Galińska przyspiesza. 13-latka druga w Pucharze Bielan!

Przed rokiem trzecia, a w tym roku druga – taki jest bilans dwóch ostatnich startów 13-letniej zaledwie Elizy Galińskiej w Pucharze Bielan. Wczoraj zawodniczka UKS Filipides Teresin pokonała 5 kilometrową trasę w czasie 17:29. Do pierwszej na mecie Ewy Jagielskiej straciła tylko 15 sekund.

Wczorajsze zawody między blokami warszawskiego osiedla Chomiczówka odbyły się w iście wiosennej aurze. Wielu uczestników zdecydowało się pobiec „na krótko”, a sceneria biegu była zupełnie inna niż jeszcze kilka lat temu, gdy na trasie biegu nie brakowało śniegu i lodu.

Za rok będzie pierwsza?

Wczoraj 13-letnia Eliza Galińska zdołała poprawić swój rekord życiowy na dystansie 5km i uzyskała czas 17:29. Oznacza to, że w porównaniu z ubiegłym rokiem pokonała trasę Pucharu Bielan ponad pół minuty szybciej.

Trzecia na mecie Sabina Jarząbek finiszowała z wynikiem 17:36.

Eliza Galińska to biegaczka, która już nieraz stawała na podium biegów ulicznych w kategorii Open.

W ubiegłym roku w styczniu zajęła trzecie miejsce w biegu o Puchar Bielan, gdzie uzyskała wynik 18:07, a w sierpniu na trasie półmaratonu z Błonia do Borzęcina była druga ze świetnym czasem 1:29:15.

Wczoraj Galińska wykorzystała świetne warunki do szybkiego biegania, jakie panowały w Warszawie. Podobnie jak Arkadiusz Gardzielewski, który Puchar Bielan wygrał po raz siódmy z rzędu. Zawodnik WKS Śląska Wrocław dodatkowo ustanowił nowy rekord trasy – 14:34.

– Forma sprawdzona, jest dobrze – podsumował swój start Arkadiusz Gardzielewski w mediach społecznościowych. – Na Bielanach biegałem już po raz siódmy, dlatego największą wartość ma dla mnie pobity o trzy sekundy rekord trasy – dodał.

Za nim na metę wpadł Adam Głogowski (14:59) oraz Mateusz Kondej (15:05).

Bieg Chomiczówki dla Jastrzębskiego

Na wysokim poziomie stała również rywalizacja w XXXVIII Biegu Chomiczówki, którego zwycięzca Kamil Jastrzębski pokonał dystans 15km w czasie 45:18. Poprawił tym samym o trzy sekundy rekord trasy należący od 2015 roku do Jakuba Nowaka.

Jako drugi finiszował Robert Głowala (45:56), a trzeci Emil Dobrowolski (46:10).

Wśród kobiet tryumfowała Dominika Stelmach z wynikiem 52:49.

– Wracam do gry – napisała po biegu. – Życiówka i wygrana z pełnej pracy 160km i 6h roweru. 10km po 3:32, a ostatnia piątka nieco szybciej (3:30). Lekko, łatwo i przyjemnie. A wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia – zauważyła.

Na drugim miejscu uplasowała się Monika Kaczmarek (53:38), a na trzecim Anna Łapińska (55:03).

Do mety obu wczorajszych biegów dotarło łącznie 2232 biegaczy.

Foto Elizy Galińskiej: Jakub Kacprzak
Pozostałe zdjęcia: Urząd Dzielnicy Bielany