Deszczowy CITY TRAIL w Olsztynie i test zmodyfikowanej trasy w Gdyni

CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden to cykl biegów przełajowych organizowanych w dziesięciu polskich miastach. W pierwszy weekend listopada odbyły się dwie imprezy wchodzące w skład cyklu – nad Jeziorem Długim w Olsztynie oraz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w Gdyni. Obie na dystansie 5 km.

Olsztyn w deszczu

Biegacze deszczu się nie boją! A wręcz może on być sprzymierzeńcem. Take wnioski można wyciągnąć z sobotniego biegu w Olsztynie. Zwycięstwo odniósł – po raz drugi w edycji – Paweł Pszczółkowski. Wśród kobiet triumfowała debiutująca w cyklu – Justyna Jelska. Zawody ukończyły 403 osoby.

Zwycięzca biegu – Paweł Pszczółkowski minął linię mety w czasie 16:31, zbliżając się przy tym do swojego rekordu trasy. – To był trochę niepewny start, bo tydzień temu brałem udział w Biegu Warciańskim w Kole, na którym bardzo mi zależało. Niestety tamten bieg mi nie wyszedł, dlatego dzisiaj biegłem trochę asekuracyjnie pierwszą część dystansu. Trasa była mokra, trochę śliska, natomiast patrząc na wyniki widać, że dało się szybko pobiec. Moim celem było wygranie biegu, ale chłopaki się nie oszczędzali, na całej trasie coś się działo i dopiero na ostatnich 500-metrach zdobyłem przewagę nad drugim na mecie Dawidem Worobcem – mówił po biegu zwycięzca. – Ten dzisiejszy bieg pokazuje, że wszystko siedzi w głowie. Po jednym starcie nie można stwierdzić braku formy.

Paweł ma na koncie już dwa wygrane biegi i bardzo realne szanse na powtórzenie sukcesu z poprzedniej edycji, czyli zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu.

Drugie miejsce w sobotnim biegu wywalczył wspomniany już Dawid Worobiec (16:36), a jako trzeci na mecie zameldował się Konrad Nosarzewski (16:50).

Wśród kobiet najszybszą z czasem 19:56 okazała się Justyna Jelska, która startowała w CITY TRAIL po raz pierwszy. Tuż za nią na metę wbiegły Kamila Pawłowska (20:00) i jako trzecia – 16-letnia Julia Pętlicka (20:16).

Nieodłącznym elementem cyklu są zawody dla dzieci i młodzieży. Mimo deszczu w CITY TRAIL Junior pobiegło łącznie 156 dzieci.

CITY TRAIL

Jeden z olsztyńskich biegaczy – Paweł Bącik sam brał udział w poprzednich edycjach CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Tym razem z powodu kontuzji wcielił się w rolę kibica, przyprowadzając na bieg swoje córki. – Kiedyś ja biegałem i dziewczyny mi kibicowały,  teraz same startują. Cieszę się, że nie muszę namawiać córek do aktywności. Jest wręcz przeciwnie – od dwóch tygodni z niecierpliwością czekały na te dzisiejsze zawody. Deszcz nie był żadnym problemem.  Mamy zamiar być także na kolejnych biegach, bo dziewczynkom bardzo zależy na medalach, które otrzymuje się na koniec edycji. Bardzo się cieszę, że zaraziłem je swoją pasją i że wspólnie możemy spędzać czas w naturze, na świeżym powietrzu, w okolicach lasu – podkreślił.

Kolejne zawody CITY TRAIL w Olsztynie odbędą się: 1 grudnia, 5 stycznia, 9 lutego i 9 marca.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Olsztynie
Test trasy w Gdyni

Rywalizacja w Trójmieście jest wyjątkowa, bowiem została podzielona na dwie lokalizacje – trzy imprezy sezonu odbywają się w Gdańsku, a trzy w Gdyni. Pierwszy bieg edycji 2018/2019 był zorganizowany w październiku w Gdańsku. Niedzielne zawody odbyły się w Gdyni – na nieco zmodyfikowanej trasie. Zwycięzcami zostali triumfatorzy klasyfikacji generalnej poprzedniej edycji – Łukasz Kujawski i Ewelina Paprocka, którzy tym sam zostali rekordzistami trasy.

Łukasz Kujawski pokonał urozmaicone 5 km w czasie 16:17. Jako drugi linię mety minął Robert Sadowski (16:48), a trzecim zawodnikiem na mecie był Marcin Miszewski (17:03).

Ewelina Paprocka uzyskała czas 18:52. To już druga wygrana zawodniczki z Nowej Wsi Lęborskiej w trwającej edycji CITY TRAIL w Trójmieście. – Wczoraj startowałam w biegu Sambora w Tczewie i dzisiejszy bieg chciałam potraktować treningowo. Końcówka trasy, czyli nowy fragment, była mocno pod górkę, ale dałam z siebie wszystko i jestem zadowolona z wyniku – skomentowała tuż po biegu.

Drugie miejsce zajęła wracająca do wysokiej formy po urodzeniu dziecka żona zwycięzcy – Monika Kujawska (19:38), a na trzeciej pozycji znalazła się Magdalena Dias (20:03).

W niedzielnych zawodach wystartowały 424 osoby. Dodatkowo w biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 157 uczestników.

CITY TRAIL

Kacper Bieszke najszybszy z zawodników w kategorii 13-15 lat bierze udział w CITY TRAIL od trzech sezonów. Mimo młodego wieku, 15-letni zawodnik ma na swoim koncie niemałe osiągnięcia. W tym roku zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Polski do lat 16. w sztafecie szwedzkiej oraz był ósmym zawodnikiem Mistrzostw Polski w biegu na 600 metrów w swojej kategorii wiekowej (U16).Trasa jest w tym roku fajna, ale o wiele trudniejsza niż poprzednio. Dzisiaj zaczęliśmy biec we trójkę, w połowie dystansu wyszedłem na prowadzenie. Nie skupiałem się na wygranej, biegłem na ile miałem sił, ale jestem zadowolony z wyniku. W tym tygodniu kończę roztrenowanie i wracam do regularnych treningów w SKLA Sopot z moim trenerem Ryszardem Urbankiem – powiedział po biegu Kacper.

Kolejne zawody odbędą się: 2 grudnia (Gdańsk), 6 stycznia (Gdynia), 10 lutego (Gdańsk) i 10 marca (Gdynia).

Pełne wyniki CITY TRAIL w Gdyni

Warto wspomnieć, że po zakończeniu części sportowej w każdej lokalizacji zorganizowana będzie ceremonia kończąca cykl, podczas której wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegną w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych zawodników.

Poza Olsztynem i Trójmiastem, cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden tworzą: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Najbliższe zawody odbędą się 10 listopada w Warszawie oraz 11 listopada w Lublinie i Łodzi – te dwa ostatnie będą to Biegi Niepodległości CITY TRAIL, z pamiątkowymi medalami oraz wyjątkową oprawą. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

 

mat.pras

Fot. Olsztyn – Kacper Kirklewski