Fantastyczne wyniki kobiet podczas CITY TRAIL w Poznaniu i Bydgoszczy

Trzecia kolejka przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden rozpoczęła się mocnym akcentem. Podczas weekendowych biegów – w Poznaniu i Bydgoszczy padły dwa znakomite wyniki – w sobotę Malwina Misjan pokonała 5-kilometrową trasę nad jeziorem Rusałka w czasie 16:53. W niedzielę w Bydgoszczy Aleksandra Brzezińska ustanowiła absolutny kobiecy rekord cyklu – 16:18!

Poznań

To się nazywa progres! Trzeci bieg i trzeci rekord trasy! Malwina Misjan po raz kolejny zaskakuje podczas biegu CITY TRAIL. Sobotni wynik zawodniczki z Gorzowa Wielkopolskiego – 16:53 oznacza, że weszła do grona najlepszych biegaczek w siedmioletniej historii cyklu i jako trzecia „złamała” barierę 17 minut. Wcześniej ta sztuka udała się kilkukrotnie Aleksandrze Brzezińskiej w Bydgoszczy (o której więcej poniżej) oraz Dominice Napieraj we Wrocławiu. Sobotni rezultat jest o 13 sekund lepszy niż uzyskany przez Malwinę nad Rusałką przed miesiącem.

– Zupełnie nie planowałam tego wyniku. Jeszcze do mnie to nie dociera – mówiła na mecie rozemocjonowana zwyciężczyni czwarta zawodniczka ubiegłotygodniowych Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. – Przed tygodniem byłam tuż za podium mistrzostw Polski i choć niewiele zabrakło do medalu, to jestem zadowolona z tego startu. Polubiłam przełaje w ubiegłym roku, kiedy zaczęłam startować w CITY TRAIL. Ta trasa bardzo mi odpowiada. Jest urokliwa i szybka. W tym roku przede mną jeszcze jeden bieg – za tydzień na 10 km. Liczę na rekord życiowy. Później czas na roztrenowanie – dodała.

Malwina Misjan - CITY TRAIL

Drugą na mecie była zaledwie 16-letnia Oliwia Wawrzyniak (17:34), a trzecie miejsce wywalczyła Anna Wójcik (17:58).

Wśród mężczyzn trzecie zwycięstwo w edycji odniósł Łukasz Nowak, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w chodzie sportowym, olimpijczyk z Londynu. Jego czas to tym razem 15:34. Drugie miejsce wywalczył Mateusz Goleniewski (15:44), a trzeci był Tomasz Przybylak (15:48).

Biegi CITY TRAIL charakteryzują się szerokim wachlarzem uczestników – przyciągają zarówno znakomitych biegaczy, często medalistów krajowych mistrzostw, ale z drugiej strony chwalą je sobie także osoby biegające zupełnie rekreacyjnie.

– Biegłem dzisiaj już trzeci raz w trwającej edycji. Mieszkam blisko Rusałki, lubię to miejsce, mam do niego sentyment, ponieważ jako dziecko przychodziłem tutaj z dziadkami. Teraz przychodzę pobiegać. Mam za sobą kilka maratonów, ale ostatnio biegam rzadziej – raz w tygodniu. Dystans 5 km jest według mnie optymalny dla amatorów – idealny na poprawę samopoczucia – podkreślił po zawodach jeden z biegaczy – Waldemar Męczyński.

W sobotnim biegu uczestniczyło 831 osób. W rywalizacji dziecięco-młodzieżowej wzięło udział blisko 300 młodych sportowców. Warto przypomnieć, że w tym roku po raz pierwszy w historii cyklu wprowadzono limit miejsc – w jednym biegu może pobiec maksymalnie 1000 zawodników.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Poznaniu

Kolejne zawody nad Rusałką odbędą się: 29 grudnia, 2 lutego i 2 marca.

Bydgoszcz

To nie kobieta, to rakieta!” – ten komentarz jednej z biegaczek idealnie podsumowuje niedzielny wyczyn Aleksandry Brzezińskiej podczas CITY TRAIL w Bydgoszczy. Czas 16:18 na przełajowej, 5-kilometrowej trasie jest absolutnie fantastyczny. Poprzedni rekord Aleksandry wynosił 16:37. Warto wspomnieć, że przed tygodniem Ola zakwalifikowała się do udziału w grudniowych Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych w Tilburgu.

– Przed startem czułam, że mogę dziś pobić rekord trasy w Myślęcinku. Naprawdę miałam „pod nogą”, mimo mocnego treningu, w jakim jestem – w końcu Mistrzostwa Europy już za dwa tygodnie. Moje tegoroczne sukcesy są wynikiem wielu czynników: zdrowia, doświadczenia, ale najważniejsze jest to, że Błażej – mój trener i mąż – bardzo trafnie dobiera obciążenia treningowe do moich możliwości i trybu funkcjonowania. Nie trenuję wcale mocno, biegam ok. 60-70 km tygodniowo, a jak widać rezultaty są. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jeśli myśli się o jeszcze lepszym poziomie sportowym, to trzeba brać się do roboty. I do tego dążymy, ale stopniowo – podkreśla multimedalistka mistrzostw Polski. – W Tilburgu celuję w jak najlepszą lokatę w tym dniu. Jest to mój debiut na międzynarodowej seniorskiej imprezie. Mogę zagwarantować, że dam z siebie wszystko, a jaką to da lokatę to okaże się po biegu. Szczególnie, że zdaję sobie sprawę, że na starcie będzie wiele gwiazd lekkiej atletyki, takich jak Sifan Hassan, ze wspaniałym rekordem życiowym w półmaratonie 1:05:15.

Drugą na mecie była Marta Szenk (18:13), a trzecie miejsce wywalczyła Julia Afelt (18:54).

Wśród mężczyzn drugie zwycięstwo w edycji odniósł Bartosz Kotłowski. Jego czas to 15:40. Drugie miejsce zajął Krystian Szymański (15:50), a trzeci był Daniel Mikielski (15:59).

CITY TRAIL

Znakomite wyniki czołówki są emocjonujące dla kibiców, ale to także motywacja dla zawodników biegających nieco wolniej. – Oczywiście miło jest startować z tak dobrymi dziewczynami. Czasy zwycięzców to jakiś wyznacznik tego, jak szybko można na tej trasie biegać, ale trzeba liczyć siły na zamiary – wiem że dla mnie takie bieganie jest nieosiągalne  – mówiła po biegu jedna z uczestniczek – Magdalena Szyper. – Dzisiaj biegło mi się dobrze. Czas jest całkiem zadowalający, jak na miesięczną przerwę, którą miałam. Warunki sprzyjały – wiem, że na kolejnych zawodach możemy mieć znacznie gorszą nawierzchnia – dodała.

W niedzielnym biegu uczestniczyło 580 osób. W rywalizacji dziecięco-młodzieżowej wzięło udział blisko 300 młodych sportowców.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Bydgoszczy

Kolejne zawody w Myślęcinku odbędą się: 30 grudnia, 3 lutego i 3 marca.

Poza Poznaniem i Bydgoszczą w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Kolejne biegi odbędą się w sobotę, 1 grudnia w Olsztynie oraz w niedzielę, 2 grudnia w Trójmieście i Łodzi. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

 

mat.pras