30. Bieg Niepodległości z rekordem frekwencji. Na mecie prawie 17 tysięcy uczestników

Ponad 17 tysięcy biegaczy stanęło na starcie 30. Biegu Niepodległości w Warszawie, aby w sportowy sposób uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Najszybszym zawodnikiem na dystansie 10 kilometrów został Kamil Karbowiak, który uzyskał czas 29:38. Wśród kobiet z wynikiem 33:06 triumfowała Anna Gosk. Bieg ukończyło 16 986 uczestników, co oznacza poprawienie ubiegłorocznego rekordu  frekwencji o ponad 1,9 tysiąca osób. Warszawski bieg jednak stracił palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o największą imprezę biegową w Polsce. To miano od dzisiaj należy do Poznańskiego Biegu Niepodległości, do mety którego dotarło dokładnie 22 525 biegaczy.

Przed startem zaplanowanym dokładnie na godz. 11:11, ponad 17 tysięcy biegaczy ubranych w białe i czerwone koszulki, tworząc „żywą” flagę odśpiewało hymn narodowy. W wydarzeniu udział wzięli zarówno biegacze, jak i miłośnicy nordic walking czy zawodnicy rywalizujący na wózkach. Symboliczny dystans 1918 metrów pokonali też najmłodsi, którzy wystartowali w „Mili Stulecia”.

Trasa biegu tradycyjnie już wiodła Al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Al. Niepodległości. Wzdłuż trasy w strojach z epoki ustawili się członkowie grupy rekonstrukcyjnej, a uczestników biegu ze swojego samochodu tradycyjnie pozdrawiał Józef Piłsudski. Start i metę zlokalizowano przy ul. Stawki, nieopodal Ronda Zgrupowania AK Radosław, gdzie na kilkudziesięciometrowym maszcie powiewa największa w Warszawie flaga narodowa.

Najszybszym zawodnikiem, który pokonał 10-kilometrowy dystans biegu głównego, okazał się Kamil Karbowiak. Zawodnik Kotwicy Brzeg na mecie zameldował się z czasem 29:38.

– Było z kim biegać, do stolicy zjechali najlepsi biegacze z kraju. Bieg dobrze rozegrałem taktycznie, poza tym niosła niesamowita atmosfera imprezy. Bardzo cieszę się z wygranej odniesionej w tak wyjątkowym dniu – powiedział nam Kamil Karbowiak.

Do ustanowienia rekordu trasy zabrakło jednak kilkunastu sekund. W dalszym ciągu należy do Arkadiusza Gardzielewskiego, który w 2011 roku finiszował w stolicy z wynikiem 29:26. Na drugim miejscu linię mety z wynikiem 29:43 minął Tomasz Grycko z Blizy Władysławowo. Trzecie miejsce zajął Jakub Nowak (Prefbet Śniadowo Łomża), uzyskując na mecie czas 29:47.

Najszybszą zawodniczką 30. Biegu Niepodległości została Anna Gosk pokonując dystans 10 km w czasie 33:06. Zawodniczka Podlasia Białystok od kilku tygodni prezentuje wysoką formę, zwyciężyła ostatnio m.in. zawody crossowe w Belgii na dystansie 5,5 km, Wojskowe Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych na dystansie 3 km a także Nocną Dyszkę w Gdańsku w ramach AmberExpo Półmaraton Gdańsk.

– Jestem dumna z tego, że jestem Polką. To było fantastyczne przeżycie być częścią tego wydarzenia. Co roku staram się uczcić na biegowo.  Przed startem wspólnie z uczestnikami biegu odśpiewaliśmy hymn Mazurka Dąbrowskiego. To coś pięknego i serce się radowało – relacjonuje swoje wrażenia z biegu Anna Gosk. – To zwycięstwo na długo zapadnie w mojej pamięci. Osiągnęłam swój najlepszy czas na dystansie 10 km w tym roku, co jak się później okazało jest nowym rekordem trasy wśród kobiet. Obsada elity biegu była niesamowicie mocna. Biegło mi się bardzo dobrze, pomimo dość mocno odczuwalnego wiatru do 5 km. Kibice licznie nas dopingowali, a w oddali było słychać pieśni patriotyczne – podkreśliła zawodniczka Podlasia Białystok.

Na drugim miejscu z wynikiem 33:47 finiszowała Monika Andrzejczak z MKL Szczecin, a na trzecim Katarzyna Kowalska z Vectry Włocławek (34:10).

W 30. Biegu Niepodległości wystartowało 17 003 osoby, z czego do mety biegu dotarło 16 986 uczestników. To aż o ponad 1,9 tysiąca osób więcej niż przed rokiem, gdy na mecie ustanawiając frekwencyjny rekord Polski w biegu ulicznym organizatorzy odnotowali 15 015 finiszerów.

Wyniki 30. Biegu Niepodległości

Mężczyźni:

1. Kamil Karbowiak 29:38

2. Tomasz Grycko 29:43

3. Jakub Nowak  29:47

Kobiety:

1. Anna Gosk 33:06

2. Monika Andrzejczak 33:47

3. Katarzyna Kowalska 34:10

Pełne wyniki 30. Biegu Niepodległości

GD

fot. Tomasz Kłosek/ www.warszawabiegnie.pl