Gdynia pobiegnie w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim

11 listopada na sportowo? W Gdyni to już tradycja. W tym roku gotowość startu w Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim zgłosiło prawie 7 300 osób, z czego ponad 5 100 ma zmierzyć się z dystansem 10 kilometrów. Dołączyć do wielkiego, biegowego święta będzie można jeszcze w piątek (15:00-20:00) i w sobotę (8:00-20:00) w biurze zawodów zlokalizowanym w hali lekkoatletycznej Gdyńskiego Centrum Sportu przy ul. Olimpijskiej 5.

Świętujemy na sportowo

Niedzielę na Skwerze Kościuszki zainauguruje, punktualnie o godzinie 9:00, młodzieżowy marsz nordic walking. Następnie na linii startu stawią się dorośli miłośnicy chodzenia z kijami, a po nich do rywalizacji przystąpią młodzieżowcy, dla których przygotowano następujące kategorie: starszak (1 km), młodzik (1,8 km) oraz junior (4 km). Najmłodsi, w Biegu Malucha, będą mieli do pokonania 150 metrów. Bieg główny zaplanowano na godzinę 15:00, a jego trasa tradycyjnie prowadzić będzie przez aleję Jana Pawła II, ulice: Waszyngtona, Wiśniewskiego, Wendy, Świętojańską oraz Bulwar Nadmorski. Start zawodów poprzedzi uroczyste odśpiewanie przez uczestników Mazurka Dąbrowskiego.

Na starcie nie zabraknie stałych bywalców cyklu PKO Grand Prix z Markiem Kowalskim na czele. Biegacz z Żukowa już dwukrotnie w tym roku stawał na podium gdyńskiej imprezy. Zarówno podczas Biegu Urodzinowego, jak i Europejskiego z PKO Bankiem Polskim zajmował on drugie miejsce. Wśród pań faworytkami wydają się być Ewelina Paprocka oraz Mariola Sudzińska, które przewodzą klasyfikacji generalnej.

Bieg Niepodległości Gdynia

Tym razem w Gdyni nie wystartują Tomasz Grycko oraz Angelika Mach, a więc triumfatorzy sprzed roku, którzy pokonali wówczas nie tylko rywali, ale również silny wiatr oraz mocno padający na finiszu deszcz. Przypomnijmy, że dwanaście miesięcy temu Narodowe Święto Niepodległości w stroju biegowym celebrowało ponad 6500 osób.

Zdobądź medal oraz koszulki

Nieprzerwanie od 2014 roku uczestnicy otrzymują w pakietach startowych koszulki: białą lub czerwoną, a następnie tworzą na starcie największą żywą flagę w północnej Polsce. Tym razem jednak biegacze będą mogli wrócić do domu z dwoma specjalnymi t-shirtami. Firma 4F na swoim stoisku, ulokowanym w biurze zawodów, będzie dystrybuować dedykowaną gdyńską koszulkę z limitowanej serii.

Natomiast po finiszu na Skwerze Kościuszki na uczestników czekać będą pamiątkowe medale. Tym razem będzie to trofeum zdobione trójwymiarową makietą  domu wójta Radtkego. Nagrody tegorocznego cyklu przedstawiają obiekty wzniesione w dekadzie, do których odnoszą się nazwy poszczególnych biegów. Dla najmłodszych uczestników przygotowano natomiast medale o tematyce marynistycznej. Tym razem znajdzie się na nich holownik. Czas osiągnięty w zawodach będzie można wygrawerować w miasteczku zawodów.

Mistrzowie biegania i kibicowania

Już po raz trzeci w tym roku, wzdłuż trasy funkcjonować będą strefy kibicowania gdyńskich szkół. Każda z dziesięciu placówek biorących udział w zabawie otrzyma swoje stanowisko na ul. Świętojańskiej, które może dowolnie przyozdobić. Poprzednie edycje konkursu udowodniły, że uczniowie mają fantastyczne pomysły: biegaczy dopingowała „Wesoła Gromadka Kubusia Puchatka” czy chociażby cheerleaderki.

O wyborze „Mistrza Kibicowania” zadecyduje liczba głosów oddanych przez zawodników biorących udział w biegu głównym. Ankieta znajdować będzie się w profilu zawodnika i będzie można wziąć w niej udział od 11 do 25 listopada br. Zwycięska szkoła, oprócz zaszczytnego tytułu, otrzyma pamiątkowy puchar oraz nagrodę w wysokości 2000 zł na zakup sprzętu sportowego. Kolejna placówka, na ten sam cel, otrzyma 1500 zł, trzecia – 1000 zł, a pozostałe po 500 zł.

 

mat.pras

Fot. gdyniasport.pl