46. Maraton Dębno ogłosił termin startu zapisów. „Postaramy się przyjąć wszystkich ubiegających się o Koronę Maratonów Polskich”

Organizatorzy Maratonu Dębno ogłosili wczoraj, że internetowe zapisy na przyszłoroczną 46. edycję biegu ruszą 1 stycznia o godzinie 15:00. – W ostatnich latach startowaliśmy z rejestracją na maraton w sylwestrową noc, ale postanowiliśmy jednak przesunąć ten moment o kilka godzin. Liczymy, że do godziny 15:00 wszyscy biegacze zainteresowani udziałem w naszym maratonie zdążą ochłonąć po zabawie  – mówi Stanisław Lenkiewicz, dyrektor Maratonu Dębno. 

Regulamin czeka na nowego burmistrza

Termin startu zapisów to jedyna pewna i oficjalna informacja udostępniona przez organizatorów 46. Maratonu Dębno. Szczegóły dotyczące przyszłorocznej imprezy określa regulamin, a ten póki co nie został jeszcze zaakceptowany przez władze miasta. Powodem takiego stanu rzeczy są wybory samorządowe, które wyłoniły nowego Burmistrza Dębna. Został nim Grzegorz Kulbicki, który ma na koncie wiele startów w biegach ulicznych. Ubiegłoroczny maraton w Dębnie ukończył w czasie 3:35:34.

Normalnie pewnie już byśmy udostępnili regulamin i wszystkie szczegóły, ale w tym roku sytuacja jest wyjątkowa. Czekamy, aż urząd obejmie nowy burmistrz miasta, do którego należy ostateczna akceptacja regulaminu imprezy. Bardzo zależy nam na tym, żeby zapoznał się ze wszystkimi szczegółami, tym bardziej że sam biega i zna doskonale nasz maraton choćby jako dwukrotny jego uczestnik – powiedział nam Stanisław Lenkiewicz, szef Maratonu Dębno.

Limit uczestników raczej bez zmian

Z limitem 2,5 tysiąca uczestników Maraton Dębno należy do jednych z najmniejszych w Polsce. Jego trasa prowadzi po 4 pętlach, z których dwie zlokalizowane są w mieście a pozostałe na trasie Dębno-Dargomyśl-Cychry-Dębno. Jak dowiedzieliśmy się raczej nie zanosi się na to, aby limit uczestników został zwiększony. – Właśnie dlatego, że w Dębnie biegamy po pętlach limit raczej utrzymamy taki sam jak w zeszłym roku.  Zwiększenie liczby biegaczy może spowodować, że zrobi się młyn i przełoży się na spadek komfortu biegu wszystkich uczestników. Chcemy tego uniknąć – zapewnia Stanisław Lenkiewicz.

W ubiegłym roku młyn zrobił się z zapisami. Przypomnijmy, że system rejestracyjny nie wytrzymał naporu chętnych i po kilku godzinach doszło do zablokowania całego systemu zgłoszeń i płatności.  – Pamiętając o ubiegłorocznych kłopotach z funkcjonowaniem systemu w tym roku wspólnie z firmą obsługującą przyjmowanie zapisów przeprowadzaliśmy jego testy. Otrzymaliśmy zapewnienie, że nie powinno być żadnych problemów i cały proces powinien przebiec szybko i sprawnie – mówi szef Maratonu Dębno.

Co z biegaczami walczącymi o Koronę Maratonów Polskich?

Już w maju organizatorzy Maratonu Dębno ogłosili, że 46. edycja imprezy odbędzie się 7 kwietnia 2019 roku. To jeden z 5 biegów obok Cracovii Maraton, Maratonu Warszawskiego, Poznań Maratonu i Wrocław Maratonu, które należą do Korony Maratonów Polskich. Aby otrzymać to wyróżnienie należy w ciągu 24 miesięcy ukończyć wszystkie pięć biegów. Jak podał ZIS Kraków, który koordynuje projekt korony w ubiegłym roku odznakę zdobyło 2656 biegaczy.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że spora część uczestników naszego maratonu startuje w Dębnie, aby skompletować kolejny bieg do Korony Maratonów Polskich. Zawsze do tych biegaczy podchodzimy z wielką życzliwością oraz uznaniem dla wyzwania, którego się podjęli. Staramy się iść na rękę i zapewniać im miejsca startowe. W ubiegłym roku prawie wszyscy, którzy się zgłosili zostali przez nas zaakceptowani – mówi biegowe.pl Stanisław Lenkiewicz. – Nie inaczej będzie w tym roku. Dołożymy wszelkich starań, aby znalazły się miejsca na liście startowej dla osób ubiegających się o koronę, zwłaszcza dla tych biegaczy, którym do realizacji tego celu zostało ukończenie dwóch i mniej biegów. Póki co nie przewidujemy oddzielnej ścieżki zapisów dla tej grupy, zachęcamy do jak najszybszej rejestracji 1 stycznia. W razie wyczerpania się pakietów na bieg, w  uzasadnionych przypadkach będziemy mogli sięgnąć do puli miejsc rezerwowych – podkreśla szef Maratonu Dębno.

Najstarszy i najszybszy

Maraton Dębno to najstarszy bieg na dystansie 42,195km w Polsce. Jego pierwsza edycja odbyła się 22 lipca 1969 roku.  Jak podaje organizator, jest to jeden z najszybszych maratonów w kraju. Średnia dziesięciu najlepszych wyników wśród kobiet wynosi 2:33:05,a wśród mężczyzn 2:11:30. Rekord maratonu wynoszący 2:09:57 ustanowił w 2013 roku Kenijczyk Kyeva Cosmas Mutuku, a wśród kobiet najszybciej pobiegła w 2003 roku Grażyna Syrek, która dotarła do mety w czasie 2:32:09. 

Dębno to miasto położone w województwie zachodniopomorskim zamieszkane przez niecałe 14 tysięcy mieszkańców.

md

fot. Marek Pereć