęła drugie miejsce w rankingu, wyprzedzając mistrzynię Europy w pchnięciu kulą – Paulinę Gubę. Święty-Ersetic odebrała także specjalny puchar przekazany przez Prezydenta RP dla najlepszego sportowca w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Decyzją Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki cenną nagrodę otrzymała właśnie dwukrotna mistrzyni Europy z Berlina.

Wśród panów drugie miejsce zajął Adam Kszczot. Dla mistrza Europy na 800 m to drugie podium w rankingu, w którym zwyciężył w 2014 roku. Trzecie miejsce przypadło Marcinowi Lewandowskiemu.

Trenerem roku został wybrany Aleksander Matusiński, szkoleniowiec pań ze sztafety 4×400 metrów. Mianem odkrycia sezonu uhonorowano Martynę Kotwiłę, która latem zdobyła medal mistrzostw świata do lat 20 oraz poprawiła ponad 50-letni rekord kraju juniorek na 200 m należący dotychczas do Ireny Szewińskiej. Sprinterka swoją nagrodę odebrała z rąk wybitnej płotkarki Teresy Sukniewicz, laureatki pierwszej edycji rankingu Złote Kolce. Paralekkoatletami roku zostali Lucyna Kornobys (pchnięcie kulą, rzut oszczepem i dyskiem) oraz Maciej Lepiato (skok wzwyż).

Nagroda w kategoria „Impreza Roku” powędrowała do Memoriału Kamili Skolimowskiej, który na trybunach Stadionu Śląskiego zgromadził ponad 41 000 widzów. W specjalnym sposób został uhonorowany także dziennikarz TVP Włodzimierz Szaranowicz. Miastem przyjaznym lekkoatletyce został Lublin, a w kategorii „Przyjaciel Lekkoatletyki” nagrodzono Tomasza Spodenkiewicza. Firma TAMEX odebrała podziękowania za modernizacje infrastruktury lekkoatletycznej.

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Tegoroczne nagrody przyznano po raz 49. a pierwszymi laureatami zostali w roku 1970 rekordzistka świata na 100 m przez płotki Teresa Sukniewicz i halowy mistrz Europy na 1500 m Henryk Szordykowski. Nagrodę przyznają wspólnie Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Przegląd Sportowy.