Gdynia Półmaraton 2019: Pobiegniecie trasą Mistrzostw Świata!

Dziś organizatorzy Gdynia Półmaratonu zaprezentowali nową trasę. To na niej w 2020 roku odbędzie się walka o tytuł mistrza świata.  Najbliższa edycja gdyńskiej „połówki” jest testem generalnym przed IAAF Half Maraton World Championships.

W stosunku do trasy z lat poprzednich jest sporo zmian. Start odbędzie się ponownie ze Skweru Kościuszki, ale został przesunięty bliżej słynnej ulicy Świętojańskiej. Skwer Kościuszki ma się zamienić w wielką strefę finishera, w której zawodnicy będą odpoczywać po biegu.

W 2019 roku spodziewamy się 10 tysięcy zawodników na starcie, a w 2020 roku nawet do 20 tysięcy biegaczy z ponad 100 krajów świata. Na Skwerze Kościuszki jest wystarczająco dużo miejsca, by ich wszystkich pomieścić i zapewnić im komfortowe warunki zarówno przed biegiem, jak i po nim – mówi Michał Drelich, dyrektor zarządzający Sport Evolution. – Na Skwerze Kościuszki zlokalizowane będą depozyty, sanitariaty, a także wielka hala namiotowa o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, w której będzie można się ogrzać i posilić – dodaje.

Skwer Kościuszki to jedno z ulubionych miejsc spacerów i wycieczek zarówno turystów, jak i rdzennych mieszkańców Gdyni, a także lokalizacja wielu koncertów, festynów i innych imprez. Nie tylko dla najmłodszych jedną z największych atrakcji są na pewno cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie, na czele z polskim niszczycielem ORP Błyskawica oraz najsłynniejszym polskim żaglowcem Dar Pomorza, przy których również biegacze chętnie przystają na pamiątkową fotografię z upragnionym medalem.

Po starcie zawodnicy pobiegną ul. 10 lutego, a następnie skręcą w ul. Władysława IV w kierunku Portu Gdynia. Już na 2. kilometrze trasy będą przebiegać obok Muzeum Emigracji, będącego jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Obiekt słynący z interaktywnej wystawy dotyczącej historii polskiej emigracji powstał z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki.

Gdynia Półmaraton

Po pokonaniu 3,5 kilometra trasy po prawej stronie zawodnicy będą mijać Pomnik Ofiar Grudnia 70 – upamiętniający „czarny czwartek” w grudniu 1970 roku,  dzień, w którym stoczniowcy sprzeciwili się planowanym przez komunistyczny rząd podwyżkom cen. Jak dobrze wiemy, wtedy skończyło się to tragicznie, ponieważ ówczesna milicja i wojsko otworzyli ogień z broni maszynowej do idących do pracy stoczniowców. Zginęło wówczas wiele osób, a jeszcze więcej zostało ciężko rannych.

Gdy dobiegniecie do 5. kilometra, na wiadukcie na ul. Janka Wiśniewskiego będziecie mogli podziwiać panoramę Portu Gdynia, trzeciego co do wielkości portu morskiego w Polsce. Obowiązkowy punkt turystyczny będący dowodem na to, że Gdynia była i jest oknem Polski na świat, i to od 95 lat. To stąd przez dziesięciolecia odpływały słynne transatlantyki. Dziś w Porcie Gdynia realizowane są codzienne połączenia promowe ze Szwecją, a do portu przypływają też regularnie wycieczkowce i żaglowce. Co roku w Porcie Gdynia przeładowywanych jest ponad 80 mln ton towaru, a w najbliższych latach zaplanowana jest jego dalsza rozbudowa.

W okolicach 11. kilometra trasy miniecie Centrum Nauki EXPERYMENT. To jedno z pierwszych polskich centrów nauki – miejsce, które tak skutecznie wyzwala kreatywność i uczy poprzez zabawę, że należy do czołówki najbardziej obleganych atrakcji turystycznych miasta, pozostając jednocześnie jego architektoniczną wizytówką.

Kolejny etap trasy przebiega przez tereny Gdyńskiego Centrum Sportu. W jego skład wchodzi hala sportowo – widowiskowa Gdynia Arena, jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce, Stadion Miejski, Narodowy Stadion Rugby, a wkrótce na terenie kompleksu powstanie również pływalnia olimpijska. To tutaj, czyli na terenie Gdynia Areny, znajduje się biuro zawodów półmaratonu, a także towarzyszące imprezie Fit Living Expo.

Na 18. kilometrze trasy wbiegacie na słynną ulicę Świętojańską. Jest to najważniejsza, reprezentacyjna ulica Gdyni, licząca 1800 metrów długości i 24 metry szerokości. Stoi przy niej 150 kamienic i kilkaset lokali użytkowych, takich jak sklepy, restauracje czy punkty usługowe. Być może nie wiecie, ale śródmieście Gdyni, wybudowane w duchu tzw. awangardy modernizmu, to jedno z zaledwie kilku tego typu miejsc na świecie – obok m.in. Tel Awiwu czy Brasilii – i niemal w całości objęte jest opieką konserwatora zabytków. Warto choć na chwilę podczas biegu podnieść głowę w górę, by zobaczyć te jakże charakterystyczne budynki przypominające transatlantyki, z balkonami jak mostki kapitańskie, z nadbudówkami i  masztami flagowymi, przestronnymi szklanymi tarasami przypominającymi pokłady statków, oknami w kształcie bulajów i ścianami zaokrąglonymi na wzór kadłubów okrętów.

Końcówka półmaratonu to wspaniały fragment trasy wzdłuż linii Morza Bałtyckiego. Bulwar Nadmorski to najpopularniejszy w Gdyni trakt spacerowy i znak rozpoznawczy miasta na równi ze Skwerem Kościuszki i żaglowcem „Dar Pomorza”. Ma 1,5 km długości, jest ulubionym miejscem spacerów i wycieczek rowerowych. Charakterystycznym pomnikiem znajdującym się na początku bulwaru są Gdyńskie Rybki – odlew z metalu przedstawiający trzy ryby – także jedno z ulubionych miejsc spotkań i wspólnych fotografii.

Gdynia Półmaraton

Zwieńczeniem biegowej podróży przez Gdynię będzie spektakularna meta na plaży miejskiej. Wzdłuż plaży Gdynia Śródmieście zostanie ułożona specjalna, utwardzona droga, wybudowane będą także trybuny dla publiczności. Ostatnie 100 metrów zawodnicy przebiegną po pięknym, turkusowym dywanie przy akompaniamencie głośnej muzyki.

Gdynia Półmaraton wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 15-17 marca 2019 r. Na listach startowych jest już prawie 3200 zawodników z 21 krajów świata. W ramach imprez towarzyszących zaplanowane są także biegi dla dzieci i młodzieży oraz expo Living Fit w Arenie Gdynia. Więcej informacji na stronie www.gdyniapolmaraton.pl.

Przypominamy, że z końcem listopada zmianie ulegają opłaty startowe. Do 30 listopada pakiet podstawowy kosztuje 89 złotych, za pakiet rozszerzony z koszulką techniczną opłata wynosi 159 zł. Od 1 grudnia ceny wzrastają o 10 zł. Zapisy trwają na SlotMarket.pl

Mistrzostwa Świata w półmaratonie (IAAF World Half Marathon Championships) odbędą się w Gdyni w dniach 27-29 marca 2020 roku.

mat.pras