7. PKO Białystok Półmaraton podał datę biegu

7. edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu ulicznego w Polsce wschodniej odbędzie się 5 maja 2019 roku. Oznacza to, że impreza została zaplanowana o jeden majowy weekend wcześniej, niż w tym roku. Organizatorzy zapowiadają, że wkrótce uruchomią zapisy na bieg. Półmaraton w stolicy Podlasia zalicza się do cyklu Korony Polskich Półmaratonów, który skupia 11 największych w kraju biegów na dystansie 21,097km.

– Rezerwujcie sobie czas w maju, a konkretnie 5 maja. To data 7. edycji naszego półmaratonu – informuje Grzegorz Kuczyński, szef Fundacji Białystok Biega. – Najlepiej przyjedźcie do nas na majówkę. Podlasie jest takie piękne! – zachęca.

Biegowa majówka w Białymstoku rozpocznie się od sobotniego Biegu Śniadaniowego, w którym uczestniczyć będą mogli wszyscy chętni, a tzw. tempo konwersacyjne sprzyjać będzie zwiedzaniu miasta. Po południu szansę startu otrzymają najmłodsi uczestniczący w Junior City Run, którzy mocno dopingowani i wspierani przez swoich rodziców będą bawić się bieganiem na kilku dystansach – 100m, 600m oraz 1 km.  Biegi przeznaczone będą dla dzieci w wieku od 2 do 15 roku życia i prowadzone będą w formie zabawy, bez rywalizacji.

W niedzielę w Białymstoku równolegle odbędą się dwa biegi. Bieg główny na dystansie półmaratonu oraz City Run na dystansie 5 kilometrów. W tym roku organizatorzy przygotowali 4 tysiące pakietów startowych dla startujących w połówce i tysiąc dla uczestników piątki. Jeszcze nie wiemy, jakie limity miejsc będą obowiązywać w przyszłym roku.

Zainteresowanie nie słabnie

Zainteresowanie biegiem organizowanym przez Fundację Białystok Biega rośnie praktycznie od pierwszej edycji, która odbyła się w 2013 roku. Linię mety premierowego półmaratonu minęło wówczas 603 biegaczy, rok później liczba sklasyfikowanych wzrosła do 940, a w 2015 roku po raz pierwszy białostocki półmaraton pokonało ponad tysiąc uczestników, a dokładnie 1294. W ciągu ostatnich trzech lat byliśmy świadkami efektownego wzrostu frekwencji aż do aktualnego rekordu, który wynosi 3212 uczestników. Dokładnie tyle osób dobiegło do mety tegorocznej edycji.

Białostocka perła w Koronie

PKO Białystok Półmaraton od swojej drugiej edycji jest wśród biegów zaliczanych do Korony Półmaratonów Polskich. To odznaka, którą Polskie Stowarzyszenie Biegów przyznaje biegaczom, którzy w roku kalendarzowym dotrą do mety co najmniej 5 z 11 biegów w całej Polsce. Aby otrzymać Koronę biegacze muszą ukończyć:

• co najmniej jeden z czterech półmaratonów: PZU Półmaraton Warszawski, PKO Poznań Półmaraton, PKO Wrocław Nocny Półmaraton, PZU Cracovia Półmaraton (Kraków)
• co najmniej jeden z trzech półmaratonów: PKO Białystok Półmaraton, Półmaraton Toyota Wałbrzych, Półmaraton PHILIPS Piła;
• co najmniej jeden z czterech półmaratonów: Gdynia Półmaraton, Półmaraton Słowaka (Grodzisk Wlkp.), Bieg Lechitów (Gniezno), Półmaraton Ślężański.

Takie zasady obowiązywały w 2018 roku. Do końca roku powinno być jasne, czy PSB dokona zmian w regułach przyznawania odznaki w przyszłym roku.

Rekord trasy PKO Białystok Półmaratonu wynosi 1:05:02 i został uzyskany w tym roku przez Kenijczyka Hillarego Kiptuma Maiyo.  Najszybszą kobietą w historii biegu była Iryna Somova, która w 2016 roku dobiegła do mety z wynikiem 1:13:32.

Fundacja Białystok Biega oprócz półmaratonu organizuje również w czerwcu sztafetę maratońską Electrum Ekiden, cykl biegów przeszkodowych Hero Run, a także wrześniowe biegi uliczne na dystansie 5 i 10km.

red